Podążając śladami Amazona: dzięki chmurze roczne przychody działu IT właściciela supermarketu Lidl osiągnęły 1,9 miliarda euro

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Jak podaje Financial Times, Grupa Schwarz, właściciel niemieckich sieci supermarketów Lidl i Kaufland, aktywnie rozwija swój biznes IT. Mowa o świadczeniu usług przetwarzania w chmurze i cyberbezpieczeństwa dla klientów korporacyjnych w oparciu o dywizję Schwarz Digits.

Grupa Schwarz rozpoczęła wdrażanie usług IT w 2021 roku, zaczynając od systemu przeznaczonego do użytku wewnętrznego. Celem było przede wszystkim wyeliminowanie zależności od osób trzecich. Ponieważ w Niemczech nie było odpowiednich dostawców, grupa starała się przynajmniej skorzystać z usług europejskich dostawców, aby uniknąć przechowywania danych w innych jurysdykcjach. Dochodząc do wniosku, że żaden istniejący dostawca nie jest w stanie sprostać jej potrzebom, firma zdecydowała się stworzyć własną usługę chmurową – StackIT.

W 2023 roku Schwarz Digits stała się niezależnym podmiotem operacyjnym. Roczne przychody osiągnęły 1,9 miliarda euro i zatrudniają około 7500 osób. Klientami Schwarz Digits są między innymi niemiecka firma SAP, zajmująca się oprogramowaniem dla przedsiębiorstw, klub piłkarski Bayern Monachium i port w Hamburgu. Główną zaletą usług chmurowych Schwarz Digits jest to, że wszystkie dane klientów są przetwarzane i przechowywane wyłącznie w Niemczech i Austrii, gdzie obowiązują surowe przepisy dotyczące prywatności i ochrony danych.

Źródło obrazu: Lidl

W 2023 roku Grupa Schwarz zdecydowała się na wejście w technologie AI poprzez nabycie mniejszościowego pakietu udziałów w niemieckim startupie Aleph Alpha. Założona w 2019 roku firma opracowuje duże modele językowe (LLM). Startup skupia się na koncepcji „suwerenności danych”. Firma oferuje swoje LLM klientom korporacyjnym i agencjom rządowym. Pod koniec ubiegłego roku Aleph Alpha przeprowadziła rundę finansowania o wartości ponad 500 milionów dolarów, której jednym z inwestorów była Grupa Schwarz.

Według Axela Oppermanna, właściciela niemieckiej firmy konsultingowej Avispador, skupienie się Schwarz Digits na przetwarzaniu w chmurze, cyberbezpieczeństwie i sztucznej inteligencji było „dobrze przemyślane”, ponieważ wszystkie trzy obszary cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Tak naprawdę Schwarz Digits stał się poważnym regionalnym konkurentem takich gigantów jak Amazon Web Services (AWS), Google Cloud i Microsoft Azure. Jednak zdaniem Oppermanna firmie Schwarz Digits brakuje rozwiniętej sieci partnerów, aby osiągnąć poziom międzynarodowy.

Powiązane materiały:

Google próbował „przekupić” firmy działające w chmurze, aby nie przestawały narzekać na Microsoft w UE Microsoft „wykupił się” z unijnego dochodzenia antymonopolowego, zawierając umowę z CISPE, omijając AWS i Google Cloud Europejskie firmy skrytykowały złagodzenie zasad przetargów na kontrakty w chmurze w UE Rosyjskie spółki państwowe są zainteresowane krajowymi serwerami z czterema procesorami Musk od półtora roku nawet nie zapłacił za dostarczone serwery: ujawniono szczegóły dotyczące pozwu Wiwynn przeciwko X (Twitter)

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz