Pod powierzchnią księżyca Saturna Mimas może ukrywać wodny „ukryty ocean”

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Księżyc Saturna, Mimas, może generować wystarczająco dużo ciepła, aby utrzymać ocean wody pod jego lodową powierzchnią. Niedawne modelowanie krateru uderzeniowego Herschela, najbardziej widocznego elementu na powierzchni Księżyca, oraz brak aktywności tektonicznej w tym miejscu potwierdzają teorię istnienia geologicznie młodego oceanu śródlądowego otoczonego stosunkowo cienką skorupą lodową.

Do odpowiednich wniosków doszli naukowcy z Southwestern Research Institute (SwRI) w San Antonio (Teksas, USA). Naukowcy powiedzieli, że w ostatnich dniach misji Cassini na Saturna sonda wykryła dziwną librację, fluktuację charakterystyki rotacyjnej Mimasa, co często wskazuje na obecność aktywności geologicznej, która może wspierać istnienie wewnętrznego oceanu.

Jednak pomimo tych fluktuacji, pokryta kraterami powierzchnia Mimasa początkowo skłoniła naukowców do uznania księżyca jedynie za kawałek lodu, ponieważ inne światy oceaniczne, takie jak Enceladus z jego gejzerami lub inne księżyce Saturna, zwykle wykazują różne oznaki aktywności geologicznej. Mimas ich nie ma.

Mimas wydawał się mało prawdopodobnym kandydatem na obecność oceanu, ponieważ jego zamarznięta powierzchnia z jednym ogromnym kraterem uderzeniowym nie wskazywała na obecność takiej aktywności. Innymi słowy, jeśli na Mimasie wciąż jest woda w stanie ciekłym, mówimy o nowej klasie – „ukrytym oceanie”, który nie objawia się w żaden sposób.

Kiedy jednak naukowcy przeprowadzili symulację formowania się krateru uderzeniowego Herschela, odkryli, że skorupa lodowa w momencie uderzenia musiałaby mieć grubość co najmniej 55 km. Tymczasem obserwacje i modelowanie wskazują, że ma ona obecnie mniej niż 30 km grubości. Innymi słowy, ocean śródlądowy ocieplił się i rozszerzył od czasu uderzenia. Co więcej, kształt krateru był zgodny z modelami tylko przy uwzględnieniu możliwego istnienia wewnętrznego oceanu. Według naukowców nowe modele podważają obecne rozumienie ewolucji termoorbitalnej.

Naukowcy twierdzą, że jeśli Mimasowi zostanie nadany status księżyca z wewnętrznym oceanem, pozwoli to na ocenę modeli jego powstawania i ewolucji, co pomoże lepiej zrozumieć naturę pierścieni Saturna i księżyców średniej wielkości, a także w celu oszacowania rozpowszechnienia księżyców oceanicznych, w szczególności wokół Urana. Mimas jest atrakcyjnym celem do dalszych badań.

Wyniki badań zostaną opublikowane w czasopiśmie Geophysical Research Letters 26 grudnia.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz