Po trzyletniej przerwie chiński rynek smartfonów powróci do wzrostu w przyszłym roku

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Chiny nie tylko produkują większość smartfonów sprzedawanych na całym świecie, ale także konsumują je w ilościach większych niż jakikolwiek inny kraj. Z tego punktu widzenia rynek lokalny jest ważny dla producentów smartfonów, dlatego przedłużająca się od początku pandemii recesja frustruje uczestników rynku. Wzrost popytu, według prognoz IDC, rozpocznie się w tym kwartale i będzie kontynuowany w przyszłym roku.

Z opublikowanej w tym tygodniu prognozy IDC wynika, że ​​w przyszłym roku sprzedaż smartfonów na rynku chińskim wzrośnie o 3,6% do 287 mln sztuk, co oznacza, że ​​dodatnia dynamika zostanie zaobserwowana po raz pierwszy od 2021 roku. Już w bieżącym kwartale popyt na smartfony w Chinach zacznie rosnąć. W kolejnych latach, zgodnie z oczekiwaniami analityków IDC, wolumeny sprzedaży smartfonów w Chinach utrzymają się na stabilnym poziomie.

Głównym motywem chińskich nabywców zainteresowanych zakupem nowych smartfonów jest zwiększenie ich pojemności wewnętrznej. Zaostrza się konkurencja wśród chińskich producentów, którzy w 2024 roku zaprezentują wiele modeli smartfonów, które zainteresują lokalnych konsumentów. Ożywienie popytu na chińskim rynku smartfonów w bieżącym kwartale, zdaniem przedstawicieli IDC, zostało spowodowane nie tylko premierą nowej rodziny Huawei Mate 60, ale także aktywnością uczestników rynku podczas tzw. „Dnia Singla”. ”w pierwszej połowie listopada. Najprawdopodobniej, jak przewidują analitycy IDC, kwartalne dostawy smartfonów na rynek chiński wzrosną po raz pierwszy od dziesięciu kwartałów.

Jak wykazały statystyki Counterpoint Research, w ciągu czterech tygodni od początku października sprzedaż smartfonów na rynku chińskim wzrosła o 11% rok do roku, podczas gdy sprzedaż produktów Huawei wzrosła w tym samym okresie o 90%. Zdaniem przedstawicieli IDC, w 2024 roku rynek smartfonów będzie napędzany modelami ze składanymi korpusami i elastycznymi wyświetlaczami. W całym przyszłym roku sprzedanych zostanie prawie 10 mln sztuk tego typu urządzeń, czyli o 53,2% więcej niż w roku bieżącym. Po drodze modele składane stracą na cenie, ponieważ zwiększenie skali produkcji doprowadzi do obniżenia kosztów niektórych konkretnych komponentów.

Jednocześnie integracja funkcji sztucznej inteligencji będzie stanowić dodatkową zachętę do zwiększenia popytu na smartfony. Pomysł ten będzie właśnie tym czynnikiem nowości, którego brakowało rynkowi smartfonów do aktywnego wzrostu. Chińscy producenci również nie pozostaną z dala od tego trendu.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz