Po raz pierwszy w historii dwie osoby przez sen wymieniły wiadomości na odległość – twierdzi start-up REMspace o rosyjskich korzeniach.

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Po raz pierwszy w historii dwie osoby przez sen wymieniły wiadomości na odległość – twierdzi start-up REMspace o rosyjskich korzeniach.

REMspace, startup specjalizujący się w technologii poprawiającej sen i świadome śnienie, pomógł dwóm śpiącym osobom wymienić wiadomość. Badanie nie zostało poddane recenzji środowiska akademickiego.

Jak podała firma, w eksperymencie wykorzystano „specjalnie zaprojektowany sprzęt”: „serwer”, „sprzęt”, „Wi-Fi” i „czujniki”, ale nie podała szczegółów dotyczących zastosowanej technologii. REMspace pomogło ochotnikom, którzy spali w różnych domach, wymieniać słowa w specjalnym języku. Technologia ta musi jeszcze zostać zbadana przez naukowców, ale jeśli odkrycie zostanie potwierdzone, będzie to poważny postęp w badaniach nad snem i będzie można ją zastosować w psychiatrii, szkoleniu umiejętności i wielu innych przypadkach – twierdzi firma.

Wiadomość została wymieniona, gdy obaj badani byli w stanie świadomego śnienia, to znaczy śnili i o tym wiedzieli. Ten stan pomaga osobie podejmować świadome działania we śnie, zamiast wchodzić w przypadkowe i niekontrolowane interakcje ze „światem snów”. REMspace nie ujawniło, jakiego rodzaju sprzętu użyto w eksperymencie, ale stwierdziło, że „urządzenie” śledziło fale mózgowe uczestników eksperymentu, a „serwer” określał przejście osoby w świadomy sen i generował wiadomości przesyłane do wolontariusze.

Po wykryciu, że jeden z uczestników miał świadomy sen, serwer wygenerował losowe słowo ze specjalnego języka i przekazał je badanemu przez słuchawki. Osoba powtórzyła to słowo we śnie, a odpowiedź została nagrana i zapisana na serwerze. Osiem minut później druga uczestniczka weszła w stan świadomego snu – serwer przekazał jej zapisaną wiadomość od pierwszej uczestniczki, a ona powtórzyła ją po przebudzeniu. REMspace stwierdziło, że było w stanie powtórzyć eksperyment z inną parą uczestników, ale projekt badawczy musi jeszcze przejść rygorystyczne testy, zanim będzie można stwierdzić, że komunikacja podczas snu jest możliwa.

Dyrektor generalny i założyciel REMspace, urodzony w Nowosybirsku Michaił Raduga (lub Michael Raduga w USA) znany jest ze swoich odważnych, czasem nawet przesadnie odważnych eksperymentów. W zeszłym roku, nie mając kwalifikacji neurochirurga, próbował wszczepić sobie do mózgu chip, który rzekomo mógł zmienić przebieg świadomych snów. Chip usunięto w szpitalu po pięciu tygodniach – badanie nie zostało opublikowane w żadnym recenzowanym czasopiśmie ani nie uzyskało wsparcia ze strony uniwersytetów.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz