Płyty ASUS ROG Z790 nauczyły się dynamicznie podkręcać DDR5 w zależności od temperatury modułów

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

W swoich zaktualizowanych płytach głównych opartych na chipsecie Intel Z790, ASUS oferuje nową metodę podkręcania pamięci RAM DDR5, zwaną DIMM Flex. Został zaprojektowany nie tylko w celu poprawy wydajności pamięci, ale także zwiększenia stabilności podkręconych modułów RAM.

Istnieją dwie główne metody podkręcania pamięci RAM. Zwiększając częstotliwość jego działania, poprawia się prędkość odczytu i zapisu pamięci RAM. Dostosowując taktowanie, zmniejsza się opóźnienie w jego działaniu. Problem z nowoczesnymi zestawami DDR5 polega na tym, że bardzo się nagrzewają pod obciążeniem, co nie tylko ogranicza ich potencjał podkręcania, ale także zmniejsza zamierzoną wydajność. Wewnętrzne testy firmy ASUS wykazały, że w miarę nagrzewania się pamięci RAM DDR5 pod obciążeniem jej wydajność może spaść o ponad 22%.

DIMM Flex ma za zadanie rozwiązać opisany powyżej problem. Aby to zrobić, w niektórych modelach zaktualizowanych płyt Z790 firma ASUS zainstalowała czujnik temperatury obok gniazd DIMM. Dane z czujnika przetwarzane są przez specjalny kontroler na płytce, po czym przesyłane są do procesora, który wydaje polecenie zmiany częstotliwości pamięci RAM. Formalnie mówimy o dynamicznej zmianie częstotliwości pracy pamięci RAM, biorąc pod uwagę obciążenie, temperaturę i niektóre inne parametry. W tym przypadku najwyraźniej informacje o temperaturze z wewnętrznego kontrolera PMIC na samych modułach pamięci nie są brane pod uwagę.

Firma wyjaśnia, że ​​w zależności od gry, wybranej rozdzielczości ekranu i ustawień gry, Flex DIMM może znacznie poprawić liczbę klatek na sekundę. Na przykład w grze Metro Exodus działającej w rozdzielczości 1440p, z ustawieniami jakości „Ekstremalne” i włączoną funkcją DIMM Flex, wzrost liczby klatek na sekundę wyniósł 17,59% w porównaniu z domyślnymi ustawieniami pamięci RAM. Nowa funkcja DIMM Flex zapewniła przewagę wydajności nawet w porównaniu ze zoptymalizowanym profilem przetaktowywania pamięci XMP. Ta ostatnia zwiększyła wydajność w tej grze zaledwie o 1,35% w porównaniu do standardowych ustawień pamięci. W Counter-Strike: Global Offensive w rozdzielczości 4K profil XMP był w stanie zwiększyć FPS o 5,26%, a DIMM Flex zwiększył FPS o 10,53%.

DIMM Flex jest aktywowany w pozycji menu Ai Tweaker w BIOS-ie płyty głównej. Po aktywowaniu modułu DIMM Flex, AI Overclock Tuner automatycznie przełączy profil podkręcania pamięci na XMP Tweaked, czyli najbardziej odpowiednią wartość dla modułu DIMM Flex. W przypadku korzystania z modułów pamięci bez obsługi XMP możesz wybrać profil AEMP II lub DIMM Flex w zakładce Ai Tweaker.

Następnie możesz pozostawić wszystkie ustawienia domyślne lub ręcznie ustawić ograniczenia dotyczące temperatur i czasów. Moduł DIMM Flex oferuje trzy poziomy ustawień w oparciu o zmienne nastawy temperatury, umożliwiające uzyskanie ekstremalnych ustawień wydajności w niskich temperaturach, mniej agresywnych ustawień, gdy pamięć RAM nieco się nagrzeje, i jeszcze mniejszych ustawień wydajności po osiągnięciu progu temperatury pamięci. Ustawienia poziomu 1 odpowiadają tym, które zostały ustawione w głównym menu ustawień DRAM (profil podstawowy lub XMP). W przypadku poziomów 2 i 3 możesz wybrać mniejsze taktowanie, aby dostosować wydajność pamięci RAM do scenariuszy użytkowania.

Firma opublikowała listę płyt głównych, a także modułów RAM obsługujących DIMM Flex. Można go znaleźć na stronie internetowej producenta. Mowa tu głównie o płytach serii ROG oraz modułach RAM obsługujących częstotliwości od 6800 MHz wzwyż. Niestety, ASUS w swoim ogłoszeniu nie sprecyzował, czy technologia DIMM Flex będzie działać tylko z procesorami Core 14. generacji (Raptor Lake Refresh), czy też będzie można jej używać także z procesorami 13. (Raptor Lake) i 12. (Alder Lake) generacji) Chipy Intela.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz