Pierwszy na świecie drewniany satelita poleciał w kosmos

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Wyprodukowany w Japonii pierwszy na świecie drewniany satelita został wysłany w przestrzeń kosmiczną na pokładzie statku towarowego SpaceX Dragon i wkrótce dotrze do ISS. Następnie drewniany satelita zostanie wystrzelony w niezależny lot na wysokość 400 km, aby przetestować odporność naturalnego materiału na ekstremalne temperatury i próżnię oraz ocenić jego zdolność do ochrony elektroniki pokładowej przed promieniowaniem. Japonia jest przekonana, że ​​drewno stanie się niezbędne w eksploracji kosmosu i jest gotowa to udowodnić.

Opracowanie i stworzenie satelity LignoSat o długości krawędzi 10 cm trwało ponad cztery lata. Satelita został stworzony przez japońskich naukowców wspólnie ze specjalistami z firmy zajmującej się obróbką drewna Sumitomo Forestry. Sumitomo Forestry wierzy, że skoro lotnictwo zaczynało się od drewna, to drewniane satelity również mogą podążać tą drogą. Ponadto drewno jest zasobem przyjaznym dla środowiska i odnawialnym.

Drewno w próżni nie pali się, nie gnije i nie ulega zniszczeniu. Przed wykonaniem drewnianych części LignoSata próbki różnych rodzajów drewna z lakierem i bez zostały wysłane na ISS na 10 miesięcy w celu przetestowania w przestrzeni kosmicznej. Najbardziej odpowiednia do zastosowania w przestrzeni kosmicznej okazała się japońska odmiana magnolii – honoki, z której tradycyjnie wykonuje się pochwy do mieczy samurajskich – katan.

Japońscy naukowcy, pod przewodnictwem byłego japońskiego astronauty i profesora Uniwersytetu w Kioto Takao Doi, opracowali 50-letni plan uprawy plantacji w celu produkcji drewna do celów kosmicznych. Wierzą, że drewno stanie się kosmicznym materiałem przyszłości, który posłuży do kolonizacji Księżyca i Marsa, a także do tworzenia satelitów. Jeśli zostanie potwierdzona dobra zdolność drewna do ekranowania przed promieniowaniem kosmicznym, umożliwi to jego promocję do budowy centrów danych na Ziemi.

Gdy nowoczesne satelity o aluminiowych korpusach spadają z powrotem na Ziemię, tworzą tlenek tego metalu i rozpraszają go do atmosfery. To już poważnie niepokoi naukowców i może skutkować katastrofą ekologiczną dla planety. Drzewo jest pod tym względem praktycznie nieszkodliwe, a japońscy naukowcy mają nadzieję przekazać tę technologię Elonowi Muskowi.

„Może się to wydawać przestarzałe, ale drewno jest w rzeczywistości najnowocześniejszą technologią, ponieważ cywilizacja dąży do eksploracji Księżyca i Marsa” – twierdzą twórcy LignoSat. „Eksploracja kosmosu może ożywić przemysł drzewny”.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz