Pierwsza w Europie komercyjna rakieta eksplodowała podczas testów w porcie kosmicznym w Szkocji

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Medialny gigant BBC udostępnił film przedstawiający imponującą eksplozję pierwszego stopnia rakiety niemieckiego startupu Rocket Factory Augsburg (RFA), która miała miejsce 19 sierpnia w porcie kosmicznym SaxaVord w Szkocji. RFA obiecała wystrzelenie pierwszej prywatnej rakiety w Europie, RFA ONE, do końca 2024 roku. Z oczywistych względów tak się nie stanie, choć istnieje potencjalna możliwość wystrzelenia rakiety innej prywatnej firmy – mającej ukraińskie korzenie firmy Skyrora.

Nie należy dramatyzować tego wydarzenia. Jest to część normalnego przepływu pracy. Ten sam Elon Musk dosłownie wysadził dziesiątki prototypowych stopni i rakiet, zanim osiągnął rezultaty. Port kosmiczny SaxaVord na wysepce Unst u wybrzeży Szkocji wciąż nie jest ukończony, a jego finansowanie stoi pod znakiem zapytania. RFA przeprowadziła serię statycznych testów ogniowych silników pierwszego stopnia rakiety RFA ONE, ale ich wyniki nie były znane. Według plotek uruchomiono tylko niewielką część silników. Dlatego też gotowość kosmodromu do startów i dojrzałość prototypu mogą być przesadzone.

Mniej więcej taka sama sytuacja ma się z innym europejskim prywatnym właścicielem – szkockim start-upem Skyrora, stworzonym przez ukraińskiego przedsiębiorcę Władimira Levykina. Cechą charakterystyczną rakiet Skyrora będzie silnik rakietowy wydrukowany w 3D. Rok temu Skyrora przeprowadziła statyczne testy ogniowe kolejnego prototypu, poprzedni natomiast zatonął w morzu rok wcześniej.

Wśród niepowodzeń RFA wyróżnili się polscy deweloperzy, którzy w zeszłym miesiącu wysłali pierwszą w kraju rakietę na paliwo ciekłe obok linii Karmana, umieszczając po raz pierwszy polską rakietę w kosmos. Europa stara się pozostać w czołówce postępu w programach kosmicznych. Ciężka rakieta Ariane-6 nie jest idealna, ale w końcu po raz pierwszy wystartowała na orbitę. Lekka rakieta jest regenerowana po wypadku z dyszami produkcji ukraińskiej i może powrócić do startów pod koniec lub w przyszłym roku.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz