Pierwsza kosmiczna fabryka wysłała na Ziemię próbki leku przeciw wirusowi HIV

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Kapsuła powrotna W-1 firmy Varda Space Industries wylądowała wczoraj na poligonie wojskowym w stanie Utah. Na pokładzie kapsuły znajdowały się próbki leku przeciwwirusowego wytwarzanego w warunkach mikrograwitacji, dla którego stworzono w przestrzeni kosmicznej unikalne warunki. Oczekuje się, że Varda zorganizuje regularną produkcję farmaceutyków i nie tylko w kosmosie.

Kosmiczna platforma produkcyjna Varda to półokrągła kapsuła o średnicy 90 cm, która wykonuje manewry na orbicie w ramach uniwersalnej platformy satelitarnej „Photon” firmy Rocket Lab. Platforma zapewnia zasilanie, nawigację, manewrowanie i wszystko, co potrzebne, aby wejść na daną orbitę, a następnie w danym punkcie wejść do atmosfery.

Orbitalna minifabryka Varda została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w czerwcu 2023 roku na rakiecie SpaceX podczas misji Transporter-8 mającej na celu wystrzelenie pakietu satelitów. Miała popracować miesiąc lub dwa i wrócić na Ziemię z próbkami leku Ritonavir wyhodowanymi w kosmosie. Ten lek przeciw wirusowi HIV i zapaleniu wątroby ma strukturę krystaliczną i idealnie nadaje się do badania wzrostu w stanie nieważkości. W mikrograwitacji nie ma czegoś takiego jak sedymentacja i zawiesiny zachowują się inaczej niż na Ziemi.

Po zakończeniu cyklu pracy na orbicie Varda napotkała trudności. Nie udało jej się uzyskać pozwolenia na zwrócenie kapsuły z próbką na Ziemię. Co więcej, firma osiągnęła porozumienie z wojskiem (m.in. realizowała kontrakt dla Pentagonu na badanie wpływu prędkości hipersonicznej na sprzęt), ale nie udało jej się przekonać urzędników amerykańskiej Federalnej Administracji Lotniczej.

System uzyskiwania licencji na kontrolowany ponowny wjazd nad terytorium Stanów Zjednoczonych, Australii i szeregu innych krajów okazał się na tyle wieloetapowy i zawiły, że trwał ponad sześć miesięcy. Pozwolenie zostało wydane dopiero w zeszłym tygodniu i zostało natychmiast wykorzystane. Platforma Photon opuściła orbitę znajdującą się na wysokości 700 km i weszła w atmosferę, gdzie oddzieliła kapsułę Varda. Sama platforma spłonęła w gęstych warstwach atmosfery, a kapsuła zwolniła, rzuciła spadochron i wylądowała na poligonie, skąd została dostarczona do centrum firmy, a następnie do organizacji farmaceutycznej w celu analizy leku.

Do tego momentu eksperymenty na poziomie produkcyjnym w warunkach mikrograwitacji przeprowadzano wyłącznie na ISS lub na innym rządowym statku kosmicznym. Kosmiczna produkcja Vardy była pierwszą na świecie prowadzoną poza murami platform rządowych.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz