W ciągu ostatniego roku koszt dysków półprzewodnikowych na rynku światowym utrzymywał się na wyjątkowo niskim poziomie. W niektórych przypadkach dysk SSD o pojemności 1 TB można kupić taniej niż dysk twardy o tej samej pojemności. Wydaje się jednak, że czasy tanich pamięci flash NAND dobiegają końca. Jak podaje Digitimes, producent kontrolerów pamięci, firma Phison, zasygnalizował zbliżający się niedobór materiałów do produkcji układów pamięci NAND flash.
W obliczu przewidywanych niedoborów firma Phison powróciła do praktyki płacenia dostawcom z góry za zamówienia dużych ilości układów pamięci NAND flash. Taka decyzja tak dużego gracza na rynku SSD najwyraźniej sama w sobie mogłaby wstrząsnąć segmentem i doprowadzić do wzrostu kosztów chipów NAND, a ich prognozowany niedobór w obliczu oczekiwań na brak materiałów do produkcji z pewnością doprowadzi do dalszego wzrostu cen. Docelowo to wszystko przełoży się w przyszłości na wzrost kosztów dysków półprzewodnikowych.
Popyt na dyski SSD spada od czasu pandemii Covid-19, ale w 2023 r. nastąpił prawdopodobnie najgwałtowniejszy spadek cen dysków SSD w historii. Powodem tego były wielkości produkcji, które przez długi czas znacznie przewyższały poziom popytu. Dla dostawców jedyną realną drogą na zwiększenie zainteresowania tego typu produktem okazała się kwartalna obniżka ceny. Niektórzy producenci również ograniczyli wolumeny produkcji dysków SSD, jednak prognozowane niedobory materiałów do ich produkcji mogą skutkować dalszym ograniczeniem podaży na rynku.
Zdaniem analityków DRAMeXchange, w ciągu ostatnich kilku miesięcy nastąpił wzrost cen spotowych płytek krzemowych do produkcji 512-gigabitowych układów pamięci flash TLC o pojemności 64 GB. Obecna cena wynosi 2304 dolary za chip, czyli o 63,3% więcej niż w czerwcu, kiedy cena tego typu żetonów wynosiła 1411 dolarów. W zeszłym tygodniu cena spot takich żetonów wzrosła o 12,7%. Tym samym koszt 1 TB pamięci flash TLC wzrósł z około 22 dolarów do 36 dolarów. Nie określono, w jakim stopniu ta obserwacja odzwierciedla sytuację związaną z ostatnimi działaniami Phisona.
W ciągu ostatniego roku producenci pamięci NAND stracili znaczną część przychodów w wyniku presji na utrzymanie popytu poprzez obniżki cen. Jednak już w maju Phison ostrzegł, że dalsze obniżki cen układów pamięci NAND flash mogą doprowadzić do bankructwa części dostawców, gdyż nawet najwięksi producenci pamięci stracili już z tego powodu miliardy dolarów.
Źródła:
Sprzęt Toma Cyfrowe czasy Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały W 2022 r. światowe dostawy dysków SSD spadły o 10,7%, a obecnie rynek pamięci flash zaczął się odradzać Czas tanich dysków SSD dobiega końca: Samsung podniósł ceny pamięci flash o 20% i zrobi to ponownie Western Digital odnotowało spadek przychodów i strat w pierwszym kwartale roku podatkowego 2024 Aby potwierdzić właściwości „tysiącletniej pamięci flash” UltraRAM, zostanie wypuszczony prototyp w procesie technologicznym 20 nm Producenci pamięci flash osiągnęli swój cel – ceny dysków SSD zaczną rosnąć już pod koniec roku SanDisk przedstawia najszybszą na świecie kartę pamięci MicroSD o pojemności 1,5 TB i większą pojemność