Oracle zwróciło wierzycielom w Rosji 82,8 mln z długu wynoszącego ponad 1,4 mld rubli

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Syndyk masy upadłościowej odzyskał 82,8 mln rubli. podczas upadłości rosyjskiej spółki zależnej Oracle, która była winna wierzycielom ponad 1,4 miliarda rubli. Pomimo znacznych wysiłków większość wierzycieli, zdaniem prawników, nie otrzyma płatności. Brak majątku i przedłużające się postępowania sądowe sprawiają, że szanse na odzyskanie długów są nikłe.

Łączna kwota środków wpłynęła na konto firmy Oracle Computer Equipment do końca września 2024 r. wyniosła 82,8 mln rubli. Środki te zostały odzyskane w ramach postępowania upadłościowego rozpoczętego w sierpniu 2023 roku. Informację tę potwierdziły dwa źródła zaznajomione z przebiegiem sprawy.

Większość otrzymanych środków wyniosła 43,1 mln rubli i została wypłacona przez Międzyokręgowy Inspektorat Federalnej Służby Podatkowej Rosji nr 51 w Moskwie po złożeniu wniosku przez syndyka masy upadłościowej Jegora Nepomniaszczicha. Dodatkowo moskiewski oddział MKOO „Antemona” zwrócił 25,1 mln rubli, które spółka otrzymała w ramach rekompensaty po rozwiązaniu umowy najmu biura. Fundusze pochodziły także od innych organizacji, m.in. od integratora systemów TS Integration.

Nepomniaszczy zgłosił roszczenia różnym organizacjom na kwotę ponad 533 mln rubli, z czego największe roszczenia skierowano przeciwko Sbierbankowi (191,7 mln rubli) i firmie informatycznej Force Development Center (149,4 mln rubli). Niektóre firmy kwestionują te roszczenia i postępowanie sądowe w tych sprawach jest w toku. Proces może ciągnąć się w nieskończoność, komplikując perspektywy zwrotu środków wierzycielom.

Syndyk masy upadłościowej stara się także odzyskać ponad 100 mln rubli. od byłych pracowników firmy. W sierpniu 2024 r. złożył 51 wniosków o zwrot składek opłaconych w 2022 r. Wśród oskarżonych są Aleksiej Kurochka, były dyrektor zarządzający Oracle Cloud Systems i Evgeny Dryakin, były szef rosyjskiego oddziału Oracle Communications. Byli pracownicy zwrócili się do władz z żądaniem zatrzymania otrzymanych premii, ale ostateczną decyzję podejmie sąd.

W marcu 2022 roku Oracle zawiesiła działalność w Rosji, kończąc wsparcie techniczne dla klientów w ramach istniejących umów. Oddział rosyjski opracowywał oprogramowanie i zapewniał wsparcie techniczne dużym organizacjom rządowym, handlowym i finansowym. Wśród jej klientów byli Federalna Służba Skarbowa, Ministerstwo Finansów, Skarb Państwa i największe banki w kraju. W czerwcu 2022 roku Croc złożył wniosek o ogłoszenie upadłości wobec rosyjskiej osoby prawnej Oracle, co zapoczątkowało oficjalny proces upadłościowy.

Według prawników większość wierzycieli nie będzie w stanie odzyskać swoich środków, ponieważ proces upadłościowy z reguły może przeciągać się przez dekadę. Wśród największych wierzycieli spółki: Force Development Center (440 mln RUB), dystrybutor Marvel Distribution (425,2 mln RUB), Alfa-Bank (99,4 mln RUB), Sberbank (77,2 mln RUB), MegaFon (44 mln rubli), Jet Infosystems (20 milionów rubli) i inne.

Wierzyciele otrzymują średnio zaledwie 5–6% kwoty zgłoszonych roszczeń. Jednakże w przypadku Oracle możliwa jest próba zwiększenia kwoty zwrotu poprzez kwestionowanie transakcji i pociągnięcie byłych dyrektorów do odpowiedzialności zależnej. Postępowanie sądowe może toczyć się jeszcze przez kilka lat, ale jego wynik pozostaje niepewny.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz