Oracle ukarał grzywną 23 mln USD w USA za korupcję zagraniczną

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
1 min. czytania

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła , że ​​osiągnęła porozumienie z Oracle, jednym z największych producentów oprogramowania korporacyjnego, na mocy którego korporacja zapłaci ponad 23 miliony dolarów grzywny. Tym samym roszczenia regulatora dotyczące praktyk korupcyjnych spółki za granicą zostaną uregulowane.

Źródło obrazu: Oracle

Według SEC, operacje Oracle w Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Indiach przekupiły lokalnych urzędników w celu uzyskania kontraktów między 2016 a 2019 r., z naruszeniem amerykańskiej ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych. Ministerstwo podało w oświadczeniu, że oddziały Oracle w Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich sponsorowały m.in. udział urzędników w płatnych międzynarodowych konferencjach technologicznych, co narusza politykę firmy. W niektórych przypadkach tureccy pracownicy Oracle sponsorowali wyjazdy rodzin urzędników na międzynarodowe konferencje i do Kalifornii.

Wcześniej SEC nałożyła na Oracle sankcje w związku z tworzeniem specjalnych funduszy przeznaczonych na schematy korupcyjne. W 2012 r. firmie Oracle udało się rozwiązać ten incydent z udziałem indyjskiego oddziału firmy. „Tworzenie niezarejestrowanych funduszy łapówkarskich z natury zwiększa ryzyko, że fundusze te zostaną wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, co dokładnie miało miejsce w spółkach zależnych Oracle w Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Indiach ” – skomentował tę kwestię rzecznik SEC.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz