Firma OpenAI, jak wynika z zasobu TechCrunch, badała możliwość przejęcia amerykańskiego startupu Cerebras Systems, specjalizującego się w rozwoju akceleratorów AI. Taka informacja została ujawniona w ramach pozwu wniesionego przez Elona Muska przeciwko OpenAI.
Musk jest jednym z założycieli OpenAI; opuścił firmę w 2018 roku. Na początku sierpnia tego roku Musk pozwał OpenAI i jej dyrektora generalnego Sama Altmana, zarzucając im naruszenie praw i interesów, a także wprowadzenie w błąd.
W e-mailu do Altmana i Muska według doniesień Ilya Sutskever, jeden ze współzałożycieli OpenAI i były główny naukowiec firmy, omawiał pomysł zakupu Cerebras za pośrednictwem Tesli. W kolejnym piśmie z lipca 2017 r. Sutskever poruszył szereg kwestii związanych z Cerebrasem, takich jak negocjacje w sprawie warunków fuzji oraz badanie due diligence kondycji finansowej Cerebras.
„Jeśli zdecydujemy się kupić Cerebras, jestem głęboko przekonany, że stanie się to za pośrednictwem Tesli. Ale po co to robić w ten sposób, skoro mogliśmy dokonać transakcji z poziomu OpenAI? „W szczególności niepokojące jest to, że Tesla ma obowiązek wobec akcjonariuszy maksymalizować zwrot, co jest niezgodne z misją OpenAI” – napisał Sitzkever.
Cerebras tworzy superakceleratory AI wielkości całej płytki krzemowej. Flagowym produktem startupu jest trzecia generacja Wafer Scale Engine (WSE-3). Ten gigantyczny produkt zawiera 4 biliony tranzystorów, 900 tysięcy rdzeni i 44 GB pamięci SRAM. Założono, że fuzja z OpenAI będzie korzystna dla obu stron. W szczególności Cerebras uniknąłby trudnej ścieżki związanej z pierwszą ofertą publiczną, podczas gdy OpenAI byłoby w stanie uzyskać potężne akceleratory sprzętowe do zadań AI wymagających dużych zasobów. Do transakcji ostatecznie jednak nie doszło, choć przyczyny załamania negocjacji nie zostały ujawnione.
Powiązane materiały:
Sandia National Laboratories uruchomiła system Kingfisher AI na ogromnych chipach Cerebras WSE-3 Cerebras potraja wydajność swojej platformy wnioskowania Cerebras przełoży swoją ofertę publiczną: USA obawiają się, że Chiny uzyskają dostęp do superchipów AI za pośrednictwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich Ministerstwo Spraw Wewnętrznych: uszkodzonych serwerów na Elbrusie nie da się szybko wymienić Huawei skrzyżował dysk SSD z taśmą w napędzie MED: w związku z sankcjami firma nie może już polegać na dostawach dysków twardych