Omdia podsumowała wyniki badania globalnego rynku serwerów w trzecim kwartale 2023 roku: sprzedaż spadła zarówno w ujęciu pieniężnym, jak i jednostkowym. Analitycy przypisują negatywną dynamikę trudnościom makroekonomicznym, zmieniającym się priorytetom inwestycyjnym i transformacji branży centrów danych w obliczu szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji.
Szacuje się, że od lipca do września włącznie przychody z dostaw serwerów wyniosły 25,5 miliarda dolarów, czyli o 7% mniej niż w trzecim kwartale ubiegłego roku. W ujęciu jednostkowym sprzedaż spadła o 26%.
Analitycy wskazują na gwałtowny spadek popytu na serwery ogólnego przeznaczenia, przede wszystkim w segmencie korporacyjnym oraz wśród dostawców usług telekomunikacyjnych. Okres użytkowania serwerów jest najwyższy w historii, a firmy nadal obsługują 7-letnie serwery i opóźniają modernizację floty.
Jednocześnie wśród operatorów platform chmurowych i centrów danych rośnie zapotrzebowanie na drogie serwery do zadań AI: są to w szczególności systemy wyposażone w akceleratory NVIDIA. Według producentów OEM czas realizacji serwerów wyposażonych w rozwiązania NVIDIA H100 waha się od 36 do 52 tygodni. NVIDIA dostarczyła w trzecim kwartale 2023 roku prawie 500 tysięcy akceleratorów H100 i A100, a w czwartym kwartale liczba ta według Omdii przekroczy pół miliona.
Na koniec trzeciego kwartału 2023 roku największymi dostawcami serwerów pod względem monetarnym byli Dell Technologies (14%), Inspur (12%), HPE (9%), Supermicro (7%) i Huawei (6%). Według wstępnych szacunków dostawy serwerów w całym roku 2023 wyniosą 11,4 mln jednostek, co będzie oznaczać spadek o 19% w porównaniu do roku 2022. Przewiduje się, że w 2027 r. wielkość rynku osiągnie 195,6 miliarda dolarów.
Powiązane materiały:
Pure Storage: rosnące zapotrzebowanie na serwery GPU spowoduje wypieranie dysków twardych Gartner: światowy rynek półprzewodników wzrośnie w 2024 roku o 17%. Do 2032 roku światowy rynek mikroserwerów wzrośnie czterokrotnie, przekraczając 120 miliardów dolarów. Z Europy do Mongolii: rozpoczęto budowę trzeciego etapu linii komunikacyjnej TEA NEXT o długości 6300 km Broadcom unieważnił licencje wieczyste VMware, przeniósł wszystkie rozwiązania na model subskrypcyjny i dostosował swoje portfolio produktów