Platforma demonstracyjna wodorowych ogniw paliwowych uruchomiona w Austin w Teksasie będzie zasilać centrum danych Texas Advanced Computing Center (TACC). Projekt stał się częścią inicjatywy H2@Scale i będzie wzorem dla przyszłych wielkoskalowych projektów wodorowych, które łączą produkcję, dystrybucję, magazynowanie i wykorzystanie tego rodzaju paliwa, podaje Datacenter Dynamics.
Obiekt, zlokalizowany na jednym z kampusów Uniwersytetu w Teksasie, powstał w wyniku współpracy GTI Energy, jej spółki zależnej Frontier Energy, uniwersyteckiego Centrum Inżynierii Elektromechanicznej i kilkudziesięciu akcjonariuszy przemysłowych. Zakład będzie wytwarzał wodór w procesie elektrolizy, wykorzystując energię słoneczną i wiatrową, a także przetwarzając metan ze składowisk odpadów. Powstały wodór zostanie wykorzystany w ogniwach paliwowych oraz do tankowania floty pojazdów elektrycznych i UAV Toyoty Mirai, które również korzystają z wodorowych ogniw paliwowych.
Uniwersytet Teksasu od kilkudziesięciu lat pracuje nad odpowiednimi technologiami i zamierza zapewnić na potrzeby projektu wykwalifikowany personel i dane inżynieryjne. Oprócz obecnego projektu, stanowisko badawcze będzie przydatne także przy opracowywaniu innych rozwiązań w branży zielonego wodoru. Założona w 2001 roku firma TACC jest domem dla kilku superkomputerów, w tym Frontera, JetStream2, Lonestar6, Maverick2 i Stampede3. Niedawno ogłoszono budowę klastra Vista na akceleratorach NVIDIA.
Inicjatywa H2@Scale na Uniwersytecie w Teksasie rozpoczęła się w 2020 roku. Cele obejmują promowanie projektów pilotażowych wykorzystujących „odnawialny” wodór jako czyste i opłacalne źródło paliwa. Partnerami przemysłowymi uniwersytetu są Air Liquide, CenterPoint Energy, Chart Industries, Chevron, ConocoPhillips, Hitachi Energy, Low-Carbon Resources Initiative, McDermott, Mitsubishi Heavy Industries America, OneH2, ONE Gas, ONEOK, Shell, SoCalGas, Texas Commission on Environmental Quality , Toyoty i WM.
Projekty publiczno-prywatne w ramach inicjatywy H2@Scale wspierane są przez Departament Energii USA. Uniwersytet Teksasu zauważa, że stan jest optymalnie przygotowany do projektów wodorowych, dysponując już znaczną infrastrukturą wodorową, w tym około 1500 km odpowiednich rurociągów. Jednak eksperymenty H2@Scale trwają w innych miejscach. Dlatego w styczniu firmy Caterpillar Electric Power i Microsoft ogłosiły udany eksperyment, w którym do zasilania centrum danych przez 48 godzin używano wyłącznie wodorowych ogniw paliwowych.
Powiązane materiały:
Departament Energii USA przeznaczył 750 milionów dolarów na rozwój produkcji ogniw wodorowych i elektrolizerów Zasilanie z wtyczki: przedsiębiorstwa Hyperscaler rozpoczną wprowadzanie wodorowych ogniw paliwowych do centrów danych pod koniec 2025 r Honda i Mitsubishi przetestują centrum danych zasilane zużytymi wodorowymi ogniwami paliwowymi z pojazdów elektrycznych „Graviton” zaprezentował rosyjskie serwery oparte na procesorach Intel Xeon Emerald Rapids Komputer jednopłytkowy ASRock SBC-262M-WT otrzymał układ Intel Amston Lake i trzy złącza M.2