Ognisty wicher nagle powstał nad północnym biegunem słońca i naukowcy nie potrafią tego wyjaśnić

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Kilka dni temu naukowcy zaobserwowali, jak część protuberancji na Słońcu wydawała się „odrywać” i zaczęła obracać się wokół północnego bieguna gwiazdy, jakby to był gigantyczny wir atmosferyczny. Obecnie naukowcy nie potrafią wyjaśnić tak niezwykłego zjawiska.

„Porozmawiajmy o wirze polarnym! Część północnej protuberancji właśnie oderwała się od głównego włókna i teraz krąży w masywnym wirze polarnym wokół bieguna północnego naszej gwiazdy. Konsekwencje dla zrozumienia dynamiki atmosfery Słońca powyżej 55° szerokości geograficznej są nie do przecenienia!” napisała tamita Skov, zajmująca się prognozami kosmicznymi, i zamieściła wideo z tego wydarzenia na Twitterze.

Naukowcy wiedzą, że protuberancje słoneczne to stosunkowo gęste formacje plazmy na krawędzi dysku słonecznego lub jego ciemnych plam, które składają się z wodoru i helu. Zazwyczaj protuberancje wybuchają, gdy struktura staje się niestabilna i pęka, uwalniając plazmę.

Scott McIntosh z National Center for Atmospheric Research w Boulder w Kolorado powiedział, że nigdy wcześniej nie widział czegoś takiego. Jednocześnie zauważył, że „coś dziwnego dzieje się na 55 stopniu szerokości geograficznej Słońca raz na każdy cykl słoneczny”. Przypomnijmy, że cykl słoneczny obejmuje najbardziej zauważalny okres aktywności gwiazd trwający 11 lat. Protuberancja serwera powstaje za każdym razem w tym samym miejscu, ale wcześniej naukowcy nie zauważyli, że zamieniła się ona w wir atmosferyczny.

„Raz w każdym cyklu słonecznym [północna protuberancja] tworzy się na 55 stopniach szerokości geograficznej i zaczyna przemieszczać się w kierunku biegunów słonecznych. To jest bardzo ciekawe. Wokół tego zjawiska pojawia się coraz więcej pytań „dlaczego”. Dlaczego porusza się w kierunku bieguna tylko raz, a potem znika, a potem magicznie pojawia się trzy lub cztery lata później, dokładnie w tym samym obszarze? – powiedział McIntosh.

Naukowcy sugerują, że powstawanie wiru wiąże się ze zmianą kierunku pola magnetycznego Słońca na przeciwny. Zauważono również znaczenie regionu polarnego w tworzeniu pola magnetycznego, ale dokładne przyczyny niezwykłego wiru pozostają nieznane.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz