Znana jest data pierwszego wystrzelenia rakiety nośnej rodziny Angara z kosmodromu Wostoczny. Jak wynika z opublikowanego w piątek na kanale YouTube cotygodniowego podsumowania państwowej korporacji Roscosmos, zmodernizowana rakieta Angara-5M z górnym stopniem Orion i ładunkiem wystartuje w kosmos 9 kwietnia. Wcześniej wystrzelenie rakiety Angara odbywało się z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim.
„Wystrzelenie rakiety nośnej Angara-A5 z górnym stopniem Orion i ładunkiem z Wostocznego zaplanowano na 9 kwietnia” – głosi wideo. 26 marca Roscosmos poinformował, że rakieta Angara-A5 została już zainstalowana w kompleksie startowym kosmodromu Wostoczny. Szef Roskosmosu Jurij Borysow zauważył, że ten start jest bardzo ważnym wydarzeniem dla Rosji.
Wcześniej Roscosmos podkreślał, że Angara-A5 to rakieta przyjazna dla środowiska, która w przeciwieństwie do Proton-M nie wykorzystuje toksycznego paliwa. W najbliższej przyszłości całkowicie zastąpi protony. Rodzina modułowych rakiet nośnych rosyjskiej Angary o różnej ładowności wyposażona jest w górne stopnie z silnikami zasilanymi paliwem zawierającym przyjazne dla środowiska komponenty – ciekły tlen i naftę.
Poinformowano również, że ten start oznacza początek testów w locie kompleksu rakiet kosmicznych Amur w Wostochnym, gdzie w przyszłości będą montowane rakiety nośne wielokrotnego użytku.
Źródła:
Roskosmos RBC Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Zmodernizowana rakieta Angara-5M wystartuje po raz pierwszy w kwietniu – obiecał szef Roskosmosu Wystrzelenie pierwszego w Rosji satelity Internetu przedmiotów opóźnione ze względu na dodatkowe testy Kosmiczna ciężarówka Progress MS-24 spłonęła w atmosferze, a pozostałości zatonęły w Pacyfiku Rosyjscy naukowcy opracowali podstawy „kontroli plazmy” samolotów naddźwiękowych Wykorzystując mikrotornado ciekłego helu-4, laboratorium stworzyło najdokładniejszy model czarnej dziury Wczorajszy lot Starship przybliżył Elona Muska do wysłania 1000 statków kosmicznych na Marsa co 26 miesięcy