Na wydarzeniu poświęconym zapowiedzi nowych urządzeń Xiaomi zaprezentowało swoją rewolucyjną platformę HyperOS. Dla firmy jest to strategiczny krok w kierunku budowy ekosystemu inteligentnych urządzeń, domów i pojazdów.
Xiaomi HyperOS to nie tylko dodatek do interfejsu, jak MIUI, ale pełnoprawna platforma programowa. Rozmiar oprogramowania telefonu komórkowego wynosi zaledwie 8,75 GB, co według twórcy czyni go „najmniejszym w branży”. Firma zoptymalizowała wydajność systemu, wyprzedzając możliwości Androida na szybkich urządzeniach – stały się one jeszcze szybsze. Xiaomi przeprowadziło optymalizacje w czterech kierunkach:
praca z pamięcią – uruchamianie aplikacji jest przyspieszane, ich praca w tle jest zoptymalizowana; ustabilizowano wydajność systemu plików – urządzenie zawsze działa „jak nowe”; rozwiązano szereg problemów związanych z opóźnieniami i awariami połączeń sieciowych w różnych scenariuszach; Do podsystemu graficznego dodano efekt rozmycia w czasie rzeczywistym.
Najważniejszą innowacją jest technologia Xiaomi HyperConnect – odpowiada ona za dynamiczne łączenie urządzeń w czasie rzeczywistym. Urządzenia łączone są w sieć, której organizację konfiguruje się w jednym centrum z możliwością ustalania priorytetów w zależności od statusu użytkownika. Przykładowo tylne aparaty smartfonów można wykorzystać do wideokonferencji na komputerze, a smartfon można synchronizować z tabletem poprzez 5G podczas treningu. Nadawanie powiadomień na różnych urządzeniach pomoże np. śledzić na telewizorze status wezwanej taksówki. System Xiaomi HyperConnect jest otwarty dla zewnętrznych programistów, dzięki czemu rozszerzy się oferta inteligentnych urządzeń.
Xiaomi HyperOS jest wyposażony w zestaw zintegrowanych dużych modeli językowych sztucznej inteligencji. W szczególności pomogą w pisaniu tekstów; przechwytywanie dokumentów i rozpoznawanie ich do zastosowań biurowych; zamień szkice w piękne obrazy; wyszukiwanie obrazów według opisów; wykorzystaj zasoby procesorów neuronowych, aby zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo bez konieczności łączenia się z chmurą.
Ochronę systemu zapewnia opracowany przez Xiaomi system Trusted Execution Environment (TEE). Służy do ochrony wrażliwych danych, w tym danych biometrycznych, haseł i mechanizmów odblokowywania ekranu. TEE jest również używany do interakcji z innymi urządzeniami sieciowymi, zapewniając kompleksowe szyfrowanie.
Xiaomi ogłosiło również, że system operacyjny Vela OS dla urządzeń IoT zostanie udostępniony jako open source na licencji Apache 2.0, co będzie promować współpracę i innowacje w społeczności technologicznej.
Oficjalna publiczna wersja Xiaomi HyperOS ukaże się na chińskie urządzenia w grudniu, a ich globalne wersje otrzymają ją w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pierwsza partia obsługiwanych urządzeń obejmuje Xiaomi 14 i Xiaomi 14 Pro (preinstalowane), a także Redmi K60 Ultra i Xiaomi Pad 6 Max 14. Pozostałe modele zostaną ogłoszone później. Xiaomi HyperOS ukaże się także w wersjach na telewizory, smartwatche, aparaty i głośniki.