20 września zakończyła się pomyślnie procedura zakupu akcji Toshiby przez japońskie konsorcjum inwestorów na czele z państwowym funduszem JIP, które w wyniku zdarzeń zdołało skoncentrować w swoich rękach 78,65% akcji Toshiby, wydając około 14 dolarów mld. Aktywa firmy zostaną przekazane nowym właścicielom 27 września, a po zatwierdzeniu przez listopadowe zgromadzenie akcjonariuszy akcje Toshiby w ciągu miesiąca opuszczą tokijską giełdę.
Historia japońskiej korporacji sięga 148 lat działalności w takiej czy innej formie organizacyjnej, przy czym ponad połowę tego okresu była to spółka publiczna, której akcje notowane były na giełdzie. Od połowy ostatniej dekady firmę nękały niepowodzenia, zdywersyfikowana korporacja musiała stopniowo pozbywać się najbardziej dochodowych aktywów, w tym biznesu pamięci półprzewodnikowych, który w 2018 roku znalazł się pod kontrolą konsorcjum inwestorów, które później założył firmę Kioxia. Udział Toshiby w kapitale tej ostatniej wciąż przekracza 40%, a prywatyzacja samej korporacji w pewnym stopniu komplikuje przygotowanie umowy z Western Digital.
Z końcem września aktywa Toshiby, które zostały skonsolidowane w ramach procedury wykupu akcji, zostaną przeniesione na własność TBJH Inc. Tak naprawdę przejęcie kontroli nad akcjami Toshiby pozostającymi w rękach innych akcjonariuszy nie będzie takie trudne, ale ich listopadowe zgromadzenie będzie musiało jeszcze zatwierdzić dalsze przekształcenia. Dyrektor generalny Taro Shimada zachowa swoje stanowisko po zakończeniu prywatyzacji i wycofaniu akcji Toshiby z giełdy.
Źródła:
Wiadomości AP Reutera Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Jutro rozpocznie się procedura prywatyzacyjna Toshiby Fuzja działów pamięci flash Kioxia i Western Digital ma nastąpić w sierpniu Toshiba ostatecznie zgodziła się sprzedać swoje aktywa za 15,3 miliarda dolarów Europejscy producenci pojazdów elektrycznych w końcu przebudzili się i zdali sobie sprawę z zagrożenia ze strony chińskiej konkurencji NASA w końcu przyznaje, że gigantyczne rakiety SLS są zaporowo drogie Beeline zostanie sprzedany rosyjskim władzom przed 13 października