Trzeci kwartał dobiega końca, ale nie przeszkadza to specjalistom TrendForce w podsumowaniu wyników drugiego. Ustalili, że łączne przychody dziesięciu największych twórców układów scalonych w ostatnim okresie wzrosły o 12,5% do 38,1 miliarda dolarów, a prawie 30% tej kwoty pochodziło od firmy NVIDIA, która sekwencyjnie zwiększyła własne przychody o 68,3% do 11 dolarów. 3 miliardy, pokonując konkurencję z dużą przewagą.
Dla porównania drugi na liście Qualcomm odnotował w drugim kwartale przychody w wysokości 7,2 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 9,7% w ujęciu sekwencyjnym i umożliwienie mu kontrolowania zaledwie 18,8% rynku pod względem wartości, w porównaniu z poprzednimi 23,5%. Przyczyną ujemnej dynamiki przychodów firmy, jak tłumaczą przedstawiciele TrendForce, był słaby popyt na smartfony, od którego jest on w dużym stopniu uzależniony.
W przypadku NVIDII przypominamy, że w drugim kwartale nastąpił 105% wzrost przychodów w segmencie serwerów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się akceleratory obliczeniowe o architekturze Hopper i Ampere wchodzące w skład systemów HGX, a także niezbędna do ich działania infrastruktura sieciowa InfiniBand. Pod względem przychodów NVIDIA kontrolowała na koniec drugiego kwartału 29,7% rynku komponentów półprzewodnikowych wśród dziesięciu największych firm w branży. W rankingu nie uwzględniono firm, które same produkują opracowane przez siebie chipy, takich jak Intel i Samsung Electronics.
Broadcom utrzymał trzecie miejsce z przychodami w wysokości 6,9 miliarda dolarów, ale jego udział w rynku spadł kolejno z 20,4 do 18,1%. Przychody spółki z tytułu dostaw komponentów do sieciowych systemów pamięci masowej, sieciowych rozwiązań szerokopasmowych i sieci bezprzewodowych spadały, a wzrost popytu na komponenty do systemów AI nie w pełni to zrekompensował.
Na czwartym miejscu znajduje się AMD z 5,36 miliardami dolarów przychodów, które kolejno wzrosły o symboliczne 0,1%, podczas gdy udział firmy w rynku również spadł z 15,8 do 14,1% w ujęciu pieniężnym pod presją NVIDII. Piąte miejsce zajął tajwański MediaTek ze wzrostem przychodów o 1,5% do 3,2 miliarda dolarów i udziałem w rynku na poziomie 8,4%, który również spadł w porównaniu z 9,3% odnotowanymi w pierwszym kwartale.
Ogólnie rzecz biorąc, z wyjątkiem pierwszej firmy NVIDIA, która znajduje się na szczycie listy, wśród dziesięciu największych dostawców samodzielnie opracowanych chipów w drugim kwartale tylko Novatek i Realtek, które zajęły odpowiednio siódme i ósme miejsce, były w stanie wzmocnić swoje pozycje rynkowe w kategoriach pieniężnych. Ich przychody wzrosły odpowiednio o 24,7 i 32,6% i o ile w pierwszym przypadku sprzyjał temu wzrost popytu na sprzęt telewizyjny, o tyle w drugim przypadku sprzyjał temu popyt na podzespoły do laptopów i komputerów stacjonarnych.
Według prognoz TrendForce, jeśli obecne trendy rynkowe się utrzymają, w trzecim kwartale dziesięciu największych liderów rynku będzie nadal zwiększać przychody o dwucyfrowe łączne wartości procentowe i z pewnością zaktualizuje historyczny rekord.