Nvidia, Qualcomm, Google i Samsung przedstawiły prezentacje na wydarzeniu RISC-V Summit

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Szczyt RISC-V, który odbył się niedawno w Santa Clara w Kalifornii, obejmował prezentacje głównych graczy w branży technologicznej, w tym Nvidii, Qualcomm, Google i Samsunga. Ich udział podkreślił rosnącą rolę otwartej architektury procesorów, która jest coraz częściej postrzegana jako konkurencja dla zastrzeżonych procesorów ARM i x86.

Nvidia od niemal dekady wykorzystuje rozwiązania RISC-V w mikrokontrolerach GPU. Firma przedstawiła na szczycie 20-minutową prezentację zatytułowaną „Jedna architektura, dziesiątki aplikacji, miliardy procesorów” wygłoszoną przez Fransa Sijstermansa, wiceprezesa ds. multimediów i architektury ASIC. Wyjaśnił, w jaki sposób firma wykorzystuje RISC-V do ulepszania swoich produktów i podkreślił, jak otwarta architektura w coraz większym stopniu wpływa na projektowanie procesorów graficznych.

Qualcomm, który wcześniej ogłosił długoterminowe zaangażowanie w RISC-V, podniósł możliwość wykorzystania Sail i innych alternatywnych podejść do opracowania wspólnego standardu architektury zestawu instrukcji RISC-V (ISA). Firma wraz z Nvidią i innymi współpracownikami wzięła także udział w sekcji poświęconej perspektywom AI i kwestiom bezpieczeństwa.

Firma Samsung podzieliła się swoim doświadczeniem we wdrażaniu procesorów RISC-V do systemów wbudowanych i wyjaśniła, w jaki sposób jej dział produkcji półprzewodników pomaga klientom we wdrażaniu innowacji przy użyciu otwartej architektury procesorów. Firma omówiła sposoby optymalizacji wydajności chipów i chipletów.

Prezentacja Cliffa Younga i Martina Maasa z Google DeepMind była jednym z najważniejszych punktów wydarzenia. Rozmawiali o perspektywach stworzenia nowych akceleratorów AI z wykorzystaniem RISC-V. Na tej architekturze oparte są chipy Google TPU – firma opowiadała o ich udanym wdrożeniu i problemach, które się pojawiły.

Powszechne wprowadzenie RISC-V do systemów serwerowych i komputerów PC zajmie dużo czasu, ale architektura nabiera już tempa w obszarze AI i przemyśle motoryzacyjnym. Inni prelegenci dyskutowali, w jaki sposób może on wyznaczyć nowe trendy w informatyce oraz rolę, jaką RISC-V może odegrać w generatywnej sztucznej inteligencji i HPC.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz