Nvidia pomoże Google opracować wydajne procesory kwantowe

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Nvidia pomoże Alphabetowi, spółce-matce Google, w opracowaniu procesorów kwantowych. Z oświadczenia obu firm wynika, że ​​dział Google Quantum AI użyje superkomputera Eos firmy Nvidia do przyspieszenia projektowania komponentów kwantowych.

Pomysł polega na wykorzystaniu superkomputera Eos firmy Nvidia do symulacji procesorów fizycznych niezbędnych do działania procesorów kwantowych, co pomoże przezwyciężyć obecne ograniczenia w opracowywaniu naprawdę wydajnych systemów kwantowych.

Obliczenia kwantowe opierają się na zasadach wykorzystania mechaniki kwantowej do tworzenia maszyn, które są znacznie szybsze niż obecne technologie oparte na półprzewodnikach. Jednak nie nadszedł jeszcze czas na powszechne wykorzystanie takich technologii. Jak donosi Bloomberg, choć różne firmy ogłaszają przełomy w dziedzinie obliczeń kwantowych, pojawienie się na rynku naprawdę wielkoskalowych komercyjnych projektów obliczeń kwantowych może zająć dziesięciolecia.

Nvidia, najcenniejsza firma świata, wierzy, że jej technologia sprzętowa pomoże Google rozwiązać jeden trudny problem związany z obliczeniami kwantowymi. W miarę jak procesory kwantowe stają się coraz bardziej złożone i wydajne, w obliczeniach kwantowych coraz trudniej jest odróżnić rzeczywistą informację od zakłóceń znanych jako szum.

„Opracowanie komercyjnie użytecznych komputerów kwantowych jest możliwe tylko wtedy, gdy potrafimy skalować sprzęt kwantowy, kontrolując jednocześnie hałas. Korzystając z przyspieszonych obliczeń Nvidii, badamy wpływ szumu na rosnącą złożoność obwodów chipów kwantowych” – skomentował Guifre Vidal, naukowiec Google Quantum AI Research.

Aby znaleźć rozwiązania, Nvidia proponuje wykorzystanie gigantycznego superkomputera, który wykorzystuje swoje akceleratory AI. Za pomocą superkomputera symulowane będą procesy interakcji układów kwantowych z otoczeniem. Na przykład wiele chipów kwantowych wymaga schłodzenia do bardzo niskich temperatur, aby w ogóle mogły działać.

Wcześniej takie obliczenia były niezwykle kosztowne i czasochłonne. Nvidia twierdzi, że jej system będzie generował wyniki obliczeń, które wcześniej zajmowałyby tydzień w ciągu kilku minut, przy znacznie niższych kosztach.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz