Nowy sterownik AMD wywołał falę skarg: użytkownicy komputerów PC nie uruchamiają się po instalacji

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy firma AMD wydała uniwersalny sterownik graficzny Adrenalin 23.2.1 WHQL dla kart graficznych Radeon RX 7900, Radeon RX 6000 i starszych. Niestety, wraz z mnóstwem nowych optymalizacji gier i poprawioną wydajnością, nowe oprogramowanie przysporzyło właścicielom kart graficznych Radeon znacznych problemów, pisze niemieckie wydanie ComputerBase.

Użytkownicy Twittera, forum Reddit, a także czytający samą publikację ComputerBase narzekają, że instalacja sterownika Adrenalin 23.2.1 WHQL w środowisku systemów operacyjnych Windows 10 i Windows 11 prowadzi do poważnych awarii komputera. Jeśli podczas instalacji wybierzesz opcję „Przywróć ustawienia fabryczne”, system operacyjny nie uruchomi się już po ponownym uruchomieniu komputera. Zamiast tego użytkownicy są witani „niebieskim ekranem śmierci” z błędem „Niedostępne urządzenie rozruchowe”.

Nie klikaj tego przycisku podczas instalacji sterownika AMD Radeon Software Adrenalin 23.2.1 WHQL!

Przyczyna tego problemu nie jest jeszcze znana. Istnieje przypuszczenie, że wraz z instalacją sterownika graficznego pakiet Adrenalin 23.2.1 WHQL prowadzi do pewnych zmian w ustawieniach BIOS-u płyty głównej. AMD nie skomentowało jeszcze sytuacji.

Użytkownicy zalecają, aby przed zainstalowaniem Adrenalin 23.2.1 WHQL wykonać kopię zapasową swoich danych, utworzyć punkt przywracania systemu Windows, aby można było cofnąć aktualizację. Ponadto niektórzy radzą, aby nie spieszyć się z ponowną instalacją systemu Windows, ale wejść do BIOS-u płyty głównej, sprawdzić ustawienia, ustawić poprzednie przed zainstalowaniem sterownika, a następnie spróbować ponownie uruchomić komputer.

Na tym problemy nowego sterownika Adrenalin 23.2.1 WHQL się nie kończą. Producent przenośnych konsol do gier AyaNeo poinformował, że w nowym sterowniku Radeona wykryto błąd, który ogranicza ilość dostępnej pamięci wideo w konsolach do gier AyaNeo 2 i AyaNeo Geek, które korzystają z procesorów Ryzen 7 6800U ze zintegrowaną grafiką Radeon 680M opartą na architekturze RDNA 2 Typowo dla Radeona 680M system przydziela 3 lub 6 GB pamięci. Po zainstalowaniu nowego sterownika Radeon ilość dostępnej pamięci zostaje ograniczona do 512 MB.

Jak zaznacza AyaNeo, w tej chwili jedynym rozwiązaniem tego problemu jest aktualizacja BIOS-u. Użytkownicy proszeni są również o niewybieranie opcji „Przywróć ustawienia fabryczne” podczas instalacji sterownika Adrenalin 23.2.1 WHQL, co zapobiega ograniczeniu pamięci wideo.

AyaNeo dostarczyło szczegółowe instrukcje krok po kroku, jak zaktualizować BIOS na swoich przenośnych dekoderach. Producent wskazuje również, że problem nie dotyczy modeli konsol do gier AyaNeo 2021, Air i Next. Te urządzenia używają procesorów Ryzen 5000 i starszych AMD.

Źródła:

Baza komputerowa Aya Neo

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz