Nowy cios dla Huawei i ZTE: Niemcy zamierzają zakazać stosowania w sieciach 5G kluczowych podzespołów pochodzących z Chin

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje zakazać stosowania kluczowych komponentów produkowanych przez Huawei Technologies i ZTE w krajowych sieciach komórkowych 5G, podał Bloomberg, powołując się na poinformowane źródło. Dyskutowane są różne daty wprowadzenia zakazu, począwszy od 2026 roku.

Ministerstwo dokonuje przeglądu stopnia, w jakim krytyczna infrastruktura sieci komórkowej w Niemczech opiera się na chińskiej technologii, podczas gdy Stany Zjednoczone wywierają presję na swoich sojuszników, aby w obliczu pogarszających się stosunków z Pekinem zmniejszyli swoją zależność od sprzętu chińskich producentów. Przegląd jest nadal w toku i trwają także negocjacje z innymi ministerstwami zaangażowanymi w tę decyzję, powiedział w środę rzecznik niemieckiego MSW.

Komentując te informacje, Huawei stwierdził, że audyt ma charakter dyskryminujący i nie opiera się na kryteriach technicznych. Zdaniem Huawei upolitycznienie tej kwestii przez Niemcy doprowadzi do spowolnienia transformacji cyfrowej kraju i wzrostu wydatków konsumenckich.

Szybkość i dostępność mobilnego Internetu, a także unikanie zależności to kluczowe czynniki przy rozważaniu wprowadzenia zakazu, powiedział Bloombergowi za pośrednictwem poczty elektronicznej rzecznik niemieckiego Federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej, które również bierze udział w negocjacjach.

Bloomberg zauważył, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Unia Europejska coraz częściej zwracają uwagę na zagrożenia bezpieczeństwa stwarzane przez chińskie firmy. Przedstawiciele Partii Republikańskiej USA naciskają na administrację Bidena, aby rozszerzyła sankcje wobec Huawei po premierze smartfona Huawei Mate 60, który – jak podejrzewają USA – nielegalnie wykorzystywał amerykańską technologię.

Niemcy były mniej nieugięte w kwestii zakazu chińskiego sprzętu niż niektórzy z ich sojuszników. Tutaj umożliwiły zastosowanie komponentów Huawei w sieciach 5G, których budową zajmował się między innymi Deutsche Telekom. Z kolei Wielka Brytania w 2020 roku zakazała stosowania komponentów Huawei w sieciach 5G nowej generacji i ograniczyła wykorzystanie produktów chińskiej firmy w sieciach stacjonarnych, powołując się na problemy w łańcuchu dostaw po nałożeniu przez USA sankcji na Huawei. Berlin zajął jednak ostrzejsze stanowisko wobec Chin i dąży do zmniejszenia swojej zależności od poszczególnych krajów jako całości.

Jeśli chodzi o termin wprowadzenia zakazu w Niemczech, największy niemiecki operator telekomunikacyjny Deutsche Telekom AG uważa, że ​​wprowadzenie tego zakazu w 2026 r. jest nierealne. „Na przykład w Wielkiej Brytanii nawet wymiana (chińskiego sprzętu na komponenty innych firm) na okres siedmiu lat jest zbyt ambitna” – powiedział rzecznik firmy Stephan Broszio.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz