Nowy artykuł: Recenzja telewizora Hyundai H-LED65BU7009 z matrycą VA 65".

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
10 min. czytania

Przy minimalnym koszcie 59 818 rubli. podczas pracy nad artykułem bohater recenzji jest jednym z niedrogich, ale jednocześnie dalekich od najtańszych telewizorów o przekątnej ekranu 65 cali. W rezultacie H-LED65BU7009 nie oferuje zalet częstotliwości odświeżania 120 Hz ani podświetlenia QLED. Istnieją jednak podstawowe cechy, których przyzwyczailiśmy się oczekiwać od nowoczesnych telewizorów Smart TV, takie jak pełne pokrycie przestrzeni barw sRGB, odbiór sygnału 4K przez HDMI przy 60 Hz i obsługa HDR. Pozostaje zadbać o to, aby jakość obrazu nas nie zawiodła.

Dane techniczne, cena

Bohater recenzji stworzony jest w oparciu o matrycę VA o deklarowanej jasności 400 cd/m2 i kontraście na poziomie 6000:1. A cała rodzina telewizorów Hyundai 7009 jest ulepszeniem urządzeń z serii 7006 – na przykład znanego już Hyundaia H-LED55BU7006. Głównymi zaletami nowych produktów jest zwiększona ilość pamięci RAM i pamięci masowej (z 1,5 i 8 do 2 i 16 GB), a także mocniejszy SoC, dzięki któremu zaimplementowano takie funkcje, jak Dolby Vision i Dolby Atmos.

Podobnie jak inne modele Hyundaia omawiane w poprzednich recenzjach, urządzenie zostało wyprodukowane w Republice Białorusi, w fabryce Horizon.

ProducentHyundaiModelH-LED65BU7009Przekątna ekranu, cale65Typ paneluVAPozwolenie3840×2160Deklarowana jasność, cd/m2400Stwierdzony kontrast: 16000Maks. częstotliwość aktualizacji, Hz60Moc systemu głośnikowego, W2×10system operacyjnyAndroid 11 + Android TVProcesor4 × ARM Cortex-A55, 1,5 GHzGPUMałe G52Pojemność pamięci RAM, GB2Pojemność wbudowanej pamięci, GB16Zewnętrzne złącza we/wy

3×HDMI 2.1;

1 × TRRS 3,5 mm (kompozyt wideo + dźwięk stereo);

2 × USB 2.0 typu A;

1×TOSLINK;

1 × TRS 3,5 mm (słuchawki);

1×Ethernet;

1 × F;

1 × Belling-Lee;

1 × CI+

Sieć bezprzewodowaIEEE 802.11n 2,4/5 GHz; Bluetooth 5.0tuner telewizyjnyATV/DTVWaga, kg15,3 (bez podstawy); 15,8 (z podstawą)Wymiary całkowite (dł. × szer. × wys.), mm

1445 × 94 × 832 (bez podstawy);

1445 × 301 × 893 (z podstawą)

Cena detaliczna (Rosja), rub.Od 59 818 (market.yandex.ru)

⇡#Projektowanie i budowa

Hyundai H-LED65BU7009 charakteryzuje się minimalistycznym designem ze stosunkowo bezramkowym ekranem. Sam ekran pokryty jest półmatową folią antyrefleksyjną, która doskonale spełnia swoje zadanie.

Plastikowa osłona z tyłu telewizora nadaje mu znaczną grubość – około 47 mm na środku i 94 mm na dole, gdzie umieszczono elektronikę i wbudowany układ głośników. Na dolnej powierzchni obudowy znajduje się wskaźnik LED świecący na czerwono w trybie czuwania oraz przycisk zasilania.

Do powieszenia Hyundaia H-LED65BU7009 na ścianie potrzebny będzie duży uchwyt VESA o wymiarach 500×200 mm. W przeciwnym razie możesz użyć dostarczonych metalowych wsporników. Telewizor stoi na nich stabilnie, bez zauważalnych odchyleń od pionu.

Złącza interfejsu kablowego znajdują się w dwóch oddzielnych wnękach. Aby uzyskać dostęp z boku, odsłonięte zostało pierwsze wejście HDMI z obsługą ARC, dwa porty USB 2.0 i gniazdo CI. Pozostałe złącza skierowane są w dół: dwa kolejne wejścia HDMI, Ethernet oraz złącza tunera telewizyjnego typu F i Belling-Lee. Telewizor wysyła dźwięk analogowy przez gniazdo minijack 3,5 mm do słuchawek oraz cyfrowy dźwięk wielokanałowy poprzez interfejs optyczny S/PDIF. Wreszcie możliwe jest podłączenie kompozytowego źródła wideo z dźwiękiem stereo do Hyundai H-LED65BU7009 za pomocą innego mini-jacka, ale adapter ze złączy RCA nie jest dołączony do zestawu.

Hyundai H-LED65BU7009 jest wyposażony w panel sterowania znany z kilku innych modeli Hyundaia z dużymi gumowanymi przyciskami i wbudowanym mikrofonem bliskiego pola. Do parowania z telewizorem służy nadajnik podczerwieni, a następnie polecenia przesyłane są poprzez Bluetooth. System operacyjny Android TV obsługuje także inne wskaźniki przewodowe i bezprzewodowe, w tym klawiaturę i mysz.

⇡# Funkcjonalność

Telewizor obsługuje system Android TV w wersji 11 bez Google TV i zastrzeżonej powłoki graficznej. Interfejsu Android TV nie trzeba przedstawiać, a sprzęt Hyundaia H-LED65BU7009 jest na tyle szybki, że system operacyjny działa płynnie (z wyjątkiem nieuniknionego zacinania się podczas otwierania i zamykania niektórych aplikacji).

Telewizor może dekodować wszystkie popularne formaty kodowania wideo UHD (H.264, HEVC, VP9 i AV1) i obsługuje standard HDR HDR10 lub Dolby Vision. Przesyłanie strumieniowe AV1 w rozdzielczości 4K z HDR odbywa się bez utraty klatek. Ekran pracuje ze stałą częstotliwością 60 Hz, dlatego odtwarzanie nagrań z szybkością 24 FPS odbywa się w rotacji 2:3. Dyski USB sformatowane w systemie NTFS są rozpoznawane od razu po wyjęciu z pudełka.

Do odbioru sygnałów 4K ze źródeł zewnętrznych dostępna jest częstotliwość odświeżania 60 Hz. Kolor – z dokładnością do 8 bitów na kanał, w trybie HDR stosowane jest dithering. Hyundai H-LED65BU7009 umożliwia regulację zakresu dynamiki HDMI, podczas gdy opcje trybu gry i trybu komputera wyłączają elementy przetwarzania obrazu, które powodują opóźnienie sygnału wejściowego.

⇡#Jakość obrazu

Interfejs Hyundai H-LED65BU7009 zawiera pięć wstępnie skonfigurowanych trybów przetwarzania obrazu i mnóstwo indywidualnych opcji. Ta ostatnia obejmuje funkcje dynamicznej kontroli jasności i kontrastu, redukcji szumów i usuwania artefaktów kompresji MPEG, a także DI Film, który eliminuje drgania w nagraniach zakodowanych z powtarzalną szybkością klatek 2:3 lub 2:2 (DVD). Pod nazwą MJC kryje się algorytm interpolacji MEMC, który zwiększa liczbę klatek na sekundę do 60 FPS podczas odtwarzania wideo z mniejszą liczbą klatek na sekundę.

Brakuje trybu FilmMaker ze względu na niemożność pełnej implementacji HDR, ale częściowo zastępuje go tryb „Kino”, który dezaktywuje „wzmacniacze” obrazu.

Jasność ekranu w niektórych trybach sięga 565 cd/m2 (znacznie więcej niż podane 400 cd/m2), a kontrast zmierza do wartości znamionowej 6000:1

Tryb obrazuMaksymalna jasność, cd/m2Kontrast, :1″Standard”5655 824″Jasny”5025 271″Sport”5655 920″Film”5105 359″Gra”4364 580

Zakres kolorów matrycy jest zorientowany w stronę przestrzeni sRGB, ale wyklucza niektóre odcienie w strefie zielonej i odwrotnie, wykracza poza standard w strefie czerwonej (ten ostatni błąd jest kompensowany przez tryb „Kino”).

„Standard”

„Jasny ”

„Lekkoatletyka”

„Film”

„gra”

Trzy krzywe korekcji gamma („ciemna”, „średnia” i „jasna”) są aproksymowane za pomocą funkcji potęgi z wykładnikami odpowiednio 2,4, 2,2 i 2,0. W tym przypadku początkowy odcinek krzywej powtarza krzywą sRGB.

Ciemna gamma (funkcja mocy 2,4 dla porównania)

Średnia gamma (funkcja mocy 2,2 dla porównania)

Jasna gamma (funkcja mocy 2.0 dla porównania)

Przeprowadziliśmy następujące testy różnych trybów z wykorzystaniem „średniej” krzywej korekcji gamma i wyłączyliśmy funkcje przetwarzania obrazu. Ze wszystkich trybów tylko „Kino” ustawia akceptowalną temperaturę barwową – od 7 000 do 7500 K. W pozostałych trybach przekracza 10 000 K.

„Standard”

„Jasny ”

„Lekkoatletyka”

„Film”

„gra”

Krzywa korekcji gamma jest zbliżona do referencyjnej sRGB w trybie standardowym i funkcji mocy 2,2 w trybach Sport, Kino i Gra. Tryb Żywy znacznie zwiększa jasność jasnych kolorów kosztem kontrastu.

„Standard”

„Jasny ”

„Lekkoatletyka”

„Film”

„gra”

Balans szarości w żadnym trybie nie jest idealny, ale dla większości odchyleń zakresu jasności nie przekracza 5%.

„Standard”

„Jasny ”

„Lekkoatletyka”

„Film”

„gra”

Tryb „kinowy” wyróżnia się między innymi dużą dokładnością odwzorowania barw. W innych trybach, zwłaszcza „jasnym”, szacunki średnich i maksymalnych błędów oddawania barw przekraczają zalecane wartości.

Standard

Jasny

Lekkoatletyka

Film

Gra

Jednorodność podświetlenia można uznać za akceptowalną na podstawie różnic w kontraście i średniej jasności pomiędzy różnymi obszarami ekranu. W górnych rogach ekranu maksymalna jasność spada aż o 32% w stosunku do środka, natomiast jasność ciemnych odcieni nie odbiega o więcej niż 2%. Dzięki głębokiej czerni, z której słyną panele VA, nierówność podświetlenia na całkowicie czarnym ekranie jest trudna do zauważenia gołym okiem, nawet w zaciemnionym pomieszczeniu.

⇡#Jakość dźwięku

Wbudowane głośniki Hyundaia H-LED65BU7009, podobnie jak w większości telewizorów, nie odtwarzają dobrze niskich częstotliwości, ale brzmią głośno już przy częstotliwości 80 Hz, co jest lepsze pod względem akustyki innych niedrogich modeli. Szkoda, ale częstotliwościom od 80 Hz i niższym towarzyszy wyraźny rezonans obudowy. Maksymalna głośność wynosi 77,5 dBA w odległości 2 m od ekranu.

⇡#Wnioski

Hyundai H-LED65BU7009 to stosunkowo niedrogi model wśród 65-calowych telewizorów prezentowanych na rynku rosyjskim. Podobnie jak większość podobnych urządzeń, bohater recenzji nie może pochwalić się rozszerzoną gamą barw i lokalnym przyciemnianiem, ale w ramach swoich możliwości sprawdza się znakomicie. Wystarczy jedno ustawienie (włącz tryb „Kino”), aby uzyskać dokładne odwzorowanie kolorów przy wysokim kontraście nawet jak na standardy matryc VA i przyzwoitym zapasie jasności.

    ⇣ Spis treści Projektowanie i budowa Funkcjonalność Jakość obrazu Jakość dźwięku Wnioski Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Recenzja i testowanie telewizora Sber SDX-50U4010B Smart 4K: Pozdrawiam konkurencję Poradnik dotyczący wyboru monitora do gier w 2024 r.: najważniejsza jest szybkość! Recenzja monitora MSI MEG 342C QD-OLED UWQHD: zbliżają się wakacje Recenzja projektora laserowego Hisense Laser Mini Projector C1 4K: zaawansowane technologie w akcji Recenzja telewizora DIGMA PRO QLED+ 43L: od razu atuty Recenzja monitora Samsung ViewFinity S9 S90PC 5K: profesjonalny wyświetlacz nowej generacji

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz