W zeszłym miesiącu firma Merlion ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży w Rosji nowej serii laptopów Digma Pro Pactos, która obejmowała modele z 14- i 16-calowymi ekranami IPS, a także z procesorami Intel Core 12. generacji lub procesorami AMD Ryzen Seria 7000. Laptopy należą do klasy średniej, więc ich cena jest bardzo przystępna, a pod względem wyposażenia i funkcjonalności są w stanie konkurować z wieloma kolegami z klasy. Obecnie wypuszczono na rynek sześć wersji laptopów Pactos, a dzisiaj przetestujemy najbardziej kompaktowy model – Digma Pro Pactos 14”.
⇡#Pudełko i zestaw transportowy
Kompaktowe pudełko wykonane z grubej tektury niezawodnie chroni Digma Pro Pactos 14” przed wszelkimi perypetiami związanymi z dostawą do użytkownika końcowego, a jego przednią stronę zdobi zdjęcie laptopa.
Z tyłu pudełka znajduje się naklejka z informacją o konfiguracji laptopa i producencie. Oprócz laptopa w środku wygodnie mieści się zasilacz z kablem, instrukcja oraz karta gwarancyjna.
Gwarancja na laptopa wynosi jeden rok, a koszt tej wersji Digma Pro Pactos 14” w Rosji zaczyna się od 49 800 rubli i cena ta obejmuje preinstalowany system operacyjny Windows 11 Pro.
⇡#Charakterystyka techniczna
Digma Pro Pactos 14″ProcesorIntel Core i7-1235U (Intel 7, Alder Lake-U, 2 rdzenie P/4 wątki 4,4 GHz + 8 rdzeni elektrycznych 3,3 GHz, pamięć podręczna L3 12 MB, TDP 15–25 W)ChipsetIntel Alder Lake PCHBARAN16 (2 × 8) GB DDR4 3,2 GHz (moduły SO-DIMM), taktowanie 22-22-22-52 CR1;maksymalna pojemność – 64 GBSkładowanieSSD 512 GB, M.2 2280, NVMe 1.4, PCIe 4.0 x4, Foresee XP2100F512G;Nie ma drugiego gniazda M.2Podsystem wideoGrafika Intel Iris Xe zintegrowana z procesorem (80 jednostek wykonawczych, do 2,2 GHz), wykorzystuje zasoby pamięci RAMWyświetlacz14-calowy matowy ekran IPS o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli (16:10), jasności 250 nitów, częstotliwości 60 Hz, gęstości 162 PPI, kątach widzenia 170-178°, gamie kolorów NTSC 72%, sRGB 100%Podsystem dźwiękowy2 głośniki stereo o mocy 2 W każdyCzytnik kartMicroSDInterfejsy siecioweSieć kablowaNIEBezprzewodowa sieć Wi-FiIntel Wi-Fi 6 AX201 (802.11ax, 2,4 GHz i 5 GHz (160 MHz), do 2,4 Gb/s)BluetoothBluetooth 5.2Interfejsy i portyUSB2 × USB 3.0 typu A (5 Gb/s);1 × USB 2.0 typu A (480 Mb/s);2 × USB 3.0 Type-C (5 Gb/s, obsługujące Power Delivery i transmisję obrazu DisplayPort)Wyjścia wideoHDMI 1.4Złącza audioZłącze audio słuchawek/mikrofonuUrządzenia wejścioweKlawiaturaKlawiatura membranowa bez bloku klawiszy numerycznych, skok klawiszy 1,5 mm, białe podświetlenie regulowane w trzech poziomachTouchpadDwuprzyciskowy, wymiary 125×80 mmTelefonia IPKamera internetowaRozdzielczość 1080p (2,1 megapiksela), zintegrowana z górną ramką wyświetlacza, z mechaniczną przesłoną i wskaźnikiemMikrofonPodwójny, z redukcją szumówBateriaPojemność litowo-jonowa 55,2 Wh (4780 mAh)ZasilaczModel DC-DGP-200850N 65 W (20 V, 3,25 A), waga 139 g z oddzielnym kablem o długości 146 cmWymiary316 × 222 × 19 mm łącznie z nóżkami (grubość obudowy bez nóżek – 16 mm, z przodu – 12 mm)Dodatkowe (funkcje)Skaner linii papilarnych;Zamek Kensington;
wszystkie elementy korpusu, za wyjątkiem ramki ekranu, wykonane są z aluminium;
kąt otwarcia 180°Masa bez zasilacza: podana/zmierzona1340 / 1344 grKolory obudowySzarysystem operacyjnyWindows 11ProGwarancja (lata) / kraj pochodzenia1/ChinyKoszt, ₽49 800
⇡#Projekt i ergonomia
Pod względem wzornictwa nowy Digma Pro Pactos 14” nie oferuje niczego oryginalnego: na zewnątrz jest to całkowicie standardowy laptop o lakonicznym designie i surowych liniach. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, korpus laptopa wykonano w całości z aluminium, plastik znajduje się jedynie w ramce ekranu.
Środek wieczka ozdobiony jest srebrną strzałką (przedstawiciele firmy twierdzą, że ten symbol oznacza ruch do przodu), a sama powierzchnia sprawia wrażenie ziarnistej, ale w dotyku jest niezwykle gładka.
Wymiary koperty to 316×222×19 mm łącznie z nóżkami, a grubość koperty bez nóżek to nie więcej niż 16 mm. Jeśli zmierzysz go wzdłuż przodu, otrzymasz 12 mm. Laptop waży 1344 gramy, co naszym zdaniem to trochę dużo jak na model 14-calowy.
Na spodzie obudowy laptopa znajduje się oznaczenie z nazwą modelu i jego numerem seryjnym, a także parametrami mocy i krajem produkcji.
Wysokość gumowych nóżek laptopa nie przekracza 3 mm, pewnie trzymają obudowę nawet na pochyłej powierzchni.
W przedniej części obudowy znajduje się wgłębienie ułatwiające trzymanie pokrywy palcami, jednak nie zawsze da się otworzyć laptopa jedną ręką; zawiasy są dość ciasne.
Ale Digma Pro Pactos 14” otwiera się o 180 stopni. Jest to wygodne podczas pracy na miękkiej sofie lub podczas wyświetlania współpracownikom obrazu na ekranie komputera stacjonarnego.
Przeciwny koniec obudowy jest całkowicie zamknięty.
Porty i złącza znajdują się na bocznych końcach laptopa.
Po lewej stronie znajduje się złącze zasilania ze wskaźnikiem, wyjście wideo HDMI w wersji 1.4, port USB 3.0 Type-A (5 Gbps) i dwa porty USB 3.0 Type-C (5 Gbps) z obsługą Power Delivery i transmisji obrazu DisplayPort.
Po prawej stronie znajduje się połączone gniazdo słuchawek i mikrofonu, czytnik kart microSD, jeden port USB 2.0 Type-A, jeden port USB 3.0 Type-A i blokada Kensington. Być może do pełnego szczęścia brakuje tylko złącza sieciowego RJ45, ale tutaj najwyraźniej grubość obudowy już nie wystarczyła.
W podstawie laptopa, bliżej jego przodu, znajdują się gniazda na dwa głośniki stereo.
Przycisk zasilania laptopa znajduje się zwykle w prawym górnym rogu panelu roboczego i jest podświetlany.
Jakość wykonania obudowy Digma Pro Pactos 14” i użyte materiały nie budzą żadnych wątpliwości. Po naciśnięciu panelu nie słychać niepożądanych pisków ani kliknięć, a wrażenia dotykowe z obudowy są w miarę komfortowe.
⇡#Urządzenia wejściowe
Pomimo skromnych wymiarów Digma Pro Pactos 14”, klawiaturę wykonano z niemal pełnowymiarowych klawiszy o wymiarach 16×16 mm. Co prawda nie ma tu klawiatury numerycznej, ale dodano kolumnę klawiszy Home, Pg Up, Pg Dn i End.
Powiększone klawisze Shift i duże Enter również pasują, a dopiero dolne klawisze strzałek w górę i w dół mogą powodować pewne niedogodności.
Skok klawisza wynosi 1,5 mm, naciśnięcie jest prawie bezgłośne, ale moment działania jest wyraźnie wyczuwalny. Można powiedzieć, że informacja zwrotna podczas pisania na takiej klawiaturze zostaje zachowana.
Jest też regulowane w dwóch stopniach białe podświetlenie, które przy maksymalnej jasności wygląda tak.
Dwuprzyciskowy touchpad ma wymiary 125 x 80 mm i ma wbudowany skaner linii papilarnych w lewym górnym rogu.
Jednak to touchpad w Digma Pro Pactos 14” nie przypadł nam do gustu: jego czułość jest daleka od ideału, przyciski wciskane są z niezbyt przyjemnym kliknięciem (nie trzeba ich w ogóle używać, np. oczywiście) i w ogóle ciężko nam było osiągnąć komfort pracy z tym touchpadem i się nie udało.
W górnej ramce 14-calowego wyświetlacza Digma Pro Pactos zainstalowana jest kamera internetowa o rozdzielczości 2,1 megapiksela i maksymalnej rozdzielczości 1080p z mechaniczną przesłoną.
Po jego lewej i prawej stronie w równych odległościach zainstalowano dwa mikrofony z obsługą redukcji szumów. Liczba klatek na sekundę kamery internetowej wynosi 30 FPS.
⇡ #Wyświetlacz
Digma Pro Pactos 14″ wykorzystuje 14-calową matrycę IPS z matowym wykończeniem.
Szerokość ramek bocznych ekranu wynosi 6 mm, górnej – 9 mm, a dolnej – 15 mm.
Proporcje ekranu 16:10, rozdzielczość 1920 × 1200 pikseli, częstotliwość – 60 Hz. Pod względem właściwości jest to ekran najbardziej średniego poziomu.
Producentem oryginalnej matrycy jest firma INX, model – INX0038.
Podana w specyfikacjach maksymalna jasność ekranu powinna sięgać 250 nitów, jednak w tego typu laptopach producenci często oszukują z jasnością ekranu, która w praktyce okazuje się niższa od deklarowanej. Sprawdzimy?
Do testów ekranu Digma Pro Pactos 14” wykorzystaliśmy kalibrator X-Rite i1 Display Pro oraz oprogramowanie Argyll CMS z interfejsem graficznym DispcalGUI. Wszystkie pomiary wykonano zarówno bez kalibracji wyświetlacza, jak i po niej, a wyniki pomiarów przedstawiono w parach zrzutów ekranowych (po lewej – przed kalibracją, po prawej – po).
Jak widać różnica pomiędzy normalnie skonfigurowanym ekranem a skalibrowanym jest ogromna.
Temperatura barwowa jest bliska 7000 K (typowy przypadek w tego typu laptopach), ale po kalibracji została wyrównana do 6500 K.
Lepiej jest z balansem kolorów w gradiencie szarości, ale kalibracja też na tym skorzystała.
Pokrycie gamy barw wyniosło 86,5% sRGB, a średnia wyniosła 0,14, czyli lepiej niż oczekiwano jak na wyświetlacz tej klasy.
Jasność ekranu w Digma Pro Pactos 14” po dostosowaniu w ustawieniach wyświetlacza zmienia się liniowo i w szczycie osiąga 286 nitów, czyli o 14,4% więcej niż podano w specyfikacjach. Dla porównania prezentujemy na wykresie wskaźniki jasności wyświetlaczy dwóch kolejnych laptopów z ekranami IPS mniej więcej tej klasy: Digma Pro Breve i OSiO BaseLine B150i.
Co ciekawe, równomierność podświetlenia ekranu nie powoduje poważnych zastrzeżeń i będzie odpowiadać większości użytkowników.
Podsumowując, ekran Digma Pro Pactos 14” stoi na średnim poziomie, ale bez widocznych wad. Rzeczywista jasność jest wyższa niż podana w specyfikacjach. Profil kolorów ekranu po kalibracji można uzyskać tutaj.
⇡#Struktura wewnętrzna i komponenty
Konfiguracja sprzętowa Digma Pro Pactos 14” odpowiada klasie laptopa. Jest to skromny, ale energooszczędny procesor, 16 GB pamięci RAM z możliwością rozbudowy pamięci, dysk SSD 512 GB i inne powiązane cechy. Plastikowa podstawa laptopa jest utrzymywana na miejscu za pomocą ośmiu śrub i zatrzasków na całym obwodzie.
Co ciekawe, w tym laptopie płyta główna zajmuje nawet ponad połowę wewnętrznej objętości, a reszta jest zarezerwowana dla akumulatora i głośników.
Płyta oparta jest na zestawie logiki systemowej Intel Alder Lake PCH z BIOSem z dnia 18 lipca 2024.
Jeśli chodzi o procesor, w laptopach z serii Digma Pro Pactos można zainstalować pięć różnych modeli procesorów: Intel Core i3-1215U, Core i5-1235U i Core i7-1255U, a także AMD Ryzen 5 7530U i Ryzen 7 7730U. Sądząc jednak po danych ze strony internetowej firmy, jest jedno zastrzeżenie – dla naszego 14-calowego modelu dostępna jest tylko jedna opcja procesora, a jest nią Intel Core i5-1235U.
Posiada dwa potężne rdzenie o architekturze Golden Cove ze wsparciem Hyper-Threading i częstotliwościami do 4,4 GHz, a także osiem energooszczędnych rdzeni o architekturze Gracemont o częstotliwościach do 3,3 GHz. Oznacza to, że procesor jest w stanie obsłużyć w sumie dwanaście wątków. Pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu wynosi 12 MB.
Typowa moc procesora Intel Core i5-1235U w tym laptopie wynosi 15 watów, ale na krótko może wzrosnąć do 30 watów.
W przypadku pamięci RAM na płycie laptopa znajdują się dwa gniazda, w których można zainstalować parę modułów SO-DIMM o łącznej pojemności 64 GB. W naszej konfiguracji Digma Pro Pactos 14-calowe gniazda są zajęte przez parę ośmiogigabajtowych modułów DDR4 pracujących z efektywną częstotliwością 3,2 GHz.
Taktowania pamięci podstawowej to 22-22-22-52 CR1, a taktowanie wtórne pokażemy poniżej na zrzutach ekranu CPU-Z i AIDA64.
Pamięć działa w trybie dwukanałowym, więc jej przepustowość jest całkiem zadowalająca jak na taki laptop, ale tego samego nie można powiedzieć o jego opóźnieniach: 90,8 ns to w jakiś sposób bardzo smutny wynik dla DDR4 3,2 GHz.
Rdzeń graficzny wbudowany jest w centralny procesor, ale nie jest to jakiś nudny Intel UHD, a nowocześniejszy Intel Iris Xe z 80 jednostkami wykonawczymi pracującymi na częstotliwościach do 2,2 GHz.
Można go nieco przyspieszyć, instalując w laptopie szybszą pamięć RAM o niskim opóźnieniu, ponieważ to jej zasoby wykorzystuje rdzeń graficzny do przetwarzania i wyświetlania obrazów.
Jedyny port M.2 na płycie głównej laptopa zajmuje dysk SSD o pojemności 512 GB – model Foresee XP2100F512G z interfejsem PCIe 4.0 x4.
Co ciekawe, sądząc po specyfikacji tego dysku, prędkość odczytu może osiągnąć 5300 MB/s, prędkość zapisu – 4900 MB/s, co jest zupełnie nietypowe dla laptopów tej klasy jak Digma Pro Pactos 14”.
Dysk testowaliśmy zarówno podczas pracy laptopa na zasilaniu sieciowym, jak i w trybie autonomicznym. Wyniki testu pokazano poniżej na czterech parach zrzutów ekranu.
Co ciekawe, w niektórych testach praktycznie nie widać spadku wydajności, natomiast CrystalDiskMark odnotowuje zauważalny spadek wydajności, gdy laptop przechodzi w tryb offline.
W teście obciążenia dysku w AIDA64 Extreme maksymalna temperatura osiągnęła 41 stopni Celsjusza przy zasilaniu z sieci i 38 stopni Celsjusza przy zasilaniu z akumulatora.
Innymi słowy, nawet przy braku rozpraszacza ciepła na dysku SSD i jego dość wysokim poziomie wydajności, nie odnotowano żadnych problemów z reżimem temperaturowym.
Jedyna karta sieciowa w laptopie realizowana jest poprzez wlutowany na płytkę moduł bezprzewodowy Intel Wi-Fi 6 AX201D2W.
Zapewnia pracę sieci w pasmach częstotliwości 2,4 i 5 GHz (szerokość pasma 160 MHz) i maksymalną przepustowość do 2,4 Gbit/s.
Dwa głośniki stereo laptopa, każdy o mocy 2 W, są skierowane w dół i zamontowane w amortyzatorach tłumiących wibracje.
Dźwięk jest bardzo zwyczajny, „laptopowy” – praktycznie nie ma niskich częstotliwości. Głośność jest więcej niż wystarczająca, a przy maksymalnym poziomie w obudowie laptopa nic nie wibruje ani nie grzechocze.
⇡#Układ chłodzenia, wydajność i poziom hałasu
Chłodzenie procesora w Digma Pro Pactos 14” realizowane jest według klasycznego schematu, gdy zimne powietrze wchodzi do laptopa od dołu i jest odprowadzane z powrotem. Do tych celów służy duża kratka wentylacyjna u podstawy laptopa, zakryta filtrem przeciwkurzowym.
Od radiatora procesora wychodzą dwie rurki cieplne o średnicy 6 mm, które przenoszą ciepło do radiatora zainstalowanego blisko tylnej części laptopa.
Wentylator zasysa powietrze od dołu i wyrzuca je z powrotem po otwarciu pokrywy.
Prędkość obrotowa wentylatora jest kontrolowana automatycznie poprzez modulację szerokości impulsu, a Digma Pro Pactos 14” nie udostępnia żadnych trybów jej ręcznej regulacji.
Aby ocenić wydajność chłodzenia procesora w laptopie, wykorzystaliśmy test obciążeniowy Cinebench R23. Za monitorowanie wszystkich wskaźników odpowiedzialne było narzędzie HWiNFO64 w wersji 8.12.5555. Testy przeprowadzono pod systemem operacyjnym Windows 11 Pro z zainstalowanymi najnowszymi dostępnymi sterownikami i aktualizacjami. Temperatura pokojowa podczas testów wynosiła 24,5 stopnia Celsjusza.
Najpierw przetestowaliśmy laptopa zasilanego z zasilacza i sieci elektrycznej.
⇡#Zasilany z sieci
Jak widać, maksymalna częstotliwość rdzeni produktywnych na początku testu faktycznie podskoczyła do 4,4 GHz, energooszczędnych – do 3,3 GHz, a rozpraszanie ciepła procesora przekroczyło nawet 33 W. Maksymalna temperatura osiągnęła 74 stopnie Celsjusza. Jednak jak zawsze w przypadku laptopów, podczas testu częstotliwości procesora ustabilizowały się na poziomie 1,8 GHz, odprowadzanie ciepła ograniczono do 15 watów, a temperatury nie przekroczyły 64 stopni Celsjusza. I to choć w bardzo zasobochłonnym, ale wciąż nie rekordowym Cinebench R23. A jeśli użyjemy powerMAX z AVX, temperatury były o 2-3 stopnie Celsjusza wyższe przy tych samych częstotliwościach i poziomach TDP. Byłem mile zaskoczony poziomem hałasu laptopa pod tak stresującymi obciążeniami: wentylator staje się słyszalny, ale nie powoduje żadnego dyskomfortu podczas pracy na laptopie.
Sprawdźmy teraz, jak Digma Pro Pactos 14” zachowuje się pod obciążeniem w trybie autonomicznym.
⇡#Tryb offline
Tak, po stabilizacji będzie zachowywał się prawie tak samo: to samo 1,8 GHz przy 15 watach i 62 stopniach Celsjusza. Jedynie na początku testu zanotowaliśmy skromniejsze częstotliwości, gdy rdzenie P zostały podkręcone do 3,2 GHz w porównaniu do 4,4 GHz wyżej, a rdzenie E tylko do 2,7 GHz w porównaniu do 3,3 GHz. Ale na dużej odległości (1-1,5 minuty) nie ma to znaczenia. Zauważamy, że nawet w teście obciążeniowym laptop Digma Pro Pactos 14” nie przegrzewa się, nie występuje dławienie procesora i pracuje z komfortowym poziomem hałasu.
⇡#Testowanie wydajności
Przetestowaliśmy wydajność 14-calowego procesora Digma Pro Pactos i pamięci RAM zarówno podczas pracy z sieci, jak i w trybie autonomicznym. Dla porównania w tabeli dodano wyniki testów laptopa Digma Pro Breve DN15R7 (ADXW02) z procesorem AMD Ryzen 7 5800U, którego koszt jest w miarę porównywalny z ceną laptopa z dzisiejszej recenzji. Spójrzmy na wyniki.
Nazwa testuWskaźnikDigma Pro Pactos 14″Digma Pro Pactos 14″%Digma Pro Breve DN15R7Digma Pro Breve DN15R7%(Intel Core i5-1235U)(Intel Core i5-1235U)redukcja offline(AMD Ryzen 7 5800U)(AMD Ryzen 7 5800U)redukcja offline bateria bateria Data ogłoszenia i cena:
października”24
~49,8 tys. rubli.
października”24
~49,8 tys. rubli.
nie dotyczy
~45 tysięcy rubli.
н/д ~45 tyś. rub.Test pamięci AIDA64Czytać↑45 51645 653-0,3%23 31123 2470,3%Pisać↑46 39446 768-0,8%23 22523 0390,8%Kopia↑42 11743 450-3,2%20 48120 3860,5%Utajenie↓90,894,33,9%91,389,0-2,5%CheckMate procesora AIDA64MP/s↑1 5281545-1,1% –– –WinRAR 7.01KB/s↑11 94612 152-1,7%16 72416 3502,2%7-Zip 24.08Razem, GIPS↑36 58035 4783,0%58 39460 786-4,1%Test porównawczy CPU-Z 2.10.0Pojedynczy wątek procesora↑63345328,3%60646523,2%Procesor wielowątkowy↑3 6363 6160,5%4 7033 99915,0%Geekbench 6.3.0Wynik dla jednego rdzenia↑2 1091 67320,7%17891 18933,5%Wynik wielordzeniowy↑6 9456 4816,7%5 2704 66211,5%Hamulec ręczny 1.8.2H.265 MKV 4K, s. 1↓839,96865,513,0%554,27551,44-0,5%CineBench R23Procesor (wielordzeniowy), pkt↑5 3765 690-5,8%9 3428 4209,9%Procesor (jednordzeniowy), pkt↑15541 15925,4%1 4151 07823,8%Blender 4.2.3 LTSSala lekcyjna, czas↓0:20:490:20:550,4%0:12:030:12:405,1%Korona 10Wynik (promienie/s)↑1 677 7471 641 7372,1%2 853 1992 901 202-1,7%Test porównawczy V-Ray 5vs próbki↑3 3733 540-5,0%6 4976 814-4,9%VeraCrypt 1.26.15Szyfrowanie, MiB/s↑322328-1,9%5184807,3%(Kuznyechik (Wąż(Kamelia)Deszyfrowanie, MiB/s↑3153091,9%492500-1,6%JetStream 2.2Wynik (Chrome 130.0.6723.70)↑268 463175 40434,7%253 44018326227,7%WebXPRT 4 3.73Wynik (Chrome 130.0.6723.70)↑27118930,3% – – –Pakiet Passcovery 23.03Office 2007, SHA1, 256-bitowy AES↑4 6934 6031,9%22 06622 161-0,4%RAR 3.x, SHA1, 128-bitowy AES↑2 2262 2041,0%11 6779 00122,9%PDF/R 3, MD5, 128-bitowy RC4/AES↑1 276 9821 267 9010,7%2 272 2072 277 499-0,2%Sztokfisz 16Mwęzły/s↑90299606-6,4% – – –PCMark’10Całkowity↑5 3284 27919,7%5 6934 00529,7%Elementy zasadnicze↑9 8137 95319,0%10 3687 43028,3%Wydajność↑7 5775 66825,2%9 3355 72738,7%Tworzenie treści cyfrowych↑5 5194 71914,5%5 1744 09720,8%Profil procesora w 3DMarkMaksymalna liczba wątków↑2 9343 255-10,9%4 9315 060-2,6%16 wątków↑2 4842 720-9,5%4 4445 048-13,6%8 wątków↑2 1222 250-6,0%3 7593 4986,9%4 wątki↑1 6461 6191,6%2 4462 08114,9%2 wątki↑1 3161 2415,7%1 4541 29411,0%1 wątek↑84866921,1%83067219,0%3DMarkNocny napad↑12 40412 714-2,5%9 8559 2586,1%Dzikie życie↑8 8909 826-10,5%4 7574 821-1,3%Ogniste Uderzenie↑3 5473 721-4,9%2 1792 197-0,8%Szpieg Czasu↑1 3221 352-2,3%898946-5,3%Wierzę↑XX5,1%XX8,9%
Przede wszystkim zwracamy uwagę na fakt, że spadek wydajności procesora Intel Core i5-1235U w laptopie Digma Pro Pactos 14” po przejściu do trybu offline jest bardzo nieznaczny i na podstawie sumy wszystkich testów wynosi zaledwie 5,1 %. Wydajność spadła najbardziej zauważalnie w testach takich jak JetStream i WebXPRT, jednowątkowych testach CPU-Z, Geekbench i CineBench, ale w testach wielowątkowych wyniki wydają się być obniżane przez energooszczędne rdzenie, które tracą mniej rdzeni wydajności w częstotliwość. Jeśli chodzi o porównanie Digma Pro Pactos 14” pod względem wydajności z Digma Pro Breve DN15R7 (AMD Ryzen 7 5800U), to w testach jednowątkowych zwyciężył Pactos, a w testach wielowątkowych Breve. W testach 3D przewagę ma Intel Iris Xe.
⇡#Autonomia
Digma Pro Pactos 14″ posiada wymienny akumulator litowo-jonowy o pojemności 55,21 Wh (4780 mAh), natomiast 16-calowe modele z tej samej serii otrzymały akumulatory o pojemności 63,5 Wh (5500 mAh).
Narzędzie BatteryMon potwierdziło pojemność baterii podaną w specyfikacji laptopa.
Do ładowania akumulatora używany jest zasilacz o mocy 65 W (20 V, 3,25 A) z oddzielnym kablem USB Type-C o długości 146 cm.
Podczas testów przeprowadziliśmy co najmniej sześć cykli ładowania baterii od 6 do 99%, a średni czas ładowania wyniósł 1 godzinę 59 minut.
Autonomię laptopa zmierzyliśmy przy jasności wyświetlacza wynoszącej 200 nitów, co odpowiada 66% w skali jasności (wykres pokazano powyżej, w części z testami ekranu). Testy przeprowadzono z wykorzystaniem pakietu PCMark’10 w czterech trybach. Połączenia sieciowe i dźwięk (20% głośności) nie zostały wyłączone, a także nie wprowadzono żadnych sztucznych optymalizacji wydłużających żywotność baterii. Uzyskane wyniki przedstawiono poniżej na zrzutach ekranowych.
Co mogę powiedzieć, autonomia laptopa jest bardzo skromna, nawet pomimo 14-calowego ekranu i procesora ograniczonego do 15 watów. Maksymalnie możesz się spodziewać 6 godzin 42 minut podczas oglądania filmów i niewiele ponad 4 godziny podczas pracy w aplikacjach biurowych lub podczas wideokonferencji.
Jeśli zmniejszysz jasność ekranu do 10% i ponownie uruchomisz test odtwarzania wideo, żywotność baterii wzrośnie do 7 godzin 46 minut.
Ten scenariusz korzystania z laptopa jest całkiem możliwy, jeśli na przykład oglądasz wideo w całkowitej ciemności. Tak czy inaczej, jak na 14-calowy laptop z bardzo skromnym sprzętem, mogliśmy liczyć na wyższy poziom autonomii.
⇡#Wniosek
Zalety Digma Pro Pactos 14”:
wystarczająca wydajność w swojej klasie;niewielki spadek wydajności w trybie offline;szybki dysk SSD;możliwość instalacji większych modułów RAM;Jasność ekranu jest wyższa niż podana w specyfikacjach;komfortowy poziom hałasu przy dużych obciążeniach i cicha praca w zastosowaniach biurowych;pełnowymiarowa podświetlana klawiatura;skaner linii papilarnych;kamera internetowa o rozdzielczości 1080p;szybki moduł Wi-Fi;Zamek Kensington;elegancki wygląd i trwała metalowa obudowa;Zainstalowany system Windows 11 Pro.
Wady tego modelu:
krótka żywotność baterii;kontrowersyjny touchpad;brak adaptera sieci kablowej;Zalecana jest kalibracja ekranu.
Digma Pro Pactos 14” to typowy przedstawiciel laptopów średniej półki, w których, co miło zauważyć, zalety przeważają nad wadami. Z tych ostatnich za poważny uznajemy jedynie czas pracy na baterii niewystarczający na cały dzień pracy, a pozostałe niedociągnięcia albo nie są krytyczne i w pewnym stopniu subiektywne (touchpad), albo można je skorygować (kalibracja ekranu). Cóż, ten model ma wiele zalet, na tyle przekonujących, że w granicach 50 tysięcy rubli rywali dla tego Pacto nie jest tak łatwo znaleźć. Laptop przynajmniej zwiększa konkurencję w swoim segmencie, na czym Ty i ja na pewno skorzystamy.
⇣ Spis treści Pudełko i dostawa Dane techniczne Design i ergonomia Urządzenia wejściowe Wyświetlacz Struktura wewnętrzna i komponenty Układ chłodzenia, wydajność i poziom hałasu Zasilanie Tryb offline Testowanie wydajności Autonomia Wniosek Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Komputer Miesiąca – kwiecień 2024 Komputer Miesiąca – luty 2024 Recenzja laptopa HUAWEI Matebook X Pro 2024: kiedy wiesz, że będzie już tylko lepiej Komputer Miesiąca – marzec 2024 Komputer Miesiąca – maj 2024 Recenzja laptopa HUAWEI MateBook 14 2024 (FLMH-W5611T): pełna aktualizacja