65-calowy telewizor OLED Hyundaia, który recenzowaliśmy w niedawnej recenzji, jest najtańszym modelem w swojej klasie, ale wielkoformatowe panele oparte na OLED są nadal zbyt drogie dla wielu rosyjskich nabywców. Na szczęście dzięki podświetleniu kropek kwantowych OLED ma tańszą alternatywę, co dobrze ilustruje kolejna propozycja marki Hyundai, H-LED55QBU7500.
⇡#Dane techniczne, cena
Recenzja bohatera opiera się na matrycy typu VA o przekątnej 55 cali i podświetleniu QLED, jednak w tym przypadku kropki kwantowe nie są równoznaczne z lokalnym przyciemnianiem. Ich zadaniem jest nadanie ekranowi rozszerzonej gamy barw. Dzięki technologii VA telewizor osiąga wysoki współczynnik kontrastu 5000:1 i jasność dochodzącą do 350 cd/m2. Częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 60 Hz.
ProducentHyundai Model H-LED55QBU7500 Typ panelu VA+QLED Pozwolenie 3840×2160 Maks. częstotliwość aktualizacji, Hz 60 Moc systemu głośnikowego, W 2×10 procesor 4 × ARM Cortex-A55, 1500 MHz GPU Małe G52 Pojemność pamięci RAM, GB 2 Pojemność wbudowanej pamięci, GB 16 Zewnętrzne złącza we/wy
3×HDMI 2.1;
1 × TRRS 3,5 mm (kompozyt wideo + dźwięk stereo);
2 × USB 2.0 typu A;
1×TOSLINK;
1×Ethernet;
1 × F;
1 × Belling-Lee;
1 × CI
Sieć bezprzewodowa
Wi-Fi 2,4/5 GHz;
Bluetooth
tuner telewizyjny ATV/DTV Waga (kg
12,5 (bez podstawy);
12,8 (z podstawą)
Wymiary całkowite (dł. × szer. × wys.), mm
1226 × 89 × 709 (bez podstawy);
1226 × 244 × 762 (z podstawą)
Cena detaliczna (Rosja), rub. Od 40 109 – market.yandex.ru
W okresie prac nad recenzją Hyundai H-LED55QBU7500 był dostępny w cenie nieco powyżej 40 tysięcy rubli, a to niewielka kwota jak na telewizor o takich parametrach. Urządzenie zostało wyprodukowane w Republice Białorusi w fabryce Horizon. Tańsze analogi są reprezentowane głównie przez chińskie marki i często mają zastrzeżoną powłokę graficzną, podczas gdy Hyundai H-LED55QBU7500 ma zainstalowany „czysty” Android TV i wielu użytkowników woli to.
⇡#Projektowanie i budowa
Telewizor zmontowany jest w obudowie z konwencjonalnie bezramkowym ekranem. Patrząc z przodu, wyróżnia się jedynie metaliczny pasek, na którym znajduje się logo Hyundai. Czerwony wskaźnik gotowości LED (jedyny w H-LED55QBU7500) jest wbudowany w dolną płaszczyznę obudowy. Powłoka matrycy jest błyszcząca, ale ma dobre właściwości antyrefleksyjne.
Hyundaia H-LED55QBU7500 nie można nazwać cienkim telewizorem. U góry głębokość obudowy od ramki ekranu do tylnego panelu wynosi 42 mm, a u dołu, gdzie umieszczono całą elektronikę, sięga 89 mm.
Urządzenie montowane jest na uchwycie VESA o wymiarach 200×200 mm lub kompletnych wspornikach. Nogi wykonane są z grubego wytłaczanego aluminium i stabilnie mocują telewizor w płaszczyźnie pionowej, bez odchylania się do tyłu.
Otwarty panel komunikacyjny wyposażono w trzy porty HDMI (jeden z funkcją ARC) oraz wejście analogowe w postaci TRRS 3,5 mm. Ten ostatni akceptuje kompozytowy sygnał wideo i dźwięk stereo, ale odpowiedni adapter nie jest dołączony do telewizora. Wbudowany tuner telewizyjny podłącza się do dwóch złączy kabla koncentrycznego (typ F i stary Belling-Lee) oraz gniazda CI do instalacji modułu CAM. Transmisja dźwięku do głośników zewnętrznych możliwa jest kanałem cyfrowym poprzez wyjście optyczne TOSLINK. Wreszcie Hyundai H-LED55QBU7500 ma przewodowy Ethernet i dwa porty USB, które działają z prędkością 2.0.
Na korpusie telewizora umieszczono jedynie ukryty przycisk trybu uśpienia, a pozostałe funkcje sterowania przejmuje pilot z dużymi, wygodnymi przyciskami, który komunikuje się z Hyundaiem H-LED55QBU7500 za pośrednictwem kanału IR lub komunikacji radiowej. Podstawowa funkcjonalność pilota dostępna jest bez parowania Bluetooth, jest jednak niezbędna w przypadku wbudowanego mikrofonu bliskiego pola.
System operacyjny umożliwia wymianę dołączonego pilota na dowolne inne manipulatory z łączem bezprzewodowym lub kablem USB, w tym na wskaźnik żyroskopowy czy nawet zwykłą mysz i klawiaturę.
⇡#Funkcjonalność
Hyundai H-LED55QBU7500 działa na systemie Android 11 z powłoką graficzną Android TV bez żadnych autorskich dodatków. Oprócz zagranicznych serwisów filmowych i wideo w systemie jest także preinstalowanych wiele rosyjskich aplikacji. Nowy produkt nie posiada tak szybkiego sprzętu, aby eliminować opóźnienia przy otwieraniu i zamykaniu programów, ale ogólnie praca z interfejsem użytkownika nie powoduje dyskomfortu. Renderowanie interfejsu użytkownika odbywa się w trybie 1920×1080, ale aplikacje mają dostęp do natywnej rozdzielczości ekranu.
SoC telewizora dekoduje główne formaty dostarczania treści UHD – H.264, HEVC, VP9 i AV1 – a podczas odtwarzania wideo 4K na YouTube przy 60 FPS i HDR żadna klatka nie została porzucona po początkowym buforowaniu. Hyundai H-LED55QBU7500 obsługuje zarówno HDR10+, jak i Dolby Vision. Ekran nie dostosowuje się do częstotliwości 24 FPS; takie filmy odtwarzane są w tempie naprzemiennych klatek 2:3.
Nagrania 4K można bez problemu odpalić także z dysku zewnętrznego. Obecna wersja oprogramowania współpracuje z systemami plików FAT32 i NTFS, ale nie rozpoznaje ExFAT.
Jeśli podłączysz telewizor do komputera za pomocą złącza HDMI, zakres dynamiki sygnału zostanie określony automatycznie, chociaż w razie potrzeby możesz go dostosować ręcznie. Gdy w menu opcji obrazu zostanie wybrany tryb „Kino” lub „Gra”, otwiera się dostęp do elementów Tryb PC i Tryb Gry. Te ostatnie rozwiązują ten sam problem – zmniejszają opóźnienie wejściowe, wyłączając efekty przetwarzania końcowego.
⇡#Jakość obrazu
Menu ustawień Hyundai H-LED55QBU7500 zawiera kilka gotowych trybów, które określają kluczowe parametry obrazu (współrzędne kolorów podstawowych, punkt bieli itp.), a także szereg funkcji cyfrowego przetwarzania sygnału – takich jak redukcja szumów, neutralizacja artefaktów i zwiększona częstotliwości odświeżania do 60 Hz poprzez interpolację i film DI. Ten ostatni ma na celu wyeliminowanie widocznych drgań w nagraniach zakodowanych przy użyciu skanowania z przeplotem i częstotliwości pola powtarzalnego 2:3 lub 2:2 (innymi słowy, DVD). Ponieważ Hyundai H-LED55QBU7500 nie posiada podświetlenia FALD, lokalna kontrola kontrastu jest również realizowana na poziomie oprogramowania.
Wreszcie oprogramowanie pozwala na samodzielną konfigurację dowolnych indywidualnych parametrów i kalibrację ekranu. Nie znaleźliśmy trybu Filmmaker, ale częściowo został on zastąpiony trybem „Kino”, który dezaktywuje również „wzmacniacze” oprogramowania.
Ekran wykazywał wysoki kontrast charakterystyczny dla matryc VA – od 4448:1 do 5836:1 w zależności od wybranego trybu. Rezerwa jasności natomiast jest dość skromna: w większości trybów oscyluje wokół deklarowanej wartości 350 cd/m2. Wyjątkiem jest tryb Cinema, który zmniejsza jasność do 284 cd/m2, a dlaczego dowiemy się później.
Tryb obrazuMaksymalna jasność, cd/m2Kontrast, :1 „Jasny” 354 5 835 „Standard” 268 5 617 „Sport” 341 5 655 „Film” 284 4726 „Gra” 342 4448
Zakres odcieni panelu jest zbliżony do standardu DCI-P3, ale pokrywa odpowiednią przestrzeń o nie więcej niż 87%. W tym przypadku punkt bieli zostaje przesunięty ze standardu D65 w stronę kolorów niebieskiego i magenty. Z kolei tryb kinowy przybliża punkt bieli do D65, ale ogranicza zakres kolorów do sRGB.
Wszystkie wstępnie ustawione tryby obrazu ustawiają „średnią” krzywą korekcji gamma, która zbiega się do funkcji mocy wynoszącej 2,3. Pozostałe opcje, „ciemny” i „jasny”, są najbliższe funkcjom mocy 2.5 i 2.1.
W większości trybów temperatura barwowa przekracza 9500 K, ale w trybie kinowym można ją obniżyć do 6000 K.
Chociaż wszystkie tryby wykorzystują to samo ustawienie korekcji gamma, tylko Film i Gra zapewniają minimalne odchylenie sygnału od funkcji mocy z wykładnikiem 2,3. Przeciwnie, tryb „Żywy” koncentruje się na całkowicie niestandardowej krzywej, która zwiększa jasność jasnych odcieni kosztem utraty kontrastu.
Balans szarości na ekranie Hyundai H-LED55QBU7500 ogólnie nie jest zły, ale w trybach „Kino” i „Gra” składowa niebieska jest wyraźnie przeszacowana przy niskiej jasności obrazu.
Choć telewizor nie rości sobie pełnego krycia przestrzeni barw DCI-P3, a w trybie „Kino” możemy mówić jedynie o pokryciu sRGB, to właśnie ten tryb, podobnie jak „Gra”, wyróżnił się maksymalnym kolorem dokładność podczas odtwarzania treści P3 z współczynnikiem gamma 2,3 i korekcją temperatury barwowej ekranu.
Większość obszaru ekranu ma jednolite podświetlenie, kontrast i odcień, ale w lewym dolnym obszarze wystąpił problematyczny obszar. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko jasność bieli, to w kierunku od środka do krawędzi panelu zmniejsza się ona nawet o 25%. Na szczęście dzięki bardzo dużemu kontrastowi panelu VA, nawet oglądając go w zaciemnionym pomieszczeniu, na czarnym ekranie nie widać jasnych punktów.
⇡#Jakość dźwięku
Wbudowany system głośników charakteryzuje się umiarkowanym zapasem głośności wynoszącym 76 dBA w odległości 2 m od ekranu podczas odtwarzania szumu różowego. Jeśli chodzi o charakterystykę amplitudowo-częstotliwościową, Hyundai H-LED55QBU7500 odtwarza bas zaczynając od częstotliwości 30 Hz, ale wyjątkowo cicho, a sygnał osiąga pełną głośność dopiero przy około 125 Hz. Górna część widma słyszalnego jest również skutecznie odcięta od obrazu dźwiękowego. Kiedy odtwarzane są poszczególne częstotliwości, w obudowie powstają rezonanse, jednak – trzeba przyznać projektantom telewizorów – nie są one tak wyraźne, jak to często bywa w droższych urządzeniach.
⇡#Wnioski
Dzięki wysokiemu kontrastowi panelu VA obsługa wideo HDR nie jest tylko zaznaczeniem w specyfikacji Hyundai H-LED55QBU7500. Lepsze rezultaty mogłoby zapewnić jedynie lokalne przyciemnianie lub OLED, ale takie urządzenia należą do zupełnie innej kategorii cenowej. Telewizorowi brakuje jasności, szczególnie w trybie „Kino”, który zapewnia najwierniejsze odwzorowanie kolorów, ale 284 cd/m2 w zupełności wystarczy do oglądania filmów w zaciemnionym pomieszczeniu. Głównym parametrem odróżniającym droższe rozwiązania od H-LED55QBU7500 jest zakres odcieni. W tym przypadku dąży do granic DCI-P3, ale wciąż nie mówimy o pełnym zasięgu.
⇣ Spis treści Dane techniczne, cena Projekt i konstrukcja Funkcjonalność Jakość obrazu Jakość dźwięku wnioski Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Recenzja i testowanie telewizora Sber SDX-50U4010B Smart 4K: Pozdrawiam konkurencję Recenzja telewizora Hisense 55U7HQ: skup się na jakości obrazu Recenzja projektora laserowego Hisense Laser TV PL1H 4K: nowy, wspaniały świat Recenzja monitora IPS NPC MQ2704 WQHD: niedroga alternatywa Recenzja monitora MSI MEG 342C QD-OLED UWQHD: zbliżają się wakacje Recenzja monitora 4K IPS IRBIS NobleView 32: teraźniejszość i przyszłość