Nowy artykuł: Recenzja gamingowego monitora MSI MPG 341CQPX QD-OLED UWQHD: oczekiwana aktualizacja

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
60 min. czytania

Pierwsze gamingowe monitory OLED trafiły do ​​sprzedaży ponad trzy lata temu. Producenci nie tylko skupili się na unikalnych cechach „organicznych”, ale także starali się zainteresować kupujących proporcjami 21:9, przekątną 34 cali i rozdzielczością 3440 × 1440 pikseli.

Ponieważ modele te korzystały z tej samej matrycy QD-OLED od Samsung Display, okazały się niezwykle podobne w swoich podstawowych cechach i różniły się jedynie zestawem dodatkowych funkcji, interfejsów i ograniczeniami maksymalnej częstotliwości skanowania pionowego. Różnica była jednak niewielka, a granicą była częstotliwość 175 Hz – średni poziom według współczesnych standardów.

Przez kolejne 2 lata Samsung Display przeszedł długą drogę w udoskonalaniu swoich matryc QD-OLED. Wypuszczono dwie nowe generacje, poprawiono ważne cechy wydajności: maksymalną jasność, gamę kolorów, strukturę pikseli, czas trwania i stabilność organicznych diod LED, częstotliwość odświeżania. Ale była jedna rzecz – producent zapomniał o aktualizacji swojego 34-calowego panelu, od którego wszystko się zaczęło. Błąd? NIE. Raczej przemyślany plan i czas na zdobycie niemal 70% rynku desktopowych OLEDów.

Do połowy 2024 roku ta „luka w historii” została wypełniona – wprowadzono nową matrycę UWQHD QD-OLED o częstotliwości zwiększonej do 240 Hz. To właśnie preferowało MSI, prezentując na rynku swój nowy model MPG 341CQPX QD-OLED. Już wcześniej poznaliśmy jednego z pierworodnych producenta w tym segmencie, dlatego podwójnie ciekawie będzie dowiedzieć się, o jakich konkretnych zmianach w nowej matrycy mowa.

⇡#Charakterystyka techniczna

Omawiany nowy produkt został ogłoszony pod koniec marca 2024 roku, a rozpoczęcie sprzedaży zaplanowano na czerwiec w rekomendowanej przez producenta cenie 999 dolarów na terenie Stanów Zjednoczonych. Wraz z tym rozwiązaniem firma wypuściła także prostszą modyfikację o nazwie MSI MAG 341CQP z ceną niższą o 120 dolarów i właściwie nie interesującą dla kupujących, którzy nie zdecydowali się na zakup 34-calowego QD-OLED pierwszej generacji. W Rosji bohater recenzji proszony jest o około 125-130 tysięcy rubli w oficjalnym handlu detalicznym – adekwatna oferta, biorąc pod uwagę sytuację globalną.

Wśród 34-calowych monitorów OLED w standardzie UWQHD rynek jest gotowy zaoferować 16 modeli, spośród których jedynie 5 rozwiązań bazuje na nowym QD-OLED o zwiększonej częstotliwości odświeżania. Bezpośrednie analogi są obecne w ofercie takich producentów jak Acer, AOC, Corsair i Gigabyte.

MSI MPG 341CQPX QD-OLED EkranPrzekątna, cale34.18Współczynnik proporcji21:9Powłoka matrycyFolia półbłyszcząca, antyrefleksyjnaStandardowa rozdzielczość, piks.3440×1440PPI110 Opcje obrazuTyp matrycyQD-OLED (wyświetlacz Samsunga), zakrzywiony 1800RStruktura pikseliTrójkąt RGBDeklarowana gama kolorów (wg CIE1976)97,8% / 99,3% / 139,1% (AdobeRGB / DCI-P3 / sRGB)Maks. jasność, cd/m2250 (średnio) / 450 (typowy HDR, 10% APL) / 1000 (szczytowy HDR, 3% APL)Kontrast statyczny1500000 : 1 / nieskończonośćLiczba wyświetlanych kolorów1,07 miliarda (8 bitów + FRC)Częstotliwość pionowa, Hz48-240 (zakres aktywny)Synchronizacja adaptacyjnaKompatybilny z G-Sync (nieoficjalny), AMD FreeSync Premium Pro, Adaptive-SyncCzas reakcji, pani0,03 ms (GtG)Obsługa HDRHDR10, wyświetlacz VESAHDR True Black 400Maksymalny kąt widzenia w poziomie/pionie, °178/178° Złącza Wejścia wideo2 × HDMI 2.1 (do 240 Hz, 10 bitów); 1 × DisplayPort 1.4a (do 240 Hz, 10 bitów); 1 × USB Type-C (tryb alternatywny DP, PowerDelivery 98 W, do 240 Hz)Wyjścia wideoNIEDodatkowe porty1 × wyjście audio (3,5 mm); 2 × USB 2.0 typu AWbudowane głośniki: liczba × moc, WNIE Parametry fizyczne Regulacja położenia ekranuKąt pochylenia (od -5 do 20°), zmiana wysokości (100 mm), obrót w prawo/lewo (od -30 do 30°)Mocowanie VESA: wymiary (mm)Tak (100 × 100 mm)Mocowanie blokady KensingtonTakjednostka napędowaWbudowanyPobór mocy: Maksymalny/typowy/tryb gotowości (W)ND/ND/0,5Wymiary całkowite (ze stojakiem), dł. × wys. × gł., ​​mm812×427-527×318Wymiary całkowite (bez podstawy), dł. × wys. × gł., ​​mm812 x 361 x 130Masa netto (ze stojakiem), kg8.8Masa netto (bez podstawy), kg6,66Przybliżona cena~125 000-135 000 rubli

Bohater recenzji MSI MPG 341CQPX QD-OLED wyposażony jest w najnowszy 34,18-calowy panel QD-OLED, który niektórzy określają mianem tzw. generacji 2.5. Matryca pracuje w rozdzielczości UWQHD – 3440×1440. Zapewnia to zagęszczenie pikseli na poziomie 110 ppi i brak konieczności stosowania systemu skalowania systemu operacyjnego.

Maksymalna jasność modelu podczas pracy w trybie SDR określana jest na 250 nitów (przy 100% wypełnieniu ekranu), co nie powinno specjalnie dziwić, gdyż większość nowoczesnych telewizorów OLED, nawet o najmniejszej przekątnej – 41,5 cala – ma maksymalna jasność, gdy ekran jest całkowicie wypełniony bielą, wynosi około 120-130 nitów. Zatem stabilne 250 nitów w trybie SDR przy 100% wypełnieniu ekranu dla monitora OLED jest bardzo dobre.

Dla nowego produktu producent określa szeroką gamę barw: odpowiednio 139,1, 97,8 i 99,3 proc. sRGB, AdobeRGB i DCI-P3. Liczby różnią się nieco od tych podanych dla innych testowanych produktów MSI OLED, ale różnica jest minimalna.

Monitor MSI oficjalnie spełnia tylko jeden standard HDR – VESA DisplayHDR 400 True Black. Natomiast w ustawieniach wyświetlacza istnieje możliwość przejścia na własny standard HDR Peak 1000 (dlatego w tabeli TX zarejestrowaliśmy podobny standard VESA DisplayHDR 1000), w którym teoretycznie jest on w stanie wykazać szczytową wydajność na poziomie ~1000 nitów w małych obszarach ekranu – przy zapełnieniu do trzech procent, APL (średni poziom obrazu).

O współczynniku kontrastu nie ma wiele do powiedzenia: ze względu na specyfikę działania OLED ma on tendencję do nieskończoności; MSI wskazało w specyfikacjach wartość 1 500 000:1.

Miałem okazję pracować z wieloma wyświetlaczami QD-OLED i dzięki temu wiem, że w nowoczesnych rozwiązaniach QD-OLED nie stosuje się warstwy polaryzacyjnej – Samsung Display specjalnie tego nie ukrywa. Nie znaleziono tego w najnowszej modyfikacji trzeciej generacji paneli 31,5-calowych.

Sama powierzchnia matrycy jest półbłyszcząca, z fioletowo-różowym odcieniem w świetle, dlatego w jasnym oświetleniu zewnętrznym i świetle padającym na ekran odwzorowywany czarny kolor jest jeszcze jaśniejszy niż czarny obszar niepracujący ​matryca 4-8 milimetrów z każdej strony. Może Cię to zaskoczyć, zwłaszcza jeśli widzisz coś takiego po raz pierwszy i początkowo spodziewałeś się „idealnej czerni” w każdych warunkach pracy. Niestety, nie do końca tak jest.

Zastosowana matryca Samsung QD-OLED wykonana została zgodnie z nowoczesnymi standardami bezpieczeństwa, dzięki czemu możemy zaobserwować przesunięcie niebieskiego piku w widmie podświetlenia w okolice 453,5 nm. MSI nazywa to „sprzętowym filtrem niebieskiego światła” i określa je mianem technologii Mniej niebieskiego światła.

Dzięki zastosowaniu „kropek kwantowych” i precyzyjnym ustawieniom fabrycznym producent śmiało mówi o wskaźnikach dokładności na poziomie DeltaE<2. Sama matryca deklarowana jest jako 10-bitowa, czyli powinna odtwarzać aż 1,07 miliarda odcieni kolorów. Pytaniem jest, czy metoda FRC pozwala uzyskać tak imponujący wynik. Ale najprawdopodobniej używany jest standardowy obwód 8-bitowy + FRC, podobnie jak w zdecydowanej większości obecnych monitorów.

Jeśli chodzi o wskaźniki prędkości, producent określa czas reakcji GtG na poziomie 0,03 ms – jest to porównywalne z charakterystyką innych nowoczesnych gamingowych wyświetlaczy OLED. Pod tym parametrem takie wyświetlacze rzeczywiście bez problemu wyprzedzają nawet najszybsze modele LCD w sprzedaży. Maksymalna częstotliwość skanowania pionowego wynosi 240 Hz i jest dostępna domyślnie, bez konieczności aktywowania podkręcania panelu.

Osobno zwracamy uwagę na obecność certyfikatu VESA ClearMR z najwyższym indeksem 13000. Przypomnijmy, że jest to nowy wskaźnik przyjęty przez branżę dwa lata temu i służący do oceny rozmycia ruchomego obrazu. Im wyższy wskaźnik, tym większa przejrzystość obiektów w ruchu (mniej śladów). Zakres stosowany przez VESA wynosi 3000-9000 jednostek dla LCD i może przekroczyć te wartości w przypadku OLED.

Nowy monitor MSI jest w pełni zgodny z VESA Adaptive-Sync, a także AMD FreeSync Premium Pro i oczywiście z łatwością współpracuje z NVIDIA G-Sync w trybie zgodności (ale nie jest to jeszcze oficjalnie certyfikowane). Zakres operacyjny wynosi 48-240 Hz, ale gdy włączona jest technologia LFC (Low Framerate Compensation), można go nieco rozszerzyć w dolnym limicie dla systemów z procesorami graficznymi AMD.

Lista nowoczesnych interfejsów do podłączenia monitora jest szeroka: dwa HDMI w wersji 2.1 z pełną przepustowością 48 Gbps, jeden DP 1.4a z obsługą DSC, USB Type-C z DP Alt Mode do podłączenia urządzeń mobilnych (laptopy, tablety, telefony ) o mocy PD 98 W.

Nowy monitor MSI nie ma wbudowanego układu głośników. Do podłączenia słuchawek można użyć standardowego gniazda audio 3,5 mm. Do pracy z różnymi urządzeniami peryferyjnymi producent sugeruje wykorzystanie wbudowanego koncentratora USB z dwoma portami USB 2.0 (ciągłe oszczędności na USB 3.1 Gen1 i tak są smutne).

Wbudowana funkcja KVM umożliwia pracę z jednym zestawem „klawiatura + mysz” na dwóch podłączonych urządzeniach (np. komputerze stacjonarnym i laptopie). Dostępne są również znane funkcje PiP i PbP z szerokim zakresem ustawień.

Obsługiwana jest niestandardowa aktualizacja oprogramowania wyświetlacza, co może mieć znaczenie w przypadku tak nowej technologii w monitorach do gier, jak OLED. W momencie pisania tego materiału producent wypuścił co najmniej jedną aktualizację dla MPG 341CQPX QD-OLED z połowy września 2024, którą zainstalowaliśmy przed rozpoczęciem testów modelu.

Podobnie jak wiele nowoczesnych modeli, badany monitor wykonany jest z trzech stron w „bezramowej” konstrukcji, z dość szeroką i grubą plastikową podkładką na dole. MPG 341CQPX wyposażona jest w ergonomiczny stojak, jednak w nowym produkcie nie zastosowano systemu oświetlenia RGB przestrzeni zewnętrznej.

Jeśli chodzi o sterowanie, w monitorze MSI wszystko jest jak zwykle – system sterowania opiera się na zwykłym 5-kierunkowym joysticku i kilku dodatkowych klawiszach, z czego jeden jest programowalny i domyślnie odpowiada za uruchomienie aplikacji Gaming Intelligence.

Bohater recenzji powtarza pod względem możliwości wiele rozwiązań z topowej serii MPG. Oprócz tych już wspomnianych warto zwrócić uwagę na funkcję Night Vision – korektor ciemnych obszarów obrazu z możliwością aktywacji AI Vision, inteligentny celownik „inteligentny celownik”, który zmienia swój kolor w zależności od obrazu na ekranie , Optix Scope do przybliżania wybranego obszaru ekranu oraz obsługa narzędzia Gaming Intelligence służącego do wygodniejszego sterowania monitorem z poziomu systemu operacyjnego.

Wśród innych ważnych funkcji oprogramowania firma wyróżnia MSI OLED Care 2.0 (druga generacja systemu ochrony OLED) z dodatkowymi funkcjami zmniejszającymi ryzyko „przepalenia” organicznych diod LED. Wśród nowych algorytmów MSI zauważa wykrywanie granic między wieloma obiektami na ekranie, wykrywanie paska zadań i logo. Każdą funkcję można aktywować i konfigurować niezależnie od pozostałych. A jako kolejny element ochrony i wydłużenia żywotności OLED, w nowym monitorze MPG 341CQPX zastosowano folię grafenową w połączeniu z oryginalnym radiatorem bez użycia aktywnego układu chłodzenia (wentylatorów), co sprawia, że ​​monitor jest całkowicie cichy.

⇡#Opcje i wygląd

MSI MPG 341CQPX QD-OLED jest dostarczany w dużym i ciężkim kartonowym pudełku o przyjemnym wyglądzie i wysokiej jakości druku.

Dla ułatwienia przenoszenia opakowanie posiada dwa specjalne wycięcia na końcach oraz plastikowy uchwyt na górze.

Pudełko zawiera zdjęcia monitora z obu stron i jego głównych cech – w formie małych piktogramów z podpisami.

Dzięki naklejce z boku pudełka możesz zapoznać się z szeregiem parametrów technicznych modelu, poznać numer seryjny i miejsce produkcji (Chiny, Micro-Star International).

Zestaw dostawy nowego produktu obejmuje:

kabel zasilający;Kabel HDMI 2.1;kabel DP 1.4;Kabel USB 2.0 typu B do podłączenia monitora do komputera PC;metalowe elementy do mocowania ekranu na uchwycie zgodnym ze standardem VESA;skrócona instrukcja obsługi.

Aby połączyć się z urządzeniami za pośrednictwem typu C, będziesz musiał samodzielnie kupić odpowiedni kabel. W przypadku podłączenia do pełnowymiarowego komputera PC należy preferować najmniej problematyczny DP 1.4a.

Projektanci MSI w dalszym ciągu wyczarowują wygląd monitorów, nie odbiegając zbytnio od ogólnej koncepcji. W przypadku MPG 341CQPX QD-OLED widzimy mieszankę rozwinięć z serii MPG/MPG Artymis i pewne modyfikacje MAG: wiele różnych elementów dekoracyjnych wykonanych z tworzywa sztucznego o różnych powłokach i kolorach. Dzięki naciskowi na niektóre z nich można prześledzić skupienie na grach, co jest typowe dla produktów firmy jako całości.

Wyświetlacz, tradycyjnie dla nowoczesnych rozwiązań, ma wąskie ramki z trzech stron, jednak zastosowanie zakrzywionego panelu QD-OLED 1800R z oryginalnym radiatorem i w ogóle potrzeba wysokiej jakości chłodzenia zmusiła projektantów do wykonania niektórych elementów obudowy dość gruby.

W najwęższych miejscach, gdzie nie ma dodatkowych elementów plastikowych, grubość koperty nie przekracza 5 mm.

Do mocowania kolumny środkowej do monitora służy mechanizm szybkiego zwalniania. Na korpusie urządzenia znajduje się uchwyt VESA 100 × 100 mm do stosowania z odpowiednimi uchwytami.

Stojak tradycyjnie składa się z dwóch części, które można połączyć bez pomocy śrubokręta: na śrubie montażowej u podstawy znajduje się uchylne skrzydełko.

Do swojego 34-calowego modelu firma MSI wybrała unowocześnioną konsolę centralną z gładkimi krzywiznami i całkowicie metalową podstawkę w kształcie litery Y z dwoma małymi występami z tyłu dla lepszej stabilności. Okazał się imponujący, ale dość duży – w niektórych przypadkach monitor zostanie zainstalowany blisko użytkownika. W idealnym przypadku wymagany jest pulpit o głębokości co najmniej 80 cm.

Jeśli chodzi o system prowadzenia kabli, jest on maksymalnie uproszczony – w dolnej części środkowej kolumny umieszczono wycięcie.

Dzięki dość ergonomicznej podstawce użytkownik może z maksymalną wygodą regulować położenie ekranu w przestrzeni: pochylać go (od -5° do 20°), obracać w lewo/prawo (30°) oraz zmieniać jego wysokość nad stołem (100mm).

Monitor nie oferuje obrotu do trybu portretowego (Pivot), ale to typowe dla zakrzywionego panelu 34-calowego.

Wszystkie elementy mocujące monitora, w tym wnętrze stojaka i podstawa, wykonane są z metalu. Dolna podstawa posiada gumowe nóżki zapobiegające ślizganiu się.

Warto zwrócić uwagę, że bohater recenzji wyposażony jest w matrycę QD-OLED z półbłyszczącą powierzchnią roboczą, co MSI przypisuje właściwościom przeciwodblaskowym. Być może w pewnym stopniu istnieją, jednak na tle nowoczesnych rozwiązań z półmatową powierzchnią należy uznać, że badany monitor ich nie posiada.

Dodajmy do tego brak polaryzatora (cecha panelu Samsung QD-OLED), co skutkuje ostrym rozjaśnieniem ciemnych scen (zwłaszcza czarnych) i spadkiem kontrastu obrazu przy jasnym świetle zewnętrznym w pomieszczeniu. Ale model nie ma tak zwanego efektu krystalicznego w żadnym ze swoich przejawów – to oczywista zaleta.

Za pomocą naklejki znajdującej się na korpusie urządzenia można sprawdzić wszystkie numery (numer seryjny, numer partii itp.) i ostatecznie poznać przybliżoną datę produkcji. Egzemplarz, który otrzymaliśmy, ukazał się w czerwcu 2024 roku.

Wszystkie interfejsy do podłączenia monitora znajdują się w tylnej części obudowy, na jednym bloku i są skierowane w dół.

Dużo uwagi poświęcono dekoracji monitora – zastosowano trzy rodzaje plastiku o różnych fakturach: główny matowy, przeplatanie wielokierunkowych matowo-błyszczących linii z efektem głębi oraz elementy całkowicie błyszczące. Bardzo efektownie prezentują się kratki wentylacyjne i czarny smok „wyglądający zza rogu”.

Obróbka elementów odbywa się na najwyższym poziomie, malowanie jest bez wad, szczeliny są jednakowe na całej długości łączeń. Wszystkie elementy dekoracyjne na tylnym panelu są bezpiecznie zabezpieczone folią ochronną, ale najprawdopodobniej usuniesz ją natychmiast po zakupie. Po tym nie używaj agresywnych chemicznych środków czyszczących ani szmat wykonanych z nieodpowiednich materiałów, jeśli nie chcesz zepsuć wyglądu poszczególnych części.

Monitor nie skrzypi ani nie trzeszczy po skręceniu lub zmianie pozycji. Sterowanie nie powoduje żadnych luzów. MPG 341CQPX QD-OLED zasługuje na najwyższe pochwały za wykonanie, a z wyglądu prezentuje się bardzo interesująco, z naciskiem na tematykę gamingową, ale jednocześnie powściągliwie.

⇡#Menu i sterowanie

Podstawą układu sterowania monitorem jest wygodny 5-pozycyjny joystick, przycisk zasilania oraz dodatkowy klawisz do uruchomienia aplikacji Gaming Intelligence (będzie działać dopiero po zainstalowaniu odpowiedniego programu na komputerze PC), umieszczony z tyłu urządzenia, ściśle w centrum.

Półprzezroczysty wskaźnik stanu z biało-niebieską diodą LED umieszczono na dolnej krawędzi obudowy, dokładnie pod logo MSI na przedniej plastikowej osłonie. Podczas pracy wskaźnik nie przeszkadza i nie rozprasza. W razie potrzeby można go przełączyć w tryb, w którym świeci tylko w stanie Standby.

Około rok temu programiści MSI przerysowali wygląd menu monitorów z serii MPG: teraz dominują tutaj zimne, ciemne półtony z płynnymi przejściami. Ale struktura menu została zachowana, a monitor jest podobny do wielu innych gamingowych modeli OLED tej marki.

Sam system sterowania jest dość szybki, menu OSD reaguje na wszystkie działania użytkownika.

Domyślnie, gdy poruszysz joystickiem w jednym z czterech kierunków, uruchamiany jest wybór celownika na ekranie, aktywowany jest KVM, przełączane jest źródło sygnału lub wybierany jest wstępnie ustawiony tryb obrazu z sekcji Tryb gry. W razie potrzeby funkcje można ponownie zdefiniować w odpowiedniej sekcji menu.

Menu główne składa się z dziewięciu głównych sekcji. Domyślnym językiem jest rosyjski, jednak aby uniknąć nieporozumień i błędów w tłumaczeniu, poniżej prezentujemy zdjęcia menu w języku angielskim.

Pierwsza część, GI, wita nas ustawieniami funkcji KVM, wyborem celownika ekranowego oraz parametrami funkcji Optix Scope, która może nie tylko przybliżyć wybrany obszar ekranu, ale także przeprowadź go przez różne filtry kolorów, aby uzyskać lepszą widoczność przeciwników w grze na ciemnej scenie.

Druga sekcja, Gaming, pozwala wybrać jeden z sześciu gotowych trybów obrazu w grach, włączyć Night Vision (zwiększa widoczność głębokich ciemnych cieni) i AI Vision (inteligentny Night Vision), aktywować wskaźnik częstotliwości odświeżania lub timer oraz włączyć obsługę dla adaptacyjnych systemów synchronizacji (to ostatnie spowoduje niedostępność kilku funkcji, w tym PiP/PbP) i obsługę kompresji wideo DSC.

Dodatkowe tryby obrazu, które producent określa jako profesjonalne (wśród nich znajdują się trzy tryby emulacji o różnych standardach kolorystycznych), zostały zaprezentowane w dziale o odpowiedniej nazwie. Można tu również znaleźć włączenie filtra programowego Low Blue Light (jest on aktywowany automatycznie po wybraniu trybu Anti-Blue) oraz dodatkową regulację ostrości konturu Image Enhancement, której zalecamy nie dotykać i pozostawiać w pozycji wyłączonej.

Dostosuj jasność i kontrast, ostrość, temperaturę barwową, wybierz tryb pracy wbudowanego skalera i określ, w jakim trybie HDR będzie działał panel QD-OLED – wszystko to możesz zrobić w czwartej części Obraz.

W sekcji Wejście możesz wybrać źródło sygnału i wyłączyć jego automatyczne wykrywanie.

Kolejna sekcja poświęcona jest głębokim ustawieniom funkcji PiP/PbP. Określa także ograniczenia, które obowiązują po włączeniu którejkolwiek z dwóch funkcji. I szczerze mówiąc, było ich mnóstwo.

Możesz wybrać funkcje wywoływane za pomocą 5-kierunkowego joysticka sterującego w sekcji Klawisz Navi.

W sekcji Ustawienia możesz wybrać język lokalizacji menu, dostosować przezroczystość ekranu OSD, zmienić czas opóźnienia jego dezaktywacji, zmienić źródło dźwięku i zachowanie diody LED zasilania. Można włączyć ochronę HDMI CEC i obsługę szybkiego ładowania PD 98 W.

Tutaj proponuje się wyświetlenie podsekcji z podstawowymi informacjami eksploatacyjnymi na monitorze. Funkcja jest dziwnie zaimplementowana – blok wyświetla się do czasu, aż użytkownik wyłączy tę pozycję w menu. W przeciwnym razie będzie on stale wyświetlany po prawej stronie ekranu.

W nowym modelu wyświetlacza QD-OLED programiści MSI wykorzystują najnowszy kompleks ochronny OLED Care w wersji 2. Koncentruje takie technologie jak „ratowanie i przedłużanie żywotności OLED”, takie jak Pixel Shift (przesunięcie obrazu o kilka pikseli w określonym przedziale czasu), Panel Protect (tryb aktualizacji panelu), Protect Notice (wybór częstotliwości powiadomienia o konieczności „czyszczenia”)”, Static Screen Detection (wykrywanie obiektów statycznych i wymuszone zmniejszenie jasności całego ekranu).

Druga wersja OLED Care została uzupełniona o takie funkcje jak Multi Logo Detection (wykrywanie i przyciemnianie logo), Taskbar Detection (wykrywanie i przyciemnianie paska zadań systemu operacyjnego), Boundary Detection (wyznaczanie granic pomiędzy kilkoma obiektami i ich przyciemnianie). Każdą funkcję można skonfigurować osobno, aby wybrać stopień wpływu na jasność. Osobno zauważamy, że podczas naszych testów autor tej recenzji nie był w stanie wyraźnie zobaczyć działania nowych funkcji. Możliwe, że zmiany są tak minimalne lub pojawiają się powoli i przez długi czas.

Wszelkie informacje na temat działania takich systemów skupione są w podsekcji Informacje o panelu OLED. Można w nim zobaczyć raport na temat działających algorytmów, jednak z jakiegoś powodu nawet w angielskiej lokalizacji niektóre elementy zostały „przeniesione”, podobnie jak w dwóch pozostałych nowościach OLED od MSI.

Producent oferuje instalację większości narzędzi systemowych do pracy z monitorem poprzez oficjalną aplikację MSI Center. Do ich pełnego działania konieczne będzie podłączenie monitora poprzez USB Type-C do laptopa lub dodatkowe połączenie poprzez USB Type-B → USB Type-A do komputera stacjonarnego.

Najbardziej przydatne dla omawianego monitora jest narzędzie MSI OLED Care, które pozwala skonfigurować dodatkowe funkcje chroniące panel OLED przed wypaleniem za pomocą interfejsu graficznego oraz dobrze znany MSI Gaming Intelligence, który można pobrać osobno.

intel2.png intel3.png intel4.png intel5.png intel6.png intel7.png intel8.png intel9.png intel10.png Zobacz wszystkie obrazy (10)

Po zainstalowaniu Gaming Intelligence do jego uruchomienia można posłużyć się specjalnie do tego przeznaczonym przyciskiem na korpusie urządzenia, umieszczonym obok joysticka.

Producent oferuje możliwość dostosowania niemal wszystkich parametrów wyświetlania dla każdego z ustawionych trybów. Możesz wybrać układ umieszczenia kilku okien na ekranie, ustawić tryb dla konkretnej aplikacji, wybrać rozdzielczość roboczą, głębię kolorów, orientację i częstotliwość. Proponuje się konfigurację trybu projekcji oraz podstawowych parametrów klawiatury i myszy. Za pośrednictwem tej aplikacji aktualizowane jest również oprogramowanie wyświetlacza, z czego skorzystaliśmy podczas testowania modelu.

⇡#Metodologia testowania

Monitor MSI MPG 341CQPX QD-OLED został przetestowany przy użyciu kolorymetru X-Rite i1 Display Pro Plus w połączeniu ze spektrofotometrem referencyjnym X-Rite i1 Pro 2, oprogramowaniem Argyll CMS z interfejsem graficznym DisplayCAL i programem HCFR Colormeter. Wszystkie operacje wykonano w systemie Windows 11 Pro 23H2, podczas testów częstotliwość odświeżania ekranu wynosiła 240 Hz, a głębia kolorów została ustawiona na 10 bitów.

Deklarowanych przez producenta 10 bitów jest dostępnych przy maksymalnej częstotliwości pionowej ustawionej na 240 Hz i poniżej, nie stwierdzono żadnych problemów. Po podłączeniu przez HDMI 2.1 możliwości zostają zachowane. W przypadku korzystania z USB Type-C z trybem DP Alt producent obiecuje także podbić 240 Hz, jednak mamy 100% pewność, że nie wszystkie laptopy to potrafią.

Należy również zauważyć, że aby móc korzystać z funkcji PiP/PbP, konieczne będzie wyłączenie technologii kompresji sygnału DSC, co prowadzi do spadku częstotliwości skanowania: dopuszczalne maksimum wynosi 165 Hz w trybie 8-bitowym.

Zgodnie z metodyką będziemy mierzyć następujące parametry monitora:

jasność bieli, jasność czerni, współczynnik kontrastu przy mocy podświetlenia od 0 do 100% w przyrostach co 10%;gama kolorów;temperatura barwowa;krzywe gamma trzech podstawowych kolorów RGB;szara krzywa gamma;Odchyłki kolorów DeltaE (zgodnie z normą CIEDE1994);równomierność oświetlenia, równomierność temperatury barwowej (w jednostkach odchylenia Kelvina i DeltaE) przy jasności w punkcie centralnym 100 cd/m2.

Wszystkie opisane powyżej pomiary wykonano przed i po kalibracji. Podczas testów mierzymy główne profile monitorów: domyślny, sRGB (jeśli jest dostępny) i Adobe RGB (jeśli jest dostępny). Kalibracja odbywa się w profilu domyślnym, z wyjątkiem szczególnych przypadków, które zostaną omówione później. W przypadku monitorów szerokogamutowych wybieramy tryb emulacji sprzętowej sRGB, jeśli jest dostępny. Przed rozpoczęciem wszelkich testów monitor nagrzewa się przez 3-4 godziny, a wszystkie jego ustawienia zostają zresetowane do ustawień fabrycznych.

Będziemy także kontynuować praktykę publikowania profili kalibracji testowanych przez nas monitorów (na końcu artykułu). Jednocześnie laboratorium testowe 3DNews ostrzega, że ​​taki profil nie będzie w stanie w 100% skorygować wad Twojego konkretnego monitora. Faktem jest, że wszystkie monitory (nawet w ramach tego samego modelu) z konieczności będą się od siebie różnić niewielkimi błędami w oddawaniu kolorów. Wykonanie dwóch identycznych matryc jest fizycznie niemożliwe, dlatego każda poważna kalibracja monitora wymaga kolorymetru lub spektrofotometru. Ale „uniwersalny” profil stworzony dla konkretnego egzemplarza może generalnie poprawić sytuację w przypadku innych urządzeń tego samego modelu, zwłaszcza w przypadku tanich wyświetlaczy z wyraźnymi wadami oddawania barw.

⇡#Problemy z testowaniem OLED i zastosowane technologie

Ponowne testowanie kolejnego ekranu OLED przyniosło pewne zmiany w jego metodologii i odejście od zasad przyjętych przez wiele lat testowania wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Tym razem nie zrezygnowaliśmy z pełnej kalibracji i przeprowadziliśmy ją, aby zidentyfikować ulepszenia w nowej generacji ultraszerokokątnych diod QD-OLED.

Monitor MPG 341CQPX QD-OLED, podobnie jak zdecydowana większość telewizorów/monitorów OLED (niezależnie od rodzaju zastosowanej technologii), zmienia jasność każdego piksela zgodnie z poziomem ogólnej jasności pokazanej na ekranie sceny. Odczyty jasności w środkowym punkcie ekranu w trybie SDR mogą różnić się o ~2-5%.

Wyświetlacz jest w stanie pokazywać wysokie wartości jasności (głównie w trybie HDR) jedynie na małych obszarach (2-10% powierzchni ekranu) przez określony czas (właściwie imponującą ilość, co najmniej kilka protokół). Czasem ma też tendencję do zamieniania skrajnie ciemnych odcieni szarości w głęboką czerń (ale znacznie rzadziej i nie tak mocno jak OLEDy pierwszych generacji), a gdy użytkownik jest nieaktywny, stopniowo zmniejsza jasność ekranu. Jeśli jednak nagle pomyśleliście, że to wszystko jest problemem wyłącznie nowego produktu MSI, to ośmielamy się Was rozczarować – tak zachowują się wszyscy jego bezpośredni konkurenci. Wszystko to charakteryzuje działanie zarówno QD-OLED Samsunga, jak i wszelkich innych paneli organicznych.

Aby ominąć część ograniczeń OLED i pokazać możliwości sprzętowe nowego produktu, zdecydowana większość testów dokładności kolorów została przeprowadzona na matrycach testowych z wypełnieniem nie większym niż 5-10% powierzchni ekranu. Tym samym daliśmy nowemu produktowi możliwość pokazania wyników nieco lepszych niż w bardziej realistycznych warunkach pracy.

W większości testów jasność była ustawiona na maksymalnym poziomie, kontrast utrzymywał się na fabrycznym poziomie 70%. Nie ma możliwości wyłączenia głównych (wbudowanych na poziomie oprogramowania matrycy) technologii oszczędzania energii i „oszczędzania życia panelu QD-OLED” w monitorze do gier MSI, co jest normą.

Do testów wybraliśmy wyłącznie tryb emulacji przestrzeni barw sRGB, tryb standardowy („Użytkownik”) z ustawieniami fabrycznymi oraz tryb Anti-Blue Eye zmęczenia (znany również jako filtr Low Blue Light).

Oprogramowanie monitora zostało zaktualizowane do najnowszej wersji – FW.020 z połowy września 2024. W tym celu skorzystaliśmy z programu MSI Gaming Intelligence, pobierając najpierw najnowszy plik oprogramowania sprzętowego.

Na przygotowanie oprogramowania sprzętowego spędziliśmy dosłownie kilka minut, a sam proces trwał nieco ponad 8 minut, po czym monitor uruchomił się ponownie.

⇡#Parametry operacyjne

W monitorze MSI MPG 341CQPX QD-OLED producent oferuje 5 trybów gamingowych, 7 „profesjonalnych” i jeden tryb użytkownika z fabrycznymi ustawieniami kolorów, gotowymi do całkowicie ręcznej regulacji.

Podczas testów wykorzystaliśmy interfejs DisplayPort 1.4a jako najpopularniejszy i bezproblemowy spośród dostępnych do podłączenia do komputera PC. Wykorzystana karta graficzna to NVIDIA GeForce RTX 3080 FE.

Domyślnie ustawienia głównych parametrów wyglądają następująco:

tryb gry – „Eco” (od razu przeszliśmy na „Użytkownik”);jasność – 70;kontrast – 70;ostrość – 0;Widzenie w nocy — „wyłączone”temperatura barwowa – „Normalna”;DisplayHDR – True Black 400.

Podczas ręcznej regulacji (100 cd/m2 i 6500 K) parametry przybrały następującą postać:

tryb profesjonalny – „Użytkownik”;jasność – 27;kontrast – 70;ostrość – 0;Widzenie w nocy – „Wyłączone”;temperatura barwowa – „Użytkownik” (96/99/99);DisplayHDR – HDR Peak 1000/True Black 400.

W tym trybie dostępny jest pełen zakres ustawień, ale zmieniana jest jedynie jasność i temperatura barwowa. Monitor nie ma możliwości regulacji szybkości przyspieszania matrycy – to norma dla wyświetlaczy OLED.

⇡#Jasność bieli w SDR i HDR przy różnych poziomach wypełnienia

Wstępną kontrolę przeprowadzono w trybie „Użytkownika” z fabrycznymi ustawieniami temperatury barwowej (tryb „Normalny” CT).

Jasność menu (%)Jasność bieli (cd/m2)Jasność czerni (cd/m2)Kontrast statyczny (x:1)1002530∞902390∞802270∞702140∞601880∞501620∞401360∞301110∞20820∞10580∞0310∞

В режиме SDR с 100%-м заполнением экрана максимальная яркость оказалась на уровне 253 кд/м2, а нижнее значение составило 31 кд/м2. Схожие результаты продемонстрировали и другие QD-OLED-новинки MSI.

При снижении уровня заполнения до 5 % рабочий диапазон яркости изменился буквально на 1-2 % в зависимости от уровня выставленной яркости. Такие изменения можно не учитывать – матрица отличилась высокой стабильностью работы, что крайне актуально для OLED-дисплеев.

Для достижения же максимально возможных цифр мы проверили поведение MSI MPG 341CQPX QD-OLED в режиме HDR после активации HDR Peak 1000 и DisplayHDR 400 True Black в меню монитора при разном заполнении экрана.

При 2%-м заполнении новинка MSI смогла показать 1032 нита и 644 нита при 5%-м. Последующее увеличение заполнения экрана провоцирует снижение яркости вплоть до 267 нит при 100 %, что несколько выше цифр, полученных в SDR. В целом же общие результаты высокие и превышают значения, заявленные производителем в ТХ, а также превышают показатели ранее рассмотренного 34-дюймового QD-OLED-представителя от MSI середины 2023 года.

Переключение режима HDR в True Black 400 (выставлен по умолчанию) приводит к ограничению максимальной яркости экрана на уровне 475-476 нит в пике при 2-10%-м заполнении экрана. На остальных уровнях заполнения результаты оказались несколько выше, чем при активном HDR Peak 1000.

⇡#Результаты при стандартных настройках (режим User)

При заводских настройках изучаемый монитор работает в режиме User («Пользователь») с широким цветовым охватом, близким к максимальному для используемой матрицы.

Монитору MSI покорились все три цветовых пространства, что свойственно многим решениям, где используется QD-OLED. Модель превысила заявленное производителем значение покрытия sRGB, но слегка проиграла по DCI-P3 и AdobeRGB, что абсолютно нормально, если учесть, что MSI указывает значения, полученные в системе координат CIE1976, а не используемой нами CIE1931.

При заводских установках точка белого и баланс серого выставлены близко к референсу, без дополнительного паразитного оттенка, а стабильность ЦТ оттенков серого радует крайне высоким результатом.

По умолчанию у MSI MPG 341CQPX QD-OLED плохо различимы некоторые детали в тенях, что приводит к повышению общей контрастности изображения. Глобально же гамма-кривые выставлены достаточно точно, особенно для игровой модели.

Чтобы уменьшить отклонение DeltaE94, в качестве эталона для оценки монитора с помощью ArgyllCMS мы использовали цветовое пространство Display P3 как наиболее подходящее для этого монитора. Вместе с тем монитор рассчитан и на AdobeRGB, которое шире Display P3 (DCI-P3) на паре участков CIE-диаграммы. В связи с этим монитору требуется уточнение его цветовых характеристик с помощью создания цветового профиля.

⇡#Результаты после настройки и калибровки

Сразу отметим – калибровка OLED-монитора не приведёт вас к точной цветопередаче на протяжении всего рабочего процесса, а также не обеспечит уверенности в том, что всё в полном порядке, ведь работа OLED – непредсказуема, а поэтому для профессиональной работы с цветом подобные устройства не совсем подходят (хотя ситуация и улучшается с каждым новым поколением OLED). А вот для мультимедиа и сферы развлечений – лучшего пока не придумали.

После проведения всех процедур значимых изменений в цветовом охвате не произошло. Полученная разница – уровень погрешности измерений.

Мы получили необходимую точку белого и ЦТ оттенков серого, однако их стабильность несколько снизилась.

На гамма-кривых произошли изменения в крайней левой и центральной частях. Тени были подняты, общая контрастность снизилась до нейтральной. Картинка стала выглядеть так, как должна при качественной настройке. К стабильности цветопередачи с течением времени особых претензий у нас тоже не возникло.

При использовании информационно-корректирующего профиля, созданного в процессе калибровки, монитор MSI смог продемонстрировать низкие отклонения DeltaE94. В таком состоянии дисплея можно смело говорить о точной цветопередаче.

⇡#Результаты в режиме эмуляции sRGB

Поскольку рассматриваемая новинка — монитор с изначально расширенным цветовым охватом, неудивительно встретить в нём режимы эмуляции sRGB, Display P3 (тот же DCI-P3, но с классической гаммой 2,2) и даже AdobeRGB, в которых происходит подмешивание компонент в чистые цвета, приводящее к сужению ЦО в соответствии с требованиями конкретного пользователя.

На этот раз мы решили представить результаты только режима эмуляции sRGB для проверки эффективности внутренних механизмов коррекции ЦО.

В режиме sRGB доступна полноценная регулировка яркости, но заблокирована настройка цветовой температуры. Эмуляция проводится на достаточно высоком уровне, но есть выход за границы стандартного пространства на 7 % — это не критично.

Цветовая температура в режиме sRGB настроена чуть хуже, чем при заводских установках, но к стабильности ЦТ оттенков серого вопросов все ещё не возникает.

По результатам замера гамма-кривых следует отметить, что режим sRGB демонстрирует лучшую различимость в тенях, чем User. Это хорошо видно по крайней левой части гаммы. Подтверждается данная особенность и при сравнении изображений в разных режимах работы.

Программе Argyll CMS заводская настройка режима эмуляции sRGB пришлась по душе. Отчёт порадовал нас относительно низкими отклонениями DeltaE94 как по оттенкам серого, так и по всем остальным тестовым образцам. Режим можно смело использовать, особенно когда вам надоест излишняя насыщенность изображения, в частности в играх, где система управления цветом работает редко.

⇡#Результаты в режиме Anti-Blue (аналог Low Blue Light)

Режим, который в MSI назвали Anti-Blue, — это аналог технологии Low Blue Light. Он должен снизить нагрузку на глаза, особенно в условиях работы со слабым внешним освещением.

При переходе в него стандартная яркость находится на высоком уровне — 132 нит (по 60 % яркости и контрастности по умолчанию), но проблем с её дальнейшей ручной регулировкой не возникает.

Цветовой охват в Anti-Blue немного сужается, но принципиальных изменений на фоне заводских настроек не происходит. Можете смело считать, что продолжаете работать в широком цветовом пространстве.

Кроме того, мы хотели бы отметить вновь увеличившийся до значения в 3 единицы уровень резкости (против 0 по умолчанию в User Mode). Чтобы привести изображение к адекватному виду, следует выставить 0 и для рассматриваемого режима Anti-Blue, что мы и сделали.

Точка белого совместно с оттенками серого перебирается к ~4700-4900 К с лёгким зелено-оранжевым паразитным оттенком, но крайне высоким балансом ЦТ оттенков серого. Подобный результат действительно может привести к снижению нагрузки на глаза, о чём свидетельствует и оценка спектра свечения, представленного на картинке в начале раздела.

При этом гамма-кривые в режиме Anti-Blue настроены хуже, чем в режиме User. Контрастность изображения увеличена ещё сильнее, есть дисбаланс между RGB-каналами, различимость глубоких теней отсутствует. Прямо скажем – это не совсем то, чего ждёшь от подобного пресета, призванного снизить нагрузку на глаза в ходе долгой работы за монитором.

Таким образом, в теории, пресет Anti-Blue может существенно снизить нагрузку на глаза (за счёт изменения спектра свечения и цветовой температуры), но, учитывая, что перед вами OLED-решение, работающее при низкой яркости и с усиленным контрастом изображения, – особо рассчитывать на подобный режим мы бы не стали.

⇡#Работа функции Night Vision

В случае с 34-дюймовой новинкой от MSI мы решили рассмотреть работу функции увеличения различимости в глубоких тенях — Night Vision. По умолчанию она дезактивирована, но применяется в некоторых игровых режимах.

Система имеет четыре режима работы: Normal, Strong, Strongest и A.I.

По результатам замеров выяснилось, что уже на первом уровне Normal монитор резко теряет контраст во всём диапазоне, тени становятся излишне различимы. Дальнейший переход к двум следующим режимам приводит к ещё более резкому поднятию гамма-кривых и последующему снижению контраста. К сожалению, затрагиваются не только тени, но, возможно, именно такая задумка и была у инженеров MSI.

Лучшим же, с нашей точки зрения, режимом оказался тот самый A.I, вынесенный в отдельный пункт меню. Именно в нём улучшается различимость в глубоких и средних тенях, а 50-60 % рабочего диапазона не затрагивается. Система анализирует картинку и производит коррекцию только нужных участков. Поэтому выбор тут очевиден.

⇡#Равномерность рабочего поля

Равномерность рабочего поля дисплея проверялась после снижения яркости в центральной точке монитора до уровня 100 кд/м2 и установки цветовой температуры в ~6500 кельвин.

Картинка выше демонстрирует фотографию белого поля при определённой экспопоправке в ходе съёмки (в темноте) и дальнейшей программной обработки для более наглядного представления равномерности подсветки.

На белом поле проблемы равномерности отсутствуют. Монитор продемонстрировал феноменально низкие отклонения в 0,9 % в среднем и 2 % в максимуме. Это ещё один великолепный результат, доказывающий высокий потенциал современных матриц QD-OLED от Samsung Display.

Высочайшая стабильность сохраняется и при выводе светлых и тёмных серых полей, что не может не радовать. Система ABL отрабатывает корректно и не создаёт эффекта виньетирования ради снижения энергопотребления, как делали игровые мониторы OLED первого поколения и делают до сих пор многие решения на базе конкурирующих W-OLED-матриц LG Display.

С равномерностью цветовой температуры на светлых полях у монитора MSI MPG 341CQPX QD-OLED проблем также нет: отклонения в 0,8 % в среднем и 2,1 % в максимуме – великолепный результат на уровне 27-дюймового игрового QD-OLED от MSI, а также на уровне (и даже выше) лучших представителей профессиональных LCD для работы с цветом.

С равномерностью чёрного, как вы знаете, проблем у OLED нет. При выводе на экран чёрной заливки все пиксели выключаются. Никакого Glow-эффекта и проблем с «подсветкой», как у жидкокристаллических мониторов.

⇡#Качество градиентов и бандинг

Установленная в монитор MSI 10-битная QD-OLED-матрица, работающая по схеме 8 бит + FRC (как мы предполагаем), продемонстрировала равномерные градиенты в большинстве проверенных режимов на высоких и средних уровнях яркости. После же уменьшения яркости до низкого качество градиентов падает, проявляется больше резких переходов с различными паразитными оттенками, картинка становится немного «грязной» (видно на тёмных участках), с визуальными дефектами в виде «песка» и лёгких вертикальных и горизонтальных полос. Впрочем, это свойство всех скоростных OLED, а поэтому никакого удивления увиденное нами не вызвало.

С другой стороны, очевидно, что в новой 34-дюймовой QD-OLED-матрице проведена «работа над ошибками», градиенты сохраняются на высоком уровне в большинстве случаев использования монитора и такой большой зависимости их качества от установленного уровня яркости больше нет.

Применение корректировочного профиля с небольшими правками в LUT видеокарты также приводит к последующему снижению качества прорисовки градиентов: проявляются ярко выраженные переходы с паразитными оттенками – классика!

Знакомое многим владельцам OLED-телевизоров и мониторов явление — потеря различимости глубоких тёмных оттенков — присутствует и у продукта MSI. При определённых цветовых настройках модель любит окрашивать крайние тёмные участки в сплошной чёрный (или максимально близкие к нему тёмные полутона), тем самым увеличивая общую контрастность сцены, особенно в HDR.

Эту особенность можно поправить с помощью регулировки параметра Night Vision в меню модели, но при определённых значениях параметра вы окажетесь в ситуации, когда способность монитора MPG 341CQPX к воспроизведению глубоких теней попросту исчезнет (что доказано в одном из разделов тестирования выше). Как лучше – решать только вам. Единственного правильного варианта здесь точно нет, но есть усреднённый вариант – полноценная калибровка с созданием индивидуального профиля дисплея, что проявит тени на нужном вам уровне (в зависимости от выставленных настроек гаммы и контраста в ПО для калибровки).

Что же касается теста на различимость бандинг-эффекта, то новый дисплей MSI показал себя лучше, чем многие из протестированных OLED в нашей лаборатории ранее. Монитор оказался где-то на уровне средних IPS, что не может не радовать.

⇡#Скорость отклика, задержка вывода, пропуск кадров и адаптивная синхронизация

Используемая в мониторе MSI QD-OLED-матрица третьего поколения предлагает доступный на данный момент максимум для UWQHD OLED — 240 Гц как при DP-, так и при HDMI 2.1- и USB Type-C-подключении. Для продуктов же на основе современных панелей QD-OLED Samsung базовой величиной выступает время отклика 0,03 мс GtG вне зависимости от частоты развёртки – 120, 144, 175-180 или 240-360 Гц.

При этом варианты разгона матрицы по скорости отклика (Overdrive или OD) в новинке отсутствуют, нет и функции «вставки чёрного кадра». Впрочем, все это вполне ожидаемо для OLED со столь высокой частотой вертикальной развёртки.

Чёткость движущегося изображения на OLED-новинке полностью соответствует уровню премиального игрового монитора. А визуально она ощутимо превосходит то, что могут предложить лучшие скоростные IPS-мониторы почти из любого класса.

Герой обзора демонстрирует практически полное отсутствие смазывания и визуально заметных артефактов. Повышение частоты с 120 до 240 Гц влечёт за собой существенное увеличение плавности и чёткости картинки, что мы наглядно продемонстрировали выше.

Для анализа времени отклика в случае с QD-OLED-новинкой, учитывая особенности её работы, мы выбрали так называемое фактическое время отклика (Initial Time), не учитывающее возможные артефакты и время для полной фиксации требуемой яркости. Тем временем мы продолжили использовать наиболее строгий допуск RGB 5, а рассчитывать на сверхнизкие значения при этом точно не стоит.

В ходе тестирования аппаратно-программным комплексом OSRTT мы проверили работу монитора лишь на максимальной частоте в 240 Гц. В этом случае среднее фактическое время отклика не превысило 1,06 мс, а самый быстрый переход GtG произошёл за 0,7 мс. Если судить по цифрам, есть слабые артефакты, но визуально их зафиксировать нам не удалось. Пара проблемных переходов, повлиявших на финальный результат, являются особенностью отработки монитором изменения цвета при выводе картинки на весь экран.

По стандартам же самих производителей (время перехода 10-90 % по уровню яркости, без нормализации гаммы) можно получить приятные глазу цифры: 0,67 мс в среднем по всем переходам и самое низкое значение в 0,3 мс. Ничего подобного вам не предложит ни один жидкокристаллический монитор из выпущенных за последние 30 лет.

Что касается задержки вывода, то мы проверили её с включенным Adaptive-Sync (в нашем случае им был NVIDIA G-Sync Compatible). В этом случае при частоте 240 Гц input-lag не превысил 8,9 мс. Это относительно высокий результат, но, скажем прямо, мы ожидали задержку вдвое ниже.

Отдельно отметим, что на момент тестирования (конец октября 2024 года) монитор не является официально сертифицированным NVIDIA для работы с G-Sync в режиме Compatible, но на практике мы не отметили проблем с работой данной технологии.

Говоря же о стабильности максимальной частоты развёртки, можно отметить, что монитор MSI прошёл все тесты на отлично. Специальный тест из пакета TestUFO это полностью подтверждает – 240 Гц стабильны во времени.

⇡#Углы обзора и Glow-эффект

Широкие углы обзора и высокая стабильность картинки – то, за что многие в первую очередь и любят OLED-дисплеи. Актуально это и для ультраширокоформатного QD-OLED-монитора от MSI.

На представленном выше изображении всё прекрасно видно. При изменении угла просмотра в широком диапазоне красочность и яркость картинки на экране практически не меняются и остаются на высоком уровне. Ни один *VA и даже IPS не могут показать такой уровень стабильности. Больше тут сказать попросту нечего.

Что касается многими не любимого Glow-эффекта, то все OLED-матрицы от него полностью избавлены. В любых сложных ситуациях картинка на экране остаётся без «белой пелены», контрастность практически не снижается, как и общая насыщенность картинки.

Углы не выцветают, а чёрный никогда не становится светло-серым с паразитными оттенками, как это случается на IPS- и *VA-дисплеях.

⇡#Кристаллический эффект, четкость текста, ШИ-модуляция, уровень шума

В мониторе MSI MPG 341CQPX применена QD-OLED-панель с особой структурой пикселей. Рассмотрим полученные макроснимки:

К сожалению, как оказалось, обновлённая 34-дюймовая QD-OLED-панель не получила важных архитектурных изменений. Как и у всех прямых конкурентов и первых QD-OLED, видна особая структура пикселей: три субпикселя собраны в треугольник, все они разные по форме и размеру. Между пикселями, как и между субпикселями, достаточно большое расстояние (чёрная подложка).

Всё вместе это приводит к снижению визуального разрешения (чёткости картинки), ухудшению качества воспроизведения мелких деталей, шрифтов и тонких линий. Ну и к возможному проявлению паразитных контуров (зелёного и розового на границах объектов – обычное явление для новых QD-OLED-панелей Samsung).

При том что по структуре это по-прежнему RGB, по форме пикселя такая панель далека от большинства знакомых нам LCD-панелей, поэтому ни Windows, ни MacOS, ни Linux не способны работать с ней полноценно. Проблемы с прорисовкой будут встречаться повсеместно. А вот как сильно они будут бросаться в глаза — зависит от расстояния до экрана и остроты вашего зрения.

Компания Samsung Display как производитель матрицы отмечает, что проблема кроется в системе сглаживания шрифтов Clear Type (видимо, речь в основном про Windows), но, по нашему опыту, её выключение делает прорисовку текста и мелких элементов на QD-OLED только хуже.

Частичное решение проблемы чёткости и качества прорисовки подобных QD-OLED найдено больше года назад. Требуется использование утилиты MacType и специально разработанных профилей для мониторов данного типа. Полностью проблемы не исчезают, но сделать лучше – вполне возможно.

Полуглянцевая поверхность экрана c заметным розово-фиолетовым отливом (особенно хорошо заметным при ярком внешнем свете) не оставляет кристаллическому эффекту никакого шанса: изображение чистое – как с обложки качественного глянцевого журнала.

Антибликовые свойства у матрицы (по мнению производителя) есть, но в реальности выражены они довольно слабо, а при попадании света на экран «глубокий чёрный цвет» быстро выцветает и становится более ярким, чем на обычных LCD-экранах с матовой или полуматовой защитной поверхностью. Так что QD-OLED может обеспечить действительно глубокий чёрный только при хорошей световой изоляции – об этом не стоит забывать.

В рекламных проспектах к своему монитору компания MSI ничего не сказала про пульсации и мерцание. Но пользователям эта информация крайне важна. В ходе наших тестов мы формально подтвердили, что всё в полном порядке, но есть нюансы.

При высоком уровне яркости на статичном проверочном изображении пульсации (а не ШИМ в привычном понимании) действительно можно скрыть. При снижении же уровня яркости до 0-50 % сделать это становится гораздо сложнее.

Визуально быстро определить постоянство флуктуаций (изменений) яркости OLED можно, взглянув на любое серое поле или небольшие тёмные (но не чёрные) участки изображения. Оба заключения подтверждает прибор Radex Lupin. При высокой яркости изображения пульсации находятся на уровне в 2—9 %. Если же проводить проверку только на самом светлом (белом) поле, то в зависимости от уровня яркости в настройках экрана пульсации не превышают 1,4—4,8 %.

В целом за свои глаза пользователи могут быть спокойны. Осталось не забывать о необходимости делать перерывы в работе и не выставлять слишком высокую яркость при низкой или средней внешней освещённости.

В мониторе MPG 341CQPX QD-OLED используется встроенный блок питания. Никаких паразитных звуков в ходе работы монитора при любых настройках мы не услышали.

⇡#Выводы

Протестированный монитор MPG 341CQPX QD-OLED продолжает усиливать позиции компании MSI в области OLED-решений. Фактически ни у одного другого производителя нет столь широкого набора функций и технологий в одном устройстве, за которые MSI не требует много, стараясь удерживать цены на адекватном уровне. Пожалуй, это самое главное, что можно сказать про новинку.

Что же касается долгожданной (особенно для части потребителей) обновлённой 34-дюймовой матрицы QD-OLED компании Samsung Display, используемой в герое обзора, то, увы, чудес не произошло. Выросла частота развёртки, а вслед за ней и визуальная скорость панели, увеличена максимальная яркость (особенно в HDR) и её стабильность – то, что мы уже больше года наблюдаем у QD-OLED второго и третьего поколений. Значительно выросла равномерность рабочего поля, но к этому мы уже тоже начали привыкать. А вот пиксельная структура осталась такой, какой она была в начале 2022 года, – уникальной и достаточно проблемной. Почему в Samsung Display не позаботились о её изменении, как для панелей классов WQHD и 4K UHD, – большой вопрос. В остальном же претензий к MPG 341CQPX QD-OLED у нас нет – монитор высокого уровня, с чём сложно поспорить.

С файлового сервера 3DNews.ru можно скачать цветовой профиль для этого монитора, который мы получили после ручной настройки и профилирования.

Достоинства:

ультраширокоформатный экран и соответствующая ему большая рабочая область;продуманный, стильный дизайн с новым подходом;отличное качество материалов и сборки;эргономичная подставка и наличие VESA-совместимого крепления;широкий выбор интерфейсов подключения (DP 1.4a, USB Type-C с DP Alt Mode + 98 Вт PD и 2 × HDMI 2.1 c полной пропускной способностью);дополнительный USB 2.0-хаб для подключения периферийных устройств;использование графеновой плёнки и оригинального радиатора для снижения нагрева панели и соответствующего улучшения эффективности её работы (как минимум стабильней яркость);набор игровых функций (прицел, счёт FPS, таймеры);набор дополнительных функций для продуктивности (KVM, PiP, PbP);обновлённая система защиты MSI OLED Care 2.0 с дополнительными функциями;беспроблемная система управления на базе пятипозиционного джойстика и пары физических клавиш;широкий выбор среди дополнительных утилит MSI для настройки и контроля состояния монитора;отсутствие необходимости использования системы масштабирования – особенно если у вас всё в порядке со зрением;полная совместимость с игровыми приставками последнего поколения;официальная возможность обновления прошивки монитора – прошивки добавляют новые возможности, исправляют недочёты и повышают точность работы некоторых алгоритмов работы новинки;повышенная безопасность для глаз благодаря изменённому спектру подсветки со сдвигом пика синего в безопасную область 453,5 нм, без влияния на цветовую температуру;отличные возможности для воспроизведения полноценного HDR-контента, несмотря на отсутствие сертификации VESA DisplayHDR 1000 и присутствие простенького True Black 400, – одно из важнейших достоинств почти любого OLED;крайне широкий цветовой охват, захватывающий все три основных цветовых пространства (AdobeRGB, Display P3, sRGB), и достаточно высокая точность их эмуляции;широкий диапазон регулировки яркости для OLED-монитора – 31-253 нита в SDR при 100%-м заполнении экрана и почти до 1032 нит в HDR при 2%-м заполнении, но с сохранением достойной настройки цветовой температуры;увеличенная яркость и её стабильность на фоне 34-дюймовых QD-OLED-решений первого поколения, особенно при проигрывании HDR;крайне высокая стабильность цветовой температуры в большинстве заводских пресетов;поддержка всех необходимых технологий адаптивной синхронизации в широком рабочем диапазоне (особенно при использовании функции LFC на AMD);высочайшая скорость и плавность изображения на экране при полном отсутствии режимов Overdrive – 240 Гц играют одну из основных ролей;идеальная равномерность свечения на светлом поле (и оттенках серого) по уровням яркости и цветовой температуре;отличные углы обзора и стабильность картинки – лучше вы попросту не найдёте;полное отсутствие Glow-эффекта и идеальный чёрный;отсутствие различимого кристаллического эффекта, абсолютно чистая картинка и отсутствие cross-hatching;один из самых доступных и продвинутых мониторов в рассматриваемом классе.

Недостатки:

предрасположенность к окрашиванию в чёрный цвет всех ближайших тёмных полутонов – особенность почти всех OLED – решается регулировкой параметра Night Vision, с которой вы сможете полностью отказаться от глубоких теней (так себе вариант), либо полноценной калибровкой с применением индивидуального корректировочного профиля;слегка «грязные» однородные поля при сильном снижении яркости экрана – напоминает кристаллический эффект в смеси с плохой равномерностью по яркости и ЦТ – ещё одна особенность OLED;Triangle RGB-структура пикселей, как в первом поколении QD-OLED, негативно влияющая на качество проработки мелких элементов и текста, – можно частично решить с помощью утилиты MacType и специально созданных для подобных мониторов профилей настроек.

Может не устроить:

в комплекте поставки нет USB Type-C-кабеля;отсутствие встроенной акустической системы;отсутствие системы внешней RGB-подсветки;экономия на USB-хабе – производитель продолжил использовать версию 2.0, а не актуальный ныне 3.2 Gen1;качество градиентов портится после калибровки, несмотря на небольшие правки в LUT видеокарты, – добавьте к этому некоторое снижение их качества в ходе уменьшения яркости экрана до минимума и появление эффекта «грязного экрана»;полуглянцевая/глянцевая поверхность экрана – возможные блики и необходимость хорошей светоизоляции, несмотря на наличие некоего подобия антибликового фильтра;отсутствие поляризационного фильтра – изначально «глубокий чёрный» становится блеклым и гораздо более светлым, чем обычная чёрная рамка экрана, при попадании на матрицу яркого внешнего света – пока что ещё одна неприятная особенность QD-OLED всех трёх поколений;можно поверить в надпись «Отсутствие мерцания у OLED» (наиболее актуальную историю про статичные изображения), а можно вспомнить, что OLED не могут не мерцать: каждое изменение яркости пикселей сопровождается изменением напряжения на них, а в случае с динамичной картинкой это происходит до 240 раз в секунду (в зависимости от выставленной частоты развёртки) – это не ШИМ в прямом понимании этого термина, а пульсации, которые, впрочем, тоже могут вызывать усталость глаз. ⇣ Содержание Технические характеристики Комплектация и внешний вид Меню и управление Методика тестирования Проблемы тестирования OLED и используемые технологии Рабочие параметры Яркость белого в SDR и в HDR при разном уровне заполнения Результаты при стандартных настройках (режим User) Результаты после настройки и калибровки Результаты в режиме эмуляции sRGB Результаты в режиме Anti-Blue (аналог Low Blue Light) Работа функции Night Vision Равномерность рабочего поля Качество градиентов и бандинг Скорость отклика, задержка вывода, пропуск кадров и адаптивная синхронизация Углы обзора и Glow-эффект Кристаллический эффект, четкость текста, ШИ-модуляция, уровень шума Выводы Комментировать (  ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Poradnik dotyczący wyboru monitora do gier w 2024 r.: najważniejsza jest szybkość! Recenzja projektora laserowego Hisense Laser Mini Projector C1 4K: zaawansowane technologie w akcji Recenzja telewizora DIGMA PRO QLED+ 43L: od razu atut Recenzja i testowanie telewizora Sber SDX-50U4010B Smart 4K: Pozdrawiam konkurencję Recenzja monitora Samsung ViewFinity S9 S90PC 5K: profesjonalny wyświetlacz nowej generacji Recenzja monitora Samsung Odyssey OLED G8 G80SD QD-OLED 4K: duży, szybki, inteligentny

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz