GenrePuzzleWydawca Playstack Wydawca w RosjiNIEWywoływacz Gry w kolorze szarym Minimalne wymaganiaProcesor dwurdzeniowy 1,7 GHz, 8 GB RAM, zintegrowana karta graficzna typu Intel HD Graphics 4600, dysk twardy 3 GBData wydania12 listopada 2024 rLokalizacjaNIEGranica wiekuOd 16 roku życiaPlatformyPC, PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox One, Nintendo SwitchOficjalna strona internetowa
Grałem na komputerze
Projektant gier Lucas Pope rzadko wydaje gry i wydaje się, że nie lubi się powtarzać, więc nie należy spodziewać się po nim kontynuacji ani odpowiednika Return of the Obra Dinn. Ale chcę czegoś podobnego: kryminału, w którym studiuje się dowody i rekonstruuje w notatniku obraz tego, co się wydarzyło, z licznymi pominięciami. I tu z pomocą przychodzi zespół Color Grey Games – jego poprzednia gra, The Case of the Golden Idol, była wspaniałą zagadką detektywistyczną, a teraz doczekała się także kontynuacji – The Rise of the Golden Idol. Efektu nowości już nie ma, ale tutaj nie jest on potrzebny – fragment nadal wywołuje żywe emocje.
⇡#Kolejna era, inne zbrodnie
O ile pierwsza część cyklu przeniosła nas do XVIII wieku, gdzie spędzaliśmy czas wśród arystokratów w białych perukach, o tyle w sequelu mamy do czynienia z inną epoką – latami siedemdziesiątymi ubiegłego wieku. Morderstw tym razem jest mniej, ale ogólna liczba przestępstw wzrosła, a my nadal pełnimy rolę swego rodzaju obserwatora z zewnątrz. Każda scena przypomina raczej obraz malarski, ukazujący moment zbrodni lub sytuację po niej. Naszym zadaniem jest przestudiowanie każdego punktu na ekranie (a czasem kilku) i zrozumienie, co się stało, dlaczego i kto jest winny.
Rozpoczynając kolejną sprawę, trafiamy do lokacji usianej przeróżnymi przedmiotami i ludźmi. Przy niektórych z nich wisi ledwo zauważalny wykrzyknik, który okresowo zmienia się w znak zapytania – oznacza to, że kryją się tam jakieś cenne informacje i można się z nimi zapoznać bliżej: zajrzeć do otwartego sejfu, powiększyć plakat na ścianie, wyciągnij pudełko ze stołu, przeczytaj notatkę i tak dalej. A w przypadku ludzi spojrzysz na ich twarze i zobaczysz kilka ich uwag – czasami okazują się bardzo przydatne, także w pierwszym zadaniu, które wydaje się być szkoleniem, ale nawet tam cię tylko prowadzą na początku za rękę.
Mniej więcej w połowie przypadków interakcja z obiektem pozwala zebrać (dosłownie) kilka słów, które przydadzą się później. Ktoś wspomina o wypadku – to słowo zostaje przeniesione do „inwentarza”. Zajrzeliśmy do kalendarza – wysyłane są tam cyfry od 0 do 10. Jeśli kogoś spotkałeś lub spojrzałeś na podpis na notatce, Twoje imię i nazwisko również się przyda. Liczba słów jest różna w różnych przypadkach, zwykle jest ich kilkadziesiąt. Jeśli w pierwszej części serii trzeba było kliknąć każde takie słowo, to w sequelu zbieranie odbywa się automatycznie – to jedna ze zmian, która wydaje się nieistotna, ale sprawia, że przejście jest wygodniejsze.
⇡#Dobry detektyw potrzebuje ____ i ____
Ostatecznym celem każdego odcinka jest sporządzenie raportu, w którym idealnie uzupełnisz wszystkie luki. Na przykład: „____ ____ wprowadzono ____ i naciśnij ____ ____.” Chociaż słowo „trafienie” może być również konieczne do samodzielnego wstawienia do raportu – tutaj musisz ręcznie wybrać nazwy, czasowniki i rzeczowniki. Zakłada się, że gracz będzie miał w głowie pełny obraz tego, co się wydarzyło, dlatego oprócz raportu musi wypełnić jeszcze kilka arkuszy, które stale się zmieniają i sprawiają, że każdy przypadek jest wyjątkowy.
Na przykład znajdujesz się na aukcji, na której przebicie czyjejś oferty może prowadzić do przestępstwa. Zanim przedstawisz swoją wersję, musisz przyjrzeć się partiom, przeczytać wszystkie monologi, znaleźć wszystkie wskazówki i rozdać partie i kupujących, którzy je odebrali na osobnej kartce. Albo znajdziesz się w więzieniu, z którego ktoś uciekł – najpierw musisz spojrzeć na wszystkich więźniów ustawionych w kolejce na ulicy i jakoś zrozumieć, który z nich był w której celi. Takich zabawnych zagadek jest mnóstwo i nie są one powtarzane – np. w jednym z odcinków umieścisz nazwiska aktorów na plakacie filmowym, a w przyszłości nie będzie dokładnie tego samego momentu.
Czasami proces ten wydaje się nieco rutynowy – na przykład, jeśli w raporcie kilka razy pojawia się to samo imię i nazwisko i trzeba je ciągle przeciągać z jednego okna do drugiego. Nie zajmuje to jednak dużo czasu, m.in. dlatego, że interfejs stał się znacznie wygodniejszy w porównaniu do pierwszej części. Tutaj bardziej przypomina interfejs Papers, Please! z możliwością przeciągania okien, jak na pulpicie, i szybkiego minimalizowania ich jednym przyciskiem. Poza tym zadanie nigdy nie staje się zbyt trudne – słów jest sporo, jednak są one podzielone na kategorie i pokolorowane w różnych kolorach, podobnie jak komórki na kartkach dołączonych do etui. Jeśli więc widzisz niebieską komórkę, a jest tam tylko pięć niebieskich słów, znacznie łatwiej jest znaleźć wśród nich właściwe.
Ale gry też nie można nazwać łatwą – czasami trzeba całkowicie zanurzyć się w tej czy innej sprawie i dosłownie myśleć jak przestępca. Chociaż w dialogach i notatkach znajduje się wiele cennych informacji, które pomagają uzupełnić luki, od czasu do czasu trzeba zwrócić uwagę na to, co w żaden sposób nie jest podkreślone. Na przykład odznaka na mundurze postaci może wskazywać nie tylko jego imię i nazwisko, ale także narodowość. I wtedy nowe sprawy, które badamy, łączą się ze sobą, a wiedza zdobyta w poprzednich odcinkach może przydać się do rozwiązania kolejnej zagadki. Istnieją nawet raporty dotyczące wyników całych rozdziałów, składających się z kilku przypadków – aby ułatwić zrozumienie głównego wątku, proponuje się dosłownie zebranie go ręcznie, co pozwala jeszcze lepiej zanurzyć się w tym, co się dzieje.
***
Z pewnością nikt nie miałby nic przeciwko, gdyby gry Golden Idol pojawiały się co kilka lat. Sądząc po jakości kontynuacji, twórcom nie zabrakło wyobraźni – wręcz przeciwnie, udało im się wymyślić jeszcze bardziej skomplikowane sytuacje i zagadki, przy rozwiązywaniu których spędza się wieczory przed ekranem ze świetnym przyjemność. Nie ma tu żadnych nowych, oryginalnych pomysłów w porównaniu do pierwszej części, są natomiast usprawnienia rozgrywki, które sprawiają, że rozwiązywanie spraw jest jeszcze ciekawsze. A jeśli gra naprawdę przypadła Wam do gustu, to możecie zaopatrzyć się w przepustkę sezonową – w przyszłym roku jej posiadacze otrzymają aż cztery dodatki z nowymi śledztwami.
Zalety:
zbiór ciekawych kryminałów, różniących się od siebie;ekscytujący proces uzupełniania luk w raportach;wygodny interfejs, który pozwala szybko uzyskać dostęp do niezbędnych informacji;urocza grafika pikselowa.
Wady:
wypełnianie pustych miejsc tymi samymi nazwami jest czasami przygnębiające;ikony w pobliżu punktów szczególnych nie zawsze są od razu zauważalne.
Grafika
Piksele w sequelu nie są tak duże, więc w lokacjach jest więcej szczegółów, a postacie są lepiej widoczne. Często nawet trzeba to zrobić.
Dźwięk
Przyjemna, tajemnicza muzyka – nic specjalnego, ale nie ma na co narzekać.
Pojedynczy gracz
Dwa tuziny unikalnych przypadków, w których mechanika się nie zmienia, ale środowisko i zagadki są zupełnie inne. Dlatego zainteresowanie nie zostaje utracone, nawet jeśli zbrodnia w tym czy innym rozdziale nie jest tak niezwykła jak w pozostałych.
Szacowany czas realizacji
12:00.
Gra grupowa
Nie podano.
Ogólne wrażenie
Kontynuacja, która nie zmieniła znacząco formuły, ale ją ulepszyła i zaproponowała rozwiązanie pakietu nowych, unikalnych przestępstw. Twórcom najwyraźniej nie zabrakło wyobraźni, dlatego czekamy na nowe gry z serii – nawet jeśli rozgrywka niczym nie różni się od tej.
Ocena: 9,0/10
TR_otGI_review_1.jpg TR_otGI_review_2.jpg TR_otGI_review_3.jpg TR_otGI_review_4.jpg TR_otGI_review_6.jpg TR_otGI_review_7.jpg TR_otGI_review_8.jpg TR_otGI_review_9.jpg TR_otGI_review_10.jpg TR_otGI_review_11.jpg TR_otGI_review_12.jpg TR_otGI_review_13.jpg TR_otGI_review_14.jpg TR_otGI_review_15.jpg Смотреть всеизображения (15)
Wideo:
⇣ Spis treści Inna epoka, inne zbrodnie Dobry detektyw potrzebuje ____ i ____ Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Komedia detektywistyczna Loco Motive w duchu questów z lat 90. ukaże się dwa lata później niż obiecano – data premiery i nowy zwiastun Krytycy chwalili „inteligentną” kryminał The Rise of the Golden Idol – gra została już wydana i jest dostępna na rosyjskim Steamie Byli pracownicy ZA/UM założyli dwa różne studia, a każde z nich jest następcą Disco Elysium – prawdziwej kryminału i „psychogeograficznej” gry RPG STALKER 2: Serce Czarnobyla to ten sam „Stalker”. Recenzja Test Drive Unlimited Solar Crown nie jest powrotem, jakiego się spodziewaliśmy. Recenzja Deadlock to pewna oferta na przyszły hit. Zapowiedź