Nokia i Axiom Space integrują możliwości szybkich sieci komórkowych 4G/LTE w nowym księżycowym skafandrze kosmicznym, czyli jak nazywa go producent, Axiom Extravehcular Mobility Unit (AxEMU). Zapowiadana jest obsługa transmisji obrazu HD, danych telemetrycznych i połączeń głosowych na odległość kilku kilometrów. Umożliwi to uczestnikom księżycowej misji Artemis III transmisję wideo i komunikację z kontrolerami na Ziemi bezpośrednio z Księżyca.
„Axiom Space ma przyjemność współpracować z firmą Nokia w celu opracowania zaawansowanych możliwości naszego skafandra kosmicznego nowej generacji” – powiedział Russell Ralston, wiceprezes wykonawczy Axiom Space ds. operacji ekstrawaganckich. „Dodanie szybkiej sieci 4G/LTE na Księżycu zapewni ważny pomost łączący astronautów z Ziemią, ułatwiający wymianę kluczowych danych i umożliwiający komunikację wideo w wysokiej rozdzielczości na duże odległości”.
Nokia planuje wdrożyć pierwszą sieć komórkową na Księżycu w ramach misji IM-2 firmy Intuitive Machines, której wystrzelenie zaplanowano na 2024 rok. Podczas tej misji Nokia planuje zademonstrować wydajność, niezawodność i wygodę komunikacji komórkowej podczas przyszłych wypraw na Księżyc lub Marsa. System komunikacji powierzchni księżycowej (LSCS) firmy Nokia, opracowany po raz pierwszy w ramach badań i innowacji Nokia Bell Labs, będzie dalej dostosowywany do użytku w AxEMU.
„Tak jak astronauci potrzebują wsparcia przy życiu, schronienia i pożywienia, tak też będą potrzebować zaawansowanych sieci, aby komunikować się ze sobą i wykonywać swoją ważną pracę” – powiedział Thierry E. Klein, prezes Bell Labs Solutions Research w firmie Nokia. „Bell Labs ma długą historię pracy nad projektami kosmicznymi, a Nokia jest liderem w projektowaniu i tworzeniu sieci łączących świat. Korzystamy z tych samych standardowych technologii, które codziennie łączą miliardy urządzeń na Ziemi, jednocześnie stymulując innowacje i technologię do rozwiązywania konkretnych problemów w przestrzeni kosmicznej”.
W pełni autonomiczny system LSCS składa się z dwóch komponentów: modułu sieciowego integrującego elementy sieci radiowej, stacji bazowej i rdzeniowej naziemnej sieci komórkowej w jedną jednostkę oraz modułów, które zostaną zintegrowane z AxEMU. Urządzenia zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać ekstremalne warunki panujące na powierzchni Księżyca oraz przeciążenia dynamiczne podczas lotów kosmicznych i są zoptymalizowane pod kątem rozmiaru, wagi i zużycia energii.
Wcześniej Axiom Space mówiła o współpracy z włoskim domem mody Prada przy opracowywaniu skafandrów kosmicznych na misję Artemis III. Misja zaplanowana na 2025 rok będzie pierwszym od czasu Apollo 17 w grudniu 1972 roku lądowaniem człowieka, w tym pierwszej kobiety, na Księżycu. Wszystko więc musi być piękne, łącznie z kostiumami astronautów.
Axiom Space otrzymało od NASA 57,5 mln dolarów na stworzenie AxEMU. Ten skafander kosmiczny jest modyfikacją poprzedniej wersji, która w 2022 r. kosztowała NASA 228 mln dolarów. Rozwój skafandrów kosmicznych nowej generacji przez Axiom Space oraz innowacje Nokii w dziedzinie komunikacji na powierzchni Księżyca. powinny być znaczącymi osiągnięciami na drodze do dalszych badań Układu Słonecznego, bliskiej, a następnie głębokiej przestrzeni kosmicznej.