Naukowcy z Berlin Center for Materials and Energy nazwane na cześć Helmholtza (HZB) i badaczy z Humboldt University University Berlin Berlin zgłosili rejestrację rekordowej wydajności nowych tandemowych ogniw słonecznych przy użyciu peroworadytu i łączenia CIGS. Oba materiały pozwalają tworzyć cienkie komórki, więc nawet w parach pozostają elastyczne.
Naukowcy obu instytucji uczestniczyli w produkcji nowych tandemowych ogniw słonecznych. Naukowcy z HZB stworzyli warstwy kontaktowe, w tym warstwę podstawową pod elementem, a także dolną wrażliwą warstwę miedzi, Indii, Gaul i Seleny, która jest wskazywana przez cifit w skrócie. Naukowcy z HZB zrobili również górną warstwę – perowskitic. Warstwę kontaktową łączącą perowskit i CIGS została opracowana i wyprodukowana we wspólnym laboratorium. To on zapewnił przełom – najwyższą skuteczność podobnych rozwiązań.
Podczas testów nowy element tandemowy wykazał wydajność 24,6 %. Rekord został potwierdzony przez komisarza Fraunhofera ds. Słonecznych systemów energii w Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE w Freiburg). Naukowcy stwierdzili, że komórki, które stworzyli, Perovskit-Cigs mają potencjał wydajności do 30 % i wyższej, co będą próbować ujawnić w dalszej pracy.