Nie będzie tanich komputerów mainframe: IBM złożył drugi pozew przeciwko firmie LzLabs, która oferuje niedrogą alternatywę dla swojego sprzętu w chmurze.

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Nie będzie tanich komputerów mainframe: IBM złożył drugi pozew przeciwko firmie LzLabs, która oferuje niedrogą alternatywę dla swojego sprzętu w chmurze.

Jak podaje The Stack, w tym tygodniu przed brytyjskim High Court odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie pozwu złożonego przez IBM UK, który oskarżył szwajcarską firmę LzLabs o wykorzystywanie swojej brytyjskiej spółki zależnej Winsopia do zakupu oprogramowania IBM dla komputerów mainframe w celu odwracania inżynieria i rozwój platformy Software Defined Mainframe (SDM).

Platforma SDM, która jest zasadniczo emulatorem, umożliwia klientom uruchamianie aplikacji IBM na komputerach mainframe na serwerach x86 z systemem Linux, w tym na serwerach w chmurze, bez konieczności wprowadzania zmian w kodzie źródłowym lub przebudowywania, twierdzi IBM. W pozwie IBM zarzuca się, że LzLabs naruszył warunki umowy licencyjnej, która zabrania inżynierii wstecznej oprogramowania. Pozew został złożony w Wysokim Trybunale we wrześniu 2021 r. i następnie otrzymał szereg poprawek. IBM żąda odszkodowania, uznania metod rozwoju SDM za nielegalne i zakazu sprzedaży SDM.

Platforma SDM została wprowadzona przez LzLabs w 2016 roku. Firma dostarczyła platformę klientom takim jak Rogers Communications, MAN Truck & Bus i Swisscom. LzLabs twierdzi, że SDM zaprojektowano zgodnie z europejskimi i brytyjskimi przepisami, które promują innowacje i konkurencję w branżach technologicznych. Według LzLabs platforma powstała po wielu latach obserwacji, studiowania i testowania podstawowych zasad interakcji aplikacji klienckich z komputerem mainframe IBM. W związku z tym LzLabs oskarżył IBM o próbę zdławienia konkurencji, zauważając, że Winsopia nie naruszyła warunków licencji.

W odpowiedzi IBM stwierdził, że sprawa nie ma nic wspólnego z ograniczaniem konkurencji. „Problemem jest nielegalne wykorzystanie technologii, wymagające miliardowych inwestycji, a IBM UK będzie stanowczo bronić się przed działaniami Winsopii i LzLabs” – stwierdziła korporacja w oświadczeniu. Podobny pozew przeciwko LzLabs i jej spółce zależnej Texas Wormhole został złożony przez IBM w zachodnim dystrykcie Teksasu w marcu 2022 roku. Oczekuje się, że proces ma rozpocząć się pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

Konfrontacja IBM z programistami LzLabs trwa już od około 15 lat. I tak w 2009 roku firma Neon Enterprise Software, która stworzyła kompleks oprogramowania zPrime o funkcjonalności podobnej do SDM, sama złożyła pozew przeciwko IBM, ale w wyniku powództwa wzajemnego ze strony IBM została zmuszona do zamknięcia. IBM nie bez powodu uważa, że ​​za LzLabs stoją ci sami ludzie, którzy pracowali w Neonie. W 2022 roku IBM złożył również pozew przeciwko Micro Focus, twierdząc, że skopiował i poddał inżynierii wstecznej usługi CICS w celu opracowania konkurencyjnego produktu, Micro Focus Enterprise Server.

Powiązane materiały:

IBM uniknął płacenia BMC 1,6 miliarda dolarów Komputery mainframe dla mas: najprostszy IBM LinuxONE 4 Express kosztuje tylko 135 tysięcy dolarów. VirtualZ zaprezentował rozwiązania umożliwiające bezpośrednią wymianę danych pomiędzy komputerami mainframe a aplikacjami chmurowymi Chmura czeka: do 2030 roku Fujitsu porzuci komputery typu mainframe i systemy UNIX „Graviton” zaprezentował rosyjskie serwery oparte na procesorach Intel Xeon Emerald Rapids

Źródła:

Rejestr Stos

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz