NextSilicon wprowadził samooptymalizujące się akceleratory obliczeniowe Maverick-2

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

NextSilicon ogłosił rozwój urządzeń Maverick-2 – tzw. Inteligentnego Akceleratora Obliczeniowego (ICA). Produkty mają zapewniać wysoką wydajność i efektywność przy rozwiązywaniu problemów HPC i AI, a także przy obsłudze wektorowych baz danych.

NextSilicon opracowuje nową platformę obliczeniową dla wymagających aplikacji. Specjalne algorytmy oprogramowania służą do dynamicznej rekonfiguracji sprzętu na podstawie danych uzyskanych bezpośrednio podczas realizacji zadania. Pozwala to zoptymalizować wydajność i zużycie energii.

Źródło obrazu: NextSilicon

Zdaniem firmy Maverick-2 ICA to programowany akcelerator sprzętowy. Według NextSilicon, pod względem wydajności na wat zużytej energii, produkt przewyższa ponad czterokrotnie tradycyjne procesory graficzne, a w porównaniu z topowymi procesorami osiąga 20-krotną przewagę. Jednocześnie mówi się, że koszty operacyjne zostaną obniżone o ponad połowę.

„Dane telemetryczne zbierane podczas działania aplikacji są wykorzystywane przez inteligentne algorytmy NextSilicon do ciągłej samooptymalizacji w czasie rzeczywistym. Rezultatem jest wydajność i wydajność w przypadku obciążeń HPC, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii o 50–80% w porównaniu z tradycyjnymi procesorami graficznymi” – twierdzi firma.

Rozwiązania Maverick-2 są dostępne jako jednoukładowa karta rozszerzeń PCIe 5.0 x16 i dwuukładowy moduł OAM. W pierwszym przypadku pojemność pamięci HBM3e wynosi 96 GB, pobór mocy to 300 W. W przypadku drugiego produktu liczby te wynoszą 192 GB i 600 W. Częstotliwość taktowania w obu wersjach wynosi 1,5 GHz. W produkcji wykorzystywana jest technologia TSMC 5 nm. Mówi o kompatybilności z popularnymi językami programowania i frameworkami, takimi jak C/C++, Fortran, OpenMP i Kokkos. Dzięki temu wiele aplikacji może działać w niezmienionej formie, co ułatwia przenoszenie i eliminuje potrzebę stosowania zastrzeżonego stosu oprogramowania.

Powiązane materiały:

Google ogłasza dostępność akceleratorów TPU v6 Trillium AI Cerebras potraja wydajność swojej platformy wnioskowania NVIDIA zmienia nazwę przyszłych akceleratorów Blackwell Ultra AI na B300 Były menadżer Linux Foundation ujawnił powody wydalenia rosyjskich programistów z listy twórców jądra Linuksa APNIC: przejście na IPv6, jak się okazało, nie jest już takie konieczne

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz