Naukowcy z Northwestern University (USA, Illinois) opracowali okulary wirtualnej rzeczywistości zaprojektowane specjalnie dla myszy. Za pomocą tych urządzeń naukowcy badają reakcje gryzoni na drapieżniki.
Technologie rzeczywistości wirtualnej są wykorzystywane przez badaczy od wielu lat do badania aktywności mózgu myszy laboratoryjnych. Wcześniej, aby to osiągnąć, gryzonie otaczano płaskimi wyświetlaczami, ale nie było łatwo za ich pomocą zbudować realistyczną przestrzeń. Teraz postanowili przenieść myszy do pełnoprawnego środowiska wirtualnego, opracowując dla nich zestaw VR – zakładany jest na pysk zwierzęcia i zakrywa znaczną część jego ciała. Kask wirtualnej rzeczywistości pozwala symulować zagrożenia z góry i pomaga w ciągłym rejestrowaniu aktywności mózgu myszy.
System nazywa się iMRSIV (Miniature Rodent Stereo Illumination VR – „miniaturowe stereoskopowe oświetlenie wirtualnej rzeczywistości dla gryzoni”). Nie mocuje się go do główki myszy, jak gogle VR dla człowieka – okulary umieszcza się przed bieżnią, zasłaniając całe pole widzenia gryzonia. „Zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy specjalny uchwyt na okulary. Cały wyświetlacz optyczny – ekrany i soczewki – obraca się wokół myszy” – komentuje projekt jeden ze współautorów badania, John Issa.
Myszy przyzwyczaiły się do nowego środowiska VR szybciej niż w przypadku poprzednich konfiguracji. Aby zasymulować zagrożenie powietrzne, takie jak atak drapieżnego ptaka, naukowcy wyświetlają ciemne plamy na górze wyświetlaczy. Naukowcy ustalili już, że reakcja gryzoni na zagrożenie jest wrodzona, a nie wyuczona. Naukowcom udało się zarejestrować wzorce aktywności mózgu w warunkach zagrożenia i opisać reakcje fizyczne myszy – przyspieszenie lub zamrożenie. W przyszłości planowane jest wprowadzenie nowego scenariusza – polowania na owady, w którym myszy nie będą już ofiarą, ale drapieżnikami.