Naukowcy stworzyli bardzo potężny nanogenerator, który będzie konkurencją dla paneli słonecznych

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Naukowcy podają, że już wkrótce regularny poranny bieg pozwoli naładować akumulatory gadżetów na długi czas. Pomoże w tym niesamowity nanogenerator opracowany przez pracowników Uniwersytetu w Surrey. Urządzenie jest co najmniej 140 razy mocniejsze od wszystkich wcześniej proponowanych rozwiązań w tym zakresie, co w przyszłości może pozwolić na rezygnację z paneli słonecznych na rzecz ładowania wielu rzeczy i czujników.

Nanogenerator ten należy do tzw. generatorów tryboelektrycznych, w których energia pozyskiwana jest poprzez ruch lub tarcie. Przełomu dokonano w obszarze umożliwiającym regenerację i wzmocnienie ładunku, osiągając rekordowe poziomy gęstości generowanej mocy. Jeśli alternatywne schematy pozwolą na wygenerowanie do 10 mW energii, to rozwiązanie zaproponowane przez brytyjskich naukowców daje szansę na podniesienie jej do 1000 mW (1 W). Oznacza to, że nanogeneratory oparte na pobieraniu energii z ruchu i wibracji mogą z łatwością zasilić nawet smartfony, nie mówiąc już o mikrosensorach i chipach wbudowanych w korpus. Oto Święty Graal dla zwolenników czipowania ludzkości!

Naukowcy z Uniwersytetu w Surrey opracowali schemat generacji przypominający nieco sztafetę, w której pałeczka jest przekazywana następnemu biegaczowi – jak wyjaśniają twórcy.

„Marzeniem nanogeneratorów jest wychwytywanie i wykorzystywanie energii pochodzącej z codziennych ruchów, takich jak poranny bieg, wibracje mechaniczne, fale oceanu czy otwieranie drzwi. Kluczową innowacją naszego nanogeneratora jest to, że udoskonaliliśmy technologię za pomocą 34 małych kolektorów energii wykorzystujących technologię laserową, które można skalować do celów produkcyjnych w celu dalszej poprawy efektywności energetycznej” – wyjaśniają wynalazcy.

„Naprawdę ekscytujące jest to, że nasze małe urządzenie do gromadzenia energii o dużej gęstości może pewnego dnia dorównać mocy paneli słonecznych i można je wykorzystać do sterowania wszystkim, od czujników z własnym zasilaniem po systemy inteligentnego domu”, które działają bez konieczności wymiany akumulator” – są pewni naukowcy.

Dodajmy, że artykuł o rozwoju jest ogólnodostępny na stronie magazynu Nano Energy.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz