Naukowcy z Instytutu Fizyki Stosowanej zarejestrowali siedem potężnych rozbłysków słonecznych, z czego dwa należą do klasy X. Pisze o tym agencja informacyjna TASS, powołując się na dane instytutu.
Z raportu wynika, że naukowcy zarejestrowali na Słońcu pięć potężnych rozbłysków klasy M. Najsłabszy z nich odpowiadał poziomowi M1.3, a najsilniejszy – M7.5. „5 maja o godzinie 13:00 czasu moskiewskiego w zakresie rentgenowskim w grupie plam słonecznych 3663 (N24W21) wykryto trwający 19 minut rozbłysk M7,5” – powiedział przedstawiciel instytutu. W tym samym czasie zarejestrowano dwa rozbłyski na poziomie X1.3. Zostały nagrane tego samego dnia o godzinie 09:01 czasu moskiewskiego i 14:54 czasu moskiewskiego.
Przypomnijmy, że rozbłyski słoneczne, w zależności od mocy promieniowania rentgenowskiego, dzieli się zwykle na klasy A, B, C, M i X. Minimalna klasa rozbłysków słonecznych A0.0 odpowiada mocy promieniowania na orbicie Ziemi 10 nanowatów na 1 m². Przejście na każdą kolejną literę w klasyfikacji oznacza 10-krotny wzrost mocy promieniowania. Z reguły rozbłyskom towarzyszy emisja plazmy słonecznej, której chmury mogą wywoływać burze magnetyczne na Ziemi, awarie satelitów i innych systemów elektronicznych.