Naukowcy pompowali szyby – nowa technologia pozwoli zaoszczędzić do 50% na ogrzewaniu, chłodzeniu i oświetleniu

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Elektronicznie regulowana przezroczystość okien nie jest niczym nowym. Na przykład elektrochromowe szyby zmieniające przezroczystość są instalowane w Boeingach 787 Dreamliner. Nowe „inteligentne” szkło, opracowane przez naukowców z University of Toronto, może zmieniać nie tylko przezroczystość, ale także stopień przepuszczania promieniowania podczerwonego, a każdy tryb nie zależy od ustawień drugiego. Budynki z takimi oknami obiecują zaoszczędzić do 50% na ogrzewaniu, chłodzeniu i oświetleniu.

Sekret nowej technologii jest podglądany z natury, jak to często bywa w środowisku naukowym. Natura przez miliony lat ewolucji wymyśliła coś, co wciąż musimy studiować i studiować. Weźmy przykład skóry kameleonów i kałamarnic. Potrafi zmieniać kolor na polecenie układu nerwowego zwierząt. Dzieje się tak dzięki kontroli pigmentów w komórkach skóry, które unoszą się w postaci zawiesiny w płynnym ośrodku komórek. Kanadyjscy naukowcy zaproponowali podobną metodę dla inteligentnych szyb okiennych, zapewniając kontrolowane pompowanie cieczy z pigmentem w osobnych warstwach.

Inteligentne szkło składa się z dwóch oddzielnie kontrolowanych warstw. W jednej warstwie przez system kapilar pompowana jest ciecz z pigmentami odbijającymi promieniowanie podczerwone, aw drugiej widzialne. Oddzielne sterowanie warstwami pozwala w upalne dni odbijać oba zakresy promieniowania i dodatkowo zmiękczać (rozpraszać) światło widzialne w celu utrzymania komfortowego oświetlenia w pomieszczeniu, a w chłodne dni wyłącza się blokowanie podczerwieni przy zachowaniu kontroli światła w zakresie widzialnym.

Symulacje komputerowe wykazały, że proponowane rozwiązanie, wykorzystujące samą filtrację podczerwieni, zmniejszy zużycie budynków na ogrzewanie, chłodzenie i oświetlenie o 25%, a jeśli dodamy do tego filtrowanie światła widzialnego, oszczędności w ciągu roku mogą sięgnąć imponujących 50%. . Liczby wyglądają kusząco, ale wprowadzenie tego wszystkiego do produkcji i budowy będzie kosztować ogromne wysiłki i koszty.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz