NASA ujawnia największą znaną galaktykę spiralną we wszechświecie

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

NASA opublikowała złożony obraz galaktyki spiralnej NGC 6872, obejmującej zdumiewającą średnicę 522 000 lat świetlnych. Jej kształt i struktura wydaje się być bardzo różna od naszej Drogi Mlecznej, z dwoma długimi gwiezdnymi ramionami wyłaniającymi się z przeciwległych krańców formacji, jakby niewidzialni giganci bawili się w przeciąganie liny z galaktyką.

NGC 6872 jest ponad pięciokrotnie większa od Drogi Mlecznej. Nowo opublikowany obraz pokazuje całą galaktykę, łącząc zdjęcia wykonane w świetle widzialnym, dalekim ultrafiolecie i podczerwieni. Źródłami obrazu były Europejski Teleskop Obserwatorium Południowego, Orbitalny Ultrafioletowy Teleskop Kosmiczny NASA Galaxy Evolution Explorer (GALEX) oraz Orbitalny Teleskop Kosmiczny na Podczerwień NASA Spitzer. Oba orbitujące teleskopy zostały już wycofane z eksploatacji, więc zdjęcia galaktyki NGC 6872 można uznać za jedną z ich najnowszych wiadomości do ludzi.

Uważa się, że NGC 6872, znajdująca się około 212 milionów lat świetlnych od Ziemi, ma ten wydłużony kształt z powodu grawitacyjnego oddziaływania z sąsiednią galaktyką dyskową IC4970, która ma zaledwie jedną piątą masy swojej większej sąsiadki. Te oddziaływania grawitacyjne zwykle prowadzą do łączenia się galaktyk. Według analizy danych wykorzystanych do stworzenia nowego złożonego obrazu, astronomowie twierdzą, że interakcja faktycznie tworzy nową galaktykę.

„Zrozumienie struktury i dynamiki pobliskich, oddziałujących na siebie układów, takich jak ten, przybliża nas do umieszczenia tych zdarzeń we właściwym kontekście kosmologicznym, torując drogę do rozszyfrowania tego, co znajdujemy w młodszych, bardziej odległych układach” – powiedział Eli Dweck. Dwek, astrofizyk z Centrum Lotów Kosmicznych NASA w 2013 roku, dodając, że NGC 6872 jest największą galaktyką spiralną znaną naukowcom.

Teraz astrofizycy z całego świata czekają, aby zobaczyć, co Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba doda do naszej wiedzy o NGC 6872, gdy zostanie skierowany na galaktycznego olbrzyma.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz