Poinformowano, że 5 listopada podczas kolejnej dostawy ładunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną zostanie tam dostarczony kompleks komunikacji laserowej ILLUMA-T. Za jego pomocą zostanie zorganizowany dwukierunkowy kanał optyczny poprzez system wzmacniaków ze stacjami naziemnymi w Stanach Zjednoczonych. W istocie jest to eksperyment. Tak naprawdę amerykańska załoga będzie otrzymywać komunikację z Ziemią z prędkością do 1,2 Gbit/s.
Dziś wymiana danych stacyjnych z Ziemią odbywa się kanałami radiowymi za pośrednictwem systemu satelitów wzmacniakowych. W paśmie S prędkość odbioru danych przez stację naziemną sięga 6 Mbit/s. W pasmach Ku i Ka prędkość odbioru wzrasta do 800 Mbit/s. Przejście na laserowe kanały transmisji znacznie zwiększy prędkość wymiany danych, co jest istotne przy prowadzeniu coraz bardziej złożonych eksperymentów naukowych na ISS.
NASA dąży do zwiększenia prędkości wymiany danych nie tylko z pojazdami orbitalnymi. Podczas eksploracji Księżyca i lotów na Marsa potrzebne będą kanały komunikacji o większej szybkości. Dlatego jednostki komunikacji laserowej polecą na Księżyc w misji Artemis II na statku kosmicznym Orion (Optical Communications System, O2O) i odleciały już do pasa asteroid na stacji automatycznej Psyche (Deep Space Optical Communications, DSOC).
Przekazywanie sygnałów laserowych będzie realizowane przez satelitę przekaźnikowego LCRD (Laser Communications Relay Demonstration), specjalnie wystrzelonego na orbitę geosynchroniczną. Będzie odbierać sygnały z ISS i przesyłać je do stacji naziemnej na Hawajach. Dane zostaną następnie przesłane do Centrum Kontroli Misji w Nowym Meksyku, a stamtąd do zespołu operacji naziemnych w Centrum Lotów Kosmicznych NASA. Goddarda w Greenbelt w stanie Maryland. Specjaliści tego ostatniego mają za zadanie kompleksową ocenę jakości komunikacji laserowej i perspektyw jej wykorzystania.