Największy na świecie producent światłowodów Corning został ukarany przez FAS grzywną w wysokości 47,8 mln rubli

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Federalna Służba Antymonopolowa Rosji (FAS) poinformowała, że ​​amerykański koncern Corning, będący największym producentem światłowodów na świecie, zapłacił karę w wysokości około 47,8 mln rubli. za naruszenie przepisów antymonopolowych.

Proces został zainicjowany w 2019 roku na zlecenie spółki JSC Fibre Optic Systems z siedzibą w Sarańsku, która uruchomiona w 2015 roku spółka jest jedyną fabryką w Rosji produkującą światłowody bezpośrednie. Powodem skontaktowania się z FAS była obawa, że ​​Corning zmusi rosyjskie fabryki kabli do podpisania długoterminowych umów na zakup światłowodu.

FAS wszczął sprawę przeciwko Corning Inc, Corning CIS LLC i czterem rosyjskim fabrykom. Organ regulacyjny ustalił, że amerykańska firma zawarła z przedsiębiorstwami umowę na gwarantowany zakup światłowodu produkowanego przez Corning w ilości 85–100%. Mówi także, że Corning otrzymał prawa do priorytetowych dostaw.

Corning został uznany za winnego naruszenia klauzuli 3 ust. 4 art. 11 ustawy o ochronie konkurencji. Z raportu FAS wynika, że ​​umowy zawarte z fabrykami miały charakter antykonkurencyjny, a praktyki tego typu miały negatywny wpływ na rozwój produkcji włókien optycznych w Federacji Rosyjskiej. Wysokość grzywny wyniosła 47 760 018 rubli. — środki te trafiły już do rosyjskiego budżetu.

Tymczasem FAS we wrześniu ubiegłego roku zasugerował Ministerstwu Rozwoju Cyfrowego rozważenie możliwości stworzenia pełnego cyklu produkcyjnego włókien w Rosji – od produkcji preform po produkt końcowy. Faktem jest, że przedsiębiorstwo Fiber Optic Systems jest zmuszone kupować preformy od zagranicznych dostawców. Wcześniej informowano, że zastąpienie importu światłowodów w Federacji Rosyjskiej będzie wymagało 20 miliardów rubli.

Powiązane materiały:

Eksperyment z etykietowaniem produktów światłowodowych rozpocznie się w Rosji 1 grudnia Na importowane światłowód w Rosji mogą zostać wprowadzone cła Rosyjska produkcja światłowodów spadła o 60% Oblicz według adresu IP: Roskomnadzor zamierza zobowiązać rosyjskich operatorów do zgłaszania geolokalizacji wszystkich adresów sieciowych Spadek eksportu rosyjskich rozwiązań informatycznych przyspiesza, jednak nadal istnieje potencjał wzrostu

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz