Najnowsze chipy Neoverse N3 i V3 firmy Arm radykalnie poprawią wydajność sztucznej inteligencji

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Aby nie pozostać poza boomem sztucznej inteligencji, Arm zaprezentował swoje najnowsze osiągnięcia technologiczne, chipy Neoverse N3 i V3, a także technologię Neoverse Compute Subsystems (CSS) opartą na tych procesorach, „najszybszą ścieżkę od koncepcji do wdrożenia dla następnej generacji przetwarzania w chmurze.” . Arm ujawnił także nazwy platform Neoverse CSS nowej generacji – Vega i Ranger, które wydają się być produktami Neoverse V4 Adonis i N4 Dionysus.

Najnowsza technologia chipów Neoverse opiera się na architekturze obliczeniowej Arm, a to ogłoszenie wprowadza nowy adres IP Arm, na który firmy mogą teraz uzyskać licencję podczas tworzenia chipów na rynek konsumencki, dla centrów danych i dla przedsiębiorstw. Umożliwi to partnerom firmy Arm tworzenie niestandardowych chipów po niższych kosztach, niższym ryzyku i krótszym czasie wprowadzania produktów na rynek w porównaniu z tradycyjnymi metodami rozwoju.

Arm twierdzi, że technologia Neoverse CSS V3 zapewnia swoim globalnym partnerom „najszybszą ścieżkę od koncepcji do wdrożenia w chmurze obliczeniowej nowej generacji”. Oferuje także „znaczny wzrost produktywności”, lepszą wydajność i zróżnicowane funkcje.

W przypadku chipów Neoverse, CSS V3 firmy Arm zapewnia 50% poprawę wydajności na gniazdo w porównaniu z CSS V2. Neoverse CSS V3 będzie wyposażony w 64 rdzenie na klaster i do 128 rdzeni na gniazdo oraz zapewni obsługę wszystkich nowoczesnych technologii pamięci i wejść/wyjść, takich jak PCIe Gen5, CXL 3.0 i HBM3. Według firmy najbardziej ekscytującą możliwością nowej architektury jest tworzenie platform obliczeniowych takich jak NVIDIA Grace Hopper dla klientów, którzy chcą wdrożyć własny akcelerator sztucznej inteligencji.

Arm twierdzi, że technologia Neoverse CSS N3 zapewnia 20% wzrost wydajności na wat w porównaniu z CSS N2. Konfiguracje platform będą oferować od 8 do 32 rdzeni, a TDP 32-rdzeniowej wersji wyniesie 40 W.

Wiceprezes Arm Infrastructure Products Dermot O’Driscoll zauważył: „Dostosowujemy CSS N3, aby wypełnić lukę, którą widzimy na rynku komputerów o wysokiej wydajności”.

„Platformy, które dzisiaj wprowadziliśmy, reprezentują najlepszą jak dotąd generację Arm Neoverse” – powiedział Mohamed Awad, dyrektor generalny działu infrastruktury firmy Arm. „Będą stanowić podstawę nowej generacji produktów i usług, które partnerzy utworzą w miarę wdrażania obciążeń AI i przenikania całego kontinuum obliczeniowego”. Awad jest pewien obietnicy ekosystemu ARM i wierzy, że przyszłość informatyki, w tym sztucznej inteligencji, „zostanie zbudowana na ARM”.

Obietnice architektury ARM zostały potwierdzone przez ogłoszenie Intela, że ​​będzie ona „wspierać start-upy w opracowywaniu technologii opartych na architekturze ARM oraz oferować niezbędną własność intelektualną, wsparcie produkcyjne i pomoc finansową w celu promowania innowacji i wzrostu”. Firma planuje „świadczyć zaawansowane usługi produkcyjne dla układów typu system-on-chip (SoC) opartych na architekturze ARM”.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz