Nad Hawajami pojawiła się „zielona ściana laserów” – mógł ją stworzyć chiński satelita

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Subaru-Asahi Star Camera, zainstalowana w japońskim obserwatorium na szczycie hawajskiego wulkanu Mauna Kea, zarejestrowała pod koniec stycznia tego roku niezwykłe zjawisko – ścianę zielonych laserów emitowanych z kosmosu. Teraz naukowcy są bliżej zrozumienia źródła tego promieniowania.

Zjawisko, które trwało zaledwie kilka sekund i wizualnie przypominało działający kod z filmu Matrix, zostało zaobserwowane 28 stycznia przez kamerę w Narodowym Obserwatorium Astronomicznym Japonii (NAOJ) znajdującym się na szczycie hawajskiego wulkanu Mauna Kea. naoczni świadkowie. Początkowo naukowcy z NAOJ sugerowali, że źródłem wiązek laserowych może być satelita amerykańskiej agencji kosmicznej NASA ICESat-2, której misją jest mierzenie wysokości pokrywy lodowej i grubości lodu morskiego, a także jak ukształtowanie terenu, roślinność i charakterystyka chmur. Urządzenie wyposażone jest w urządzenie ATLAS (Advanced Topographic Laser Altimeter), czyli wysokościomierz laserowy emitujący „jasnozielone światło w zakresie widzialnym”.

Jednak NASA zaprzeczyła temu przypuszczeniu. „Według dr Anthony’ego Martino, naukowca z NASA, który był zaangażowany w rozwój instrumentu ICESat-2 ATLAS, to nie jest ich instrument, ale ktoś inny. Jego współpracownicy, dr Alvaro Ivanoff i in., przeprowadzili symulację trajektorii satelitów wyposażonych w podobne instrumenty naukowe i stwierdzili, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem na źródło emisji laserowej obserwowanej nad Hawajami jest urządzenie ACDL chińskiego Daqi-1/AEMS satelita ”, mówi, co następuje. Wyjaśnienie NAOJ dotyczące wideo.

Chiński satelita Daqi-1 został wystrzelony na orbitę okołoziemską w zeszłym roku i pełni podobną funkcję do amerykańskiego satelity ICESat-2. Monitoruje zanieczyszczenie powietrza. W tym celu urządzenie wyposażone jest w lidar wykrywający aerozol i dwutlenek węgla (ACDL).

„Daqi-1 może monitorować zanieczyszczenie drobnymi cząsteczkami, takimi jak PM2,5, gazy zanieczyszczające, w tym dwutlenek azotu, dwutlenek siarki i ozon oraz stężenie dwutlenku węgla”, China Aerospace Science and Technology Corporation, która opracowała Daqi-1.

Chiny planują opracować kilka kolejnych satelitów Daqi do monitorowania środowiska.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz