Na rynku generatywnej sztucznej inteligencji oczekuje się gwałtownego wzrostu: koszty wzrosną o rząd wielkości w ciągu kilku lat
International Data Corporation (IDC) opublikowała nową prognozę dla globalnego rynku generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI). Analitycy uważają, że w ciągu najbliższych kilku lat branża ta odnotuje gwałtowny rozwój, a organizacje będą w dalszym ciągu aktywnie wdrażać narzędzia GenAI do swoich procesów biznesowych.
Szacuje się, że w 2023 roku wydatki na rozwiązania GenAI wyniosą niemal 16 miliardów dolarów. W 2027 roku kwota ta może sięgnąć 143 miliardów dolarów, czyli koszty wzrosną niemal o rząd wielkości.
Jeżeli prognoza IDC się sprawdzi, wartość CAGR (złożonej rocznej stopy wzrostu) za lata 2023–2027 wyniesie wyniesie 73,3%. Jest to ponad dwukrotnie większa stopa wzrostu całkowitych wydatków na sztuczną inteligencję i prawie 13-krotność średniej rocznej stopy wzrostu światowych wydatków na IT jako całości w analizowanym okresie. Według prognoz w 2027 roku wydatki na GenAI wyniosą 28,1% ogółu wydatków na AI. Dla porównania: w 2023 roku odsetek ten szacuje się na 9,0%.
Największy obszar inwestycji będzie stanowić infrastruktura generacyjna AI, obejmująca sprzęt i usługi IaaS. Jednak do 2027 r. usługi GenAI wyprzedzą segment infrastruktury ze CAGR na poziomie około 76,8%. Oczekuje się, że oprogramowanie generatywnej sztucznej inteligencji będzie rozwijać się najszybciej i wyniesie 96,4% CAGR w latach 2023–2027. Przewiduje się, że rozwój i wdrażanie aplikacji GenAI (AD&D) oraz oprogramowanie aplikacyjne będą rosły w tempie CAGR wynoszącym 82,7%.
Powiązane materiały:
Startup AI Lambda Labs może otrzymać dofinansowanie w wysokości 300 milionów dolarów Rynek sztucznej inteligencji w Europie rośnie dynamicznie i nie wykazuje oznak spowolnienia, pomimo niestabilnej gospodarki. Foxconn: do 2027 r. rynek serwerów AI osiągnie 150 miliardów dolarów Komputery jednopłytkowe z serii Orange Pi 5 na platformie Rockchip otrzymały 32 GB pamięci RAM Duże rosyjskie holdingi IT zaczęły tworzyć własne ekosystemy oprogramowania, aby zastąpić zagraniczne analogi