Na początku grudnia w Moskwie odbędzie się wieloformatowe Forum Centrów Innowacji (FIC-2024).

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

W dniach 3–4 grudnia 2024 r. w klastrze Łomonosowa w Moskwie odbędzie się wieloformatowe Forum Centrów Innowacji (FIC-2024), będące jednym z największych wydarzeń technologicznych w Rosji. Wydarzenie zostało pomyślane przez organizatora, firmę Opportunity Accelerator, jako prezentacja innowacyjnych centrów nauki i technologii (ISTC), które na zlecenie rosyjskiego rządu od 2017 roku otwierają się w całej Rosji.

W pracach FIC-2024 Park wezmą udział przedstawiciele państwowych struktur innowacyjnej gospodarki oraz dużych korporacji, ponad 100 mieszkańców i szefów federalnych INTC, m.in. Sparrow Hills, Quantum Valley, Composite Valley, Aerospace Innovation Valley, Unity”, „Park Technologii Atomowych i Medycznych” oraz kierownictwo największych rosyjskich uniwersytetów (MSU, MIPT, Instytut Kurczatowa, MAI).

Program biznesowy forum obejmuje cztery obszary: wsparcie państwa dla innowacyjnych firm, partnerstwo nauki i biznesu, kadry oraz zarządzanie klastrami technologicznymi.

Prezentacje dla uczestników przeprowadzi kilku prelegentów, w tym Viktor Vaypan, dyrektor generalny spółki zarządzającej INTC MSU „Sparrow Hills”, Andrey Shket, dyrektor funduszu Endowment Fund Instytutu Nauki i Technologii Skołkowo, Alexander Ulanov, zastępca generalny Dyrektor klastra Moskiewskiej Fundacji Innowacji”, Kirill Tishin, partner funduszu venture Kama Flow, Alexander Gentsis, członek zarządu Diasoft, Dmitry Markov, dyrektor generalny VisionLabs, Siemion Tenyaev, założyciel TenChat, Alexander Kondakov, dyrektor generalny Mobile Electronic Education, doktor nauk pedagogicznych, członek korespondent RAO i wielu innych.

W ramach FIC-2024 w klastrze Łomonosow odbędzie się wystawa firm technologicznych oraz targi pracy IT dla specjalistów IT o różnych profilach – od testerów po programistów full-stack i DevOPS.

Odbędzie się tu także jeden z trzech największych hackatonów w Rosji z łączną pulą nagród w wysokości 6 milionów rubli, w którym weźmie udział ponad 4000 specjalistów IT.

Partnerem technicznym forum jest krajowy hosting wideo RUTUBE, partnerem socjologicznym jest VTsIOM, partnerem technologicznym jest TenChat, a partnerem HR jest grupa kadrowa ANCOR. Firma Opportunity Accelerator, która pełniła rolę organizatora forum, jest operatorem działalności naukowo-technologicznej sześciu z dwunastu działających INTC.

„Od kilku lat jesteśmy partnerem i operatorem INTC w Centralnym Okręgu Federalnym, a także kilku ośrodków w Wołskim Okręgu Federalnym. Systematycznie pomagamy rosyjskim firmom technologicznym zostać rezydentami INTC, uzyskać wsparcie rządowe i prywatne inwestycje, a także budować partnerstwa z uczelniami. Stało się jednak jasne, że oprócz pracy w tle potrzebny jest jakiś wspólny punkt spotkań, w którym wszyscy uczestnicy rozwoju innowacji mogliby się spotykać, komunikować i dzielić osiągnięciami i doświadczeniami. Najważniejsze jednak jest popularyzacja metodologii INTC i samego formatu interakcji biznesu technologicznego z państwem. Dlatego postanowiliśmy stworzyć wieloformatowe forum, które pomoże zaktywizować powiązanie biznesu z państwem, pokaże optymalne strategie interakcji, zniszczy mitologię o trudności z uzyskaniem wsparcia rządowego i stanie się wizytówką innowacyjnej gospodarki Rosji” – powiedział Maxim Vozhagov, dyrektor generalny Akceleratora Opportunity.

Innowacyjne centra naukowo-technologiczne (ISTC) to pełnoprawne centra rozwoju innowacyjnej gospodarki, które otwierają się w oparciu o największe uczelnie przy wspólnym finansowaniu państwa i dużych korporacji. Niektóre INTC zostały zaprojektowane z myślą o specyfice branżowej, inne jako struktury międzybranżowe. Wokół ośrodków tworzona jest podstawowa infrastruktura: mieszkańcy otrzymują możliwości technologiczne i kompetencje badawcze uczelni, inwestycje od dużych firm lub agencji rządowych, a także wsparcie doradcze od operatorów i partnerów INTC. W tym miesiącu otwarto 12. INTC „Delta Newskiej” w Rosji i pierwszy w NEFD.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz