Na platformę startową przetoczono statek kosmiczny Boeing Starliner – pierwszy lot załogowy rozpocznie się już następnej nocy

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Statek kosmiczny Boeing Starliner jest bliski wystartowania w swój pierwszy lot z astronautami na pokładzie. Wraz z rakietą Atlas V należącą do United Launch Alliance (ULA) została już wysłana na platformę startową w Cape Canaveral na Florydzie. Okno czasowe startu zostanie otwarte 6 maja o godzinie 22:34 czasu lokalnego (7 maja o godzinie 05:34 czasu moskiewskiego).

W ramach misji Crew Flight Test (CFT) dwóch astronautów-weteranów z amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) poleci na Starlinerze. Misją będzie dowodził Butch Wilmore, a pilotem statku będzie Suni Williams. Obecnie obaj astronauci przebywają w kwarantannie przed lotem w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, zlokalizowanym w pobliżu kosmodromu.

Dla Starlinera będzie to pierwszy lot z załogą na pokładzie. Ponadto po raz pierwszy od 11 października 1968 roku, kiedy realizowana była misja Apollo 7, z Przylądka Canaveral wystartuje statek w załogowym locie kosmicznym. Należy również zauważyć, że od 15 maja 1963 r., kiedy realizowano misję Mercury-Atlas 9, ani jedna osoba nie poleciała w kosmos na rakietach Atlas. Nadchodzący lot ma charakter próbny i zakłada, że ​​astronauci kilkukrotnie przełączą statek w tryb sterowania ręcznego i przetestują systemy awaryjne.

Jeśli misja CFT zostanie uznana za udaną, Starliner zostanie następnie wykorzystany do transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pierwsza załogowa misja na ISS w ramach zawartego wcześniej kontraktu z NASA może odbyć się jeszcze w tym roku. Boeing i SpaceX osiągnęły porozumienie z NASA w sprawie transportu astronautów na ISS już w 2014 roku. Od tego czasu SpaceX wykonało 12 misji załogowych, a pierwszy załogowy lot Starlinera na ISS jest wciąż przed nami. W przyszłości NASA planuje naprzemiennie przeprowadzać załogowe loty na ISS za pomocą statków kosmicznych Boeing i SpaceX.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz