Na kurczącym się rynku komputerów osobistych Lenovo było w stanie zwiększyć dostawy, przychody i zyski

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Status największego producenta komputerów PC obliguje chińskie Lenovo do walki z negatywnymi trendami rynkowymi, które ukształtowały się po zakończeniu pandemii. Spółce udało się zakończyć niezbyt udany dla całej branży kwartał wzrostem przychodów i zysku netto, a co najważniejsze zwiększyć wolumen dostaw produktów w obliczu ogólnego spadku rynek.

Jak zauważa Bloomberg, powołując się na dane IDC, dostawy komputerów Lenovo w ostatnim kwartale wzrosły o 3% rok do roku, do 16,5 mln sztuk, choć konkurenci Apple i Dell odnotowali spadek odpowiednio o 24,2 i 4,0%. W trzecim kwartale, jak tłumaczą analitycy IDC, rynek komputerów osobistych zrobił sobie przerwę przed rozpoczęciem kończącego się roku sezonu wyprzedażowego. Globalny rynek komputerów osobistych w trzecim kwartale zmniejszył dostawy o 2,4% do 68,8 mln sztuk.

Przychody Lenovo w ostatnim kwartale wzrosły o 24% do 17,85 miliarda dolarów, a zysk netto rok do roku wzrósł o 44% do 358,5 miliona dolarów. Obie wartości przekroczyły oczekiwania analityków. Szef firmy Yang Yuanqing podzielił się planami zwiększenia liczby zakładów produkcyjnych Lenovo poza Chinami w celu dywersyfikacji ryzyka geopolitycznego. Takie działanie jest zrozumiałe w świetle dojścia do władzy w Stanach Zjednoczonych Donalda Trumpa, który już podczas swojej pierwszej kadencji prezydenckiej nałożył podwyższone cła na towary importowane z Chin. Teraz przyszły prezydent USA grozi podniesieniem stawki celnej do 60%.

Lenovo ma już ponad 30 zakładów w dziewięciu różnych regionach, więc jego sieć produkcyjna jest dość dobrze zdywersyfikowana. Umowa z Arabią Saudyjską pozwala Lenovo na organizację produkcji komputerów PC w tym bliskowschodnim kraju. Na rynku światowym Lenovo posiada obecnie około 24% udziału, wyprzedzając amerykański HP Inc. o 4,3 punktu procentowego. Lenovo rozpoczęło dostarczanie komputerów z lokalną akceleracją systemów sztucznej inteligencji na rynek chiński już w maju tego roku. Według prognoz zarządu jedna czwarta komputerów PC marki Lenovo dostarczonych na rynek w przyszłym roku będzie miała tę funkcjonalność, a do 2027 r. udział ten wzrośnie do 80%.

W branży serwerów przychody Lenovo wzrosły w zeszłym kwartale o ponad 60%, do czego przyczynił się również rosnący popyt na sprzęt do centrów danych obsługujący sztuczną inteligencję. Kierunek rozwiązań i usług obejmujących segment chmurowy przyniósł Lenovo w trzecim kwartale 2,2 miliarda dolarów, czyli więcej niż w zeszłym roku 1,9 miliarda dolarów.

Źródła:

Bloomberga Reutera Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Według szacunków Canalys dostawy komputerów stacjonarnych i laptopów wzrosły w ostatnim kwartale o 1,3%. Globalna sprzedaż komputerów PC spadła w zeszłym kwartale, a komputery ze sztuczną inteligencją trafią do głównego nurtu dopiero w 2026 roku Sprzedaż komputerów PC przestała rosnąć, ale rynek napędzają tablety – dostawy komputerów PC osiągną w tym roku 399 milionów Ministerstwo Spraw Wewnętrznych skarżyło się, że uszkodzonych serwerów na Elbrusie nie da się szybko wymienić TECNO ogłasza rabaty do końca listopada W latach 2019–2023 w Chinach zamknięto ponad 22 000 firm produkujących półprzewodniki

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz