Mozilla opracowuje wersję Firefoksa na iOS, która narusza zasady App Store

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Mozilla jest zakulisowym rozwojem przeglądarki Firefox w wersji Apple iOS na własnym silniku Gecko – link do tego został znaleziony w repozytorium GitHub projektu. Opublikowanie takiej aplikacji w App Store nie zadziała, ponieważ wszystkie przeglądarki na iOS, zgodnie z zasadami Apple, muszą działać na WebKit.

Apple, Google i Mozilla, trzej najwięksi producenci przeglądarek, mają własne silniki renderujące: Apple Safari ma WebKit, Google Chrome ma Blink, który rozwidlił się z WebKit dziesięć lat temu, a Mozilla Firefox jest oparta na Gecko. Microsoft miał też własny silnik Trident – ​​był używany w przestarzałym Internet Explorerze, a jego widelec EdgeHTML był używany we wczesnych wersjach Edge, zanim został przeniesiony do bazy Chromium.

Za wyświetlanie tekstu i obrazów na ekranie odpowiadają silniki renderujące. Gdy dodawane są nowe funkcje lub wdrażana jest obsługa nowych interfejsów API, w silniku wprowadzane są odpowiednie zmiany. Czasami Apple, Google i Mozilla udaje się dojść do porozumienia i współpracować, aby rozwiązać konkretny problem, a czasami nie dochodzi do wspólnej opinii. Safari ma reputację opóźnionego w stosunku do Chrome i Firefoxa, a Apple to rozumie, więc zespół WebKit się rozwija. A kiedy Apple pozwoli innym silnikom wejść do ekosystemu iOS, Chrome i Firefox będą mogły konkurować z Safari na poziomie technicznym – w segmencie przeglądarek desktopowych różnica jest już oczywista.

W omówieniu kodu źródłowego Firefoksa na iOS mowa jest o funkcji umożliwiającej podłączenie silnika GeckoView, o tym, że jest ona przeznaczona do wewnętrznych testów przeglądarki oraz o tym, że regulamin App Store może ulec zmianie. iOS 17, który zadebiutuje w trzecim kwartale 2023 r., ma niepotwierdzone informacje, które będą obejmować obsługę zewnętrznych sklepów z aplikacjami w celu zachowania zgodności z unijną ustawą o rynkach cyfrowych (DMA). Może to zmusić Apple do porzucenia dominacji WebKit również w iOS. Nie było jeszcze oficjalnych oświadczeń w tej sprawie, ale jeden z byłych inżynierów Mozilli zauważył, że próby przeportowania Gecko na iOS były już podejmowane dwukrotnie: w 2010 i 2015 roku.

Podczas gdy firma twierdzi, że prace mają charakter eksploracyjny, inżynierowie chcą zrozumieć, jakie problemy czekają przeglądarki na Gecko, jeśli zmieni się polityka Apple. W przeddzień okazało się, że podobny projekt jest opracowywany przez zespół Google Chrome.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz