Młode firmy poważnie podchodzą do rywalizacji z Nvidią na rynku systemów obsługujących modele AI

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Próbując poluzować kontrolę Nvidii nad rynkiem chipów sztucznej inteligencji, wielu konkurentów firmy mobilizuje się obecnie do zebrania setek milionów dolarów na inwestycje, próbując przetrwać falę boomu na sztuczną inteligencję. Do najbardziej obiecujących konkurentów należą takie firmy jak Cerebras, d-Matrix i Groq.

Małe firmy postanowiły wykorzystać fakt, że popyt na sprzęt do wnioskowania AI będzie rósł w wykładniczym tempie. Systemy te są potrzebne do obsługi już przeszkolonych systemów, takich jak OpenAI ChatGPT i Google Gemini, aplikacje, które stale zyskują na popularności. Obecnie najpopularniejsze w tym segmencie są procesory graficzne Nvidia należące do rodziny Hopper. Firmy Cerebras, d-Matrix i Groq opracowują tańsze, ale bardziej skoncentrowane chipy, które mają obsługiwać modele AI.

Cerebras wprowadziła wczoraj platformę Cerebras Inference, która działa na chipie CS-3, który zajmuje całą płytkę krzemową o średnicy 300 mm. Układ ten, jak twierdzi producent, jest 20 razy szybszy w zadaniach wnioskowania AI niż akceleratory Nvidia Hopper, ale kosztuje mniej – potwierdzają to testy Sztucznej Analizy. Układ Cerebras CS-3 ma inną architekturę, która integruje komponenty pamięci bezpośrednio z płytką krzemową procesora. Cerebras twierdzi, że ograniczenia narzucone przez przepustowość pamięci znacznie zmniejszają wydajność akceleratorów AI – połączenie logiki i pamięci w jednym dużym chipie daje wyniki „o rząd wielkości szybsze”.

Jeszcze w tym roku inna firma, d-Matrix, zamierza wypuścić własną platformę sprzętową Corsair zaprojektowaną do współpracy z Triton, otwartym środowiskiem programowym, które stanowi alternatywę dla Nvidii Cuda. W ubiegłym roku spółka pozyskała 110 mln dolarów finansowania, w tym roku także przeprowadza rundę finansowania, w ramach której zamierza pozyskać od inwestorów kolejne 200 mln dolarów lub więcej.

Były założyciel zespołu procesorów tensorowych Google kieruje obecnie inną firmą, Groq, która w tym miesiącu zebrała 640 milionów dolarów przy wycenie na 2,8 miliarda dolarów. Start-upy z branży półprzewodników, mimo zamieszania w przestrzeni sprzętu AI, walczą o wejście na rynek, analitycy ostrzegają. Japoński konglomerat finansowy SoftBank w lipcu wchłonął producenta chipów Graphcore, płacąc 600 milionów dolarów – mimo że od założenia w 2016 roku firma zebrała około 700 milionów dolarów. Jednak inwestorzy nie rozpaczają nad znalezieniem i wsparciem „nowej Nvidii”, a proces ten przyczynia się do rozwoju wielu startupów.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz