Ministerstwo Spraw Wewnętrznych: uszkodzonych serwerów na Elbrusie nie da się szybko wymienić

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Według gazety „Wiedomosti” rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MWD) napotkało poważne problemy podczas wymiany uszkodzonych serwerów na rosyjskich procesorach Elbrus, nad którymi pracuje MCST JSC. Faktem jest, że podaż tych żetonów jest ograniczona.

Jak poinformował zastępca szefa Departamentu Informatyki, Łączności i Bezpieczeństwa Informacji MSW Igor Kashpur, w latach 2020-2024 departament zakupił łącznie 709 serwerów z procesorami Elbrus. W szczególności w marcu 2021 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeznaczyło 1,16 mld rubli. na zakup 298 systemów. Jeszcze w tym samym roku planowano zakup kolejnych 80 serwerów za 350 milionów rubli. A w 2023 roku dział otrzymał 23 serwery na Elbrusie za łączny koszt 86,3 mln rubli.

Jak zauważa Kashpur, serwery służą do wspierania działania usług automatyzacji działalności ośrodków rejestrujących wykroczenia administracyjne w zakresie ruchu w bazie danych specjalnego oprogramowania „Web”, a także pojedynczego zasobu informacyjnego dotyczącego rejestracji imigracyjnej. Problem polega na tym, że maszyny te wykazują niską odporność na awarie. Co więcej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych faktycznie nie ma możliwości szybkiej wymiany takiego sprzętu w przypadku jego awarii spowodowanej siłą wyższą, ponieważ dostawy nowych serwerów odbywają się wyłącznie zgodnie z planem.

MCST twierdzi, że obecna rezerwa chipów Elbrus została rozdystrybuowana, a nowe partie „chwilowo nie są produkowane”. Jednocześnie dyrektor ds. rozwoju firmy Konstantin Trushkin powiedział, że MCST ma możliwości i moce produkcyjne, aby wyprodukować wymagany sprzęt. Według niego, kwestie związane ze wznowieniem dostaw są już rozwiązywane.

Mówi się też, że inne organizacje, w tym banki, operatorzy i korporacje państwowe, również mają problemy z serwerami na chipach Elbrus. Uczestnicy rynku twierdzą, że trudności z produkcją procesorów w MCST wynikały z sankcji. Tajwański producent kontraktowy TSMC, który wcześniej zajmował się realizacją odpowiednich zamówień, odmówił produkcji Elbrusa. MCST miało plany przeniesienia produkcji do fabryki Mikron, ale nigdy nie zostały one zrealizowane. Obecnie spółka znajduje się pod zarządem zewnętrznym.

Powiązane materiały:

Otwarty kod źródłowy komponentów obsługujących procesory Elbrus w systemie Linux MCST utworzy nowe bezpieczne pakiety PAK na rosyjskich procesorach Elbrus Serwery oparte na Elbrusie nie przeszły testów Sbierbanku, ale nie wszystko stracone Huawei skrzyżował dysk SSD z taśmą w napędzie MED: w związku z sankcjami firma nie może już polegać na dostawach dysków twardych Prawie 3 kW na 16 mkw. zobacz: nowy interfejs termiczny zapowiada przełom w chłodzeniu

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz