Na początku tygodnia Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego poinformowało, że rosyjskie firmy korzystające z usług VPN w swojej pracy w celu zdalnego dostępu pracowników lub łączenia serwerów w jedną sieć mogą napotkać trudności w związku z blokowaniem zabronionych usług. Teraz departament opublikował instrukcje, które pomogą firmom poradzić sobie z powstałymi trudnościami.
„Protokoły VPN mogą podlegać ograniczeniom Roskomnadzor, ale blokowanie może zostać zniesione, jeśli usługa jest potrzebna do celów służbowych” – podało w oświadczeniu Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego. W tym celu departament sugeruje skontaktowanie się ze wyspecjalizowanymi strukturami, które będą mogły przesłać listę firm do Roskomnadzoru. Ponadto firmy mogą samodzielnie zgłaszać problemy za pośrednictwem podanego numeru telefonu lub adresu e-mail. Po sprawdzeniu informacji Roskomnadzor musi dodać adresy IP firmy składającej wniosek do „białej listy” i odblokować jej dostęp do VPN.
Wiadomość Ministerstwa Rozwoju Cyfryzacji była odpowiedzią na list opublikowany w Telegramie przez Stowarzyszenie specjalistów, inwestorów i organizacje z zakresu technologii informatycznych „MIT – We are IT”. Autorzy listu poprosili o wyjaśnienia dotyczące „stosunkowo regularnych, niezareklamowanych eksperymentów” mających na celu blokowanie bezpiecznych kanałów komunikacji w RuNet przy użyciu określonych protokołów i technologii, takich jak L2TP, IPSec, OpenVPN itp. „Takie eksperymenty mają oczywiście dobre intencje, ale negatywnie wpływają na ciągłość infrastruktury sieciowej w różnych obszarach dotychczasowej działalności, w tym finansów, bezpieczeństwa i podtrzymywania życia” – napisano w apelu.
Zauważa także, że tylko 5 października doszło do „ogromnej liczby awarii” w działaniu bezpiecznych kanałów komunikacji. „Sparaliżowana została praca różnych obszarów biznesu, sparaliżowano pracowników firm pracujących zdalnie, wstrzymano najważniejsze usługi dla obywateli i państwa (sklepy, stacje benzynowe, bankomaty). <…> Jednocześnie nie działały połączenia wewnątrz kraju, pomiędzy oddziałami firmy, pomiędzy urządzeniami domowymi pracowników a serwerami w pracy” – czytamy w komunikacie „MIT – We are IT”.
Przypomnijmy, że usługi VPN pozwalają na zorganizowanie dla użytkownika bezpiecznego, szyfrowanego połączenia z Internetem, dzięki któremu może on zachować poufność i ominąć lokalne ograniczenia w dostępie do różnego rodzaju zasobów sieciowych. Od listopada 2017 r. usługi VPN, zgodnie z rosyjskim prawem, muszą ograniczać użytkownikom dostęp do zabronionych zasobów. Jeśli tak się nie stanie, Roskomnadzor wpisze usługę do rejestru informacji zabronionych, a operatorzy telekomunikacyjni muszą ją zablokować.
Źródła:
RBC Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego Federacji Rosyjskiej Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Rosatom wdroży oprogramowanie przemysłowe w białoruskich przedsiębiorstwach Amerykańskie sankcje antychińskie spowodują trudności w dostawach GeForce RTX 4090 do Rosji Evolute zaprezentowało w Rosji sportowy, elektryczny crossover klasy premium i-JET YouTube blokuje teraz oglądanie wideo w Microsoft Edge, gdy aktywowana jest Ścisła ochrona przed śledzeniem Xiaomi zrezygnuje z MIUI – popularną powłokę zastąpi MiOS Firma Microsoft udostępniła całkowicie przeprojektowaną aplikację komputerową Teams — z sztuczną inteligencją i nawet dwukrotnie szybszą