Do końca 2024 roku rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego zamierza stworzyć uniwersalny cennik zakupu oprogramowania przez agencje rządowe. RBC podaje, że może to rozwiązać problem dużych różnic w cenach różnych zamówień rządowych – obecnie Izba Obrachunkowa stawia pytania w tej sprawie. Informację o utworzeniu cennika potwierdził szef Ministerstwa Rozwoju Cyfryzacji Maksut Szadajew na posiedzeniu Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komputerowych i Informatycznych (APKIT).
Oczekuje się, że odpowiednie prace będą prowadzone wspólnie z Izbą Obrachunkową. Zdaniem ministra Izba Obrachunkowa odnotowała zakupy tego samego oprogramowania na mniej więcej równych warunkach licencyjnych, ale ceny były zupełnie inne. Izba Rachunkowa zakłada nieuczciwość zarówno ze strony klientów, jak i deweloperów. Zdaniem Szadajewa cennik będzie określał zakres akceptowalnych cen w zależności od wielkości zakupów. Zapewni to „przejrzystość” zakupów, dzięki czemu produkt na podobnych warunkach nie zostanie zakupiony po różnych cenach. Sama Izba Obrachunkowa nie chciała komentować wyników kontroli deweloperów.
Wśród możliwych wyjaśnień dużej różnicy w kosztach eksperci wymieniają zachowanie pośredników, którzy sami mogą ustalać ceny, odmienne wymagania klientów, gdy np. oprócz zakupu oprogramowania wymaga ono dodatkowej konfiguracji, integracji z innymi systemami i dodatkowych szkolenie personelu, a także konieczność rewizji w krótkim czasie, co w przypadku spadku cen może wpłynąć na zwrot kosztów. Wielu uczestników branży spekuluje, że wprowadzenie jednolitego cennika mogłoby jedynie wzrosnąć, ponieważ firmy uciekające się obecnie do elastycznych cen prawdopodobnie wypchnęłyby ceny w stronę górnej granicy przedziału. Ponadto obecnie niektórzy dostawcy w zamówieniach rządowych są gotowi maksymalnie obniżyć ceny, aby otrzymać kontrakty.
Już wcześniej wielokrotnie pojawiały się doniesienia, że ceny oprogramowania produkowanego w kraju rosną i będą rosły, także w kontekście malejącej konkurencji ze strony graczy zagranicznych. Zatem według FSTEC niektóre oprogramowanie nagle stało się droższe „dziesiątki razy”, chociaż jego jakość nie wzrosła w porównaniu z zagranicznymi odpowiednikami. Latem 2023 roku kilku największych rosyjskich deweloperów podpisało porozumienie dobrowolnie ograniczające podwyżki cen, ale nie wszyscy do niego przystąpili.
Powiązane materiały:
Rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe gwałtownie zwiększyły zapotrzebowanie na serwery AI Rosyjski sektor publiczny wydał już w 2024 roku na zakup oprogramowania i sprzętu 200 miliardów rubli Oprogramowanie pierwszej i drugiej kategorii: zmienią się zasady dodawania produktów do rejestru oprogramowania rosyjskiego Były menadżer Linux Foundation ujawnił powody wydalenia rosyjskich programistów z listy twórców jądra Linuksa Pierwsza chmura dla obiektów CII, zbudowana wyłącznie w oparciu o rozwiązania krajowe, została uruchomiona w Rosji